W tym badaniu analizowano wpływ treningu BFR na LET w porównaniu z interwencją pozorowaną.
46 pacjentów z LET zostało losowo przydzielonych do grupy leczonej BFR lub grupy leczonej pozornie BFR. Grupa BFR wykonywała ćwiczenia z ciśnieniem 40-50% całkowitej okluzji tętnicy, natomiast grupa pozorowana wykonywała te same ćwiczenia z ciśnieniem tylko 20%.
Każdy pacjent wykonywał nadzorowane ćwiczenia z BFR lub pozorowane BFR dwa razy w tygodniu przez 6 tygodni. Otrzymali również domowy program ćwiczeń.
Ćwiczenia polegały na zgięciu łokcia, wyprostowaniu łokcia, zgięciu nadgarstka, wyprostowaniu nadgarstka, supinacji nadgarstka i pronacji nadgarstka, z użyciem hantli, maksymalnie jedno powtórzenie. Każda grupa wykonywała rozciąganie po ćwiczeniach oporowych.
Po dwóch tygodniach, dla obu grup, jeśli pacjenci nie zgłaszali bólu w trakcie lub po ćwiczeniach, dodawano kolejne ćwiczenia: pompki przyścienne, rozciąganie-skręcanie nadgarstka z użyciem gumowego drążka, chwytanie dłoni z użyciem miękkiej piłki oraz ćwiczenia wioślarskie na stojąco.
Pierwotnymi wskaźnikami oceny były: intensywność bólu, ocena łokcia tenisisty przez pacjenta (PRTEE), chwyt bez bólu, siłę, oraz globalną ocenę zmian. Zmienne te były mierzone na poziomie podstawowym, po sześciu tygodniach i po 12 tygodniach.
Badanie to wykazało, że BFR był lepszy od pozorowanego BFR dla LET w odniesieniu do każdego z głównych wyników, w tym bólu, funkcji i powrotu do zdrowia. Klinicyści powinni rozważyć zastosowanie BFR u odpowiednich pacjentów z LET.
Karanasios S, Korakakis V, Moutzouri M, Xergia SA, Tsepis E, Gioftos G (2022) Low-Load Resistance Training With Blood Flow Restriction Is Effective for Managing Lateral Elbow Tendinopathy: A Randomized, Sham-Controlled Trial. J Orthop Sports Phys Ther, 52 (12), 803-825