Rola fizjoterapii w leczeniu bruksizmu
Definicja
Przed trzema laty Frank Lobbezoo i jego zespół z Uniwersytetu w Amsterdamie zdefiniowali bruksizm jako "[rytmiczną lub nierytmiczną] aktywność mięśni żucia podczas snu (...) i na jawie poprzez powtarzalny lub stały kontakt zębów i/lub ocieranie się lub uderzanie żuchwy w szczękę"2.
W swej definicji autorzy wyraźnie podkreślają, że bruksizm "nie jest zaburzeniem ruchu ani snu u osób poza tym zdrowych"2.
Nieszkodliwe zachowanie a czynnik ryzyka
Zgodnie z definicją bruksizm można zatem interpretować albo jako nieszkodliwe zachowanie, albo też jednak jako poważny czynnik ryzyka wystąpienia problemów stomatologicznych lub mięśniowo-szkieletowych. W niektórych przypadkach bruksizm wykazuje nawet pozytywne skutki2. Na przykład zgrzytanie zębami podczas snu może zapobiegać zapadaniu się górnych dróg oddechowych i zmniejszyć liczbę zdarzeń bezdechu. U pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym bruksizm może zwiększać produkcję śliny, a tym samym zmniejszyć chemiczne zużycie zębów.
Podejście fizjoterapeutyczne
Obecna definicja autorstwa Lobbezoo i in. podkreśla z jednej strony znaczenie aktywnych mięśni żucia w przypadku bruksizmu, z drugiej zaś ryzyko powikłań stomatologicznych lub mięśniowo-szkieletowych wynikających z behawioralnego zgrzytania zębami i ruchów żuchwy. W ramach dyscyplin medycznych to fizjoterapia skupia się w szczególności na mięśniach, ich wzajemnych interakcjach i kontroli podczas spoczynku i ruchu i dlatego ma ona duże znaczenie dla diagnostyki bruksizmu i jego leczenia3. Trzeba też pamiętać, że fizjoterapeuci pracują codziennie z pacjentami nad prozdrowotnymi zmianami zachowań i związanymi z tym wyzwaniami3.
Łagodzenie objawów
Mechanizmy powstawania bruksizmu nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione, zatem interwencja fizjoterapeutyczna może mieć na celu złagodzenie poszczególnych objawów. Obecny stan badań nie pozwala na ustalenie znormalizowanego zalecanego protokołu postępowania w przypadku bruksizmu. W leczeniu nadal zaleca się terapię "multiple-P" Daniele Manfredini i in.4. Poszczególne elementy terapii mogą częściowo realizować fizjoterapeuci.
Uwaga
Multiple-P
Tearpia "multiple-P" składa się z pięciu elementów4:
- "Pep Talk" jako motywująca i empatyczna rozmowa z pacjentem
- Interwencja fizjoterapeutyczna (physiotherapy)
- Leczenie płytką odciążającą lub szyną relaksacyjną (plates)
- Interwencja psychologiczna (psychology)
- Interwencja farmakologiczna (pharmacology)
Bruksizm w praktyce fizjoterapeutycznej
Ból głowy i szyi
Fizjoterapeuci spotykają się codziennie z objawami różniącymi się w znacznej mierze od bólów i zaburzeń funkcji orofacjalnych. Nierzadko jednak pacjenci zgłaszają dolegliwości, których przyczyną może być bruksizm. Najprościej można w tym przypadku uchwycić korelację między nawracającymi bólami głowy i bruksizmem: ze względu na anatomiczne położenie mięśnia skroniowego (Musculus temporalis) jako jednego z najważniejszych mięśni zamykających żuchwę, niektóre bóle głowy są w rzeczywistości bólami mięśnia skroniowego (ryc. 1).
Aparat żucia i kręgosłup szyjny
Susan Armijo Olivo i in. opisali w swoim krytycznym opracowaniu anatomiczne, biomechaniczne, neurologiczne i patofizjologiczne związki pomiędzy układem ruchowym narządu żucia a kręgosłupem szyjnym5. Jeden z nich ma szczególne znaczenie w fizjoterapii: koaktywacja mięśni żucia i szyi podczas zamykania żuchwy. Samorzutną rytmiczną aktywność mięśni żwaczy podczas żucia reguluje centralny generator wzorców w pniu mózgu6, 7. Rytmiczne otwieranie i zamykanie żuchwy koordynowane jest w tym przypadku zarówno przez mięśnie żucia, jak i mięśnie szyi8,9,10. Jednoczesny skurcz tych mięśni11,12,13,14 widoczny jest w "bruksizmie dziennym" i "bruksizmie nocnym". W konsekwencji bruksizm może prowadzić do przeciążenia mięśni szyi i powodować ból szyi lub szyjnopochodne bóle głowy. Ponadto centralne mechanizmy bólu, takie jak centralna sensytyzacja, mogą uczestniczyć we współwystępujących bólach narządów żucia i czaszkowo-szyjnych15.
Praktyka
Ze względu na związki między mięśniami żucia i szyi w przypadku pacjentów z bruksizmem zdecydowanie zaleca się badanie górnego kwadrantu ciała jako całościowego układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, a nie skupianie się na poszczególnych obszarach.
Zarządzanie pacjentem
Aby zapewnić fizjoterapeutom łatwy dostęp do aktualnych wyników badań dotyczących trudnego tematu bruksizmu, pomijamy w dalszej części szczegółowe wyjaśnienia naukowe i przechodzimy bezpośrednio do podejścia klinicznego. Dalsze informacje można znaleźć w literaturze wskazanej w przypisach.
Zalecenia
Przedstawioną tu procedurę diagnostyki i terapii podzielono na siedem etapów: począwszy od wywiadu, badania i palpacji, poprzez informacyjną rozmowę z pacjentem, nauczenie strategii samokontroli i konkretną interwencję fizjoterapeutyczną, aż po konsultacje z innymi dyscyplinami wyspecjalizowanymi w bruksizmie. Poszczególne propozycje należy rozumieć jako wytyczne dla codziennej praktyki. Wyszczególnione tu działania należy przyjąć jako wskazówki do codziennej praktyki.
Nie są one w żadnym razie wiążącym i powszechnie obowiązującym protokołem. Proces diagnostyczny oparty jest na stopniowanym procesie Lobbezoo i In, a interwencja terapeutyczna na terapii "multiple-P" Manfredini i in.2,4.
Diagnostyka
Zgodnie z szacunkami zalecanymi przez Lobbezoo i in. do rozpoznania "prawdopodobnego" bruksizmu prowadzą pozytywne reakcje na następujące trzy aspekty2.
Etap 1: Historia choroby
Tak jak w wielu innych przypadkach, wywiad jest najważniejszym elementem w rozpoznaniu bruksizmu u pacjenta. Informacje, których udziela o sobie, ból i dyskomfort, na które się skarży, a także specyficzne czynniki ryzyka stanowią dla terapeuty pierwsze istotne wskazówki co do diagnozy.
Informacje uzyskane od pacjenta
Przede wszystkim sam pacjent i/lub jego partner mógł zauważyć zgrzytanie zębami i zaciskanie żuchwy. Stomatolog też może podejrzewać bruksizm - zwykle na podstawie obserwacji silniejszego ścierania się zębów u pacjenta.
Skala BRUX
Skala BRUX stanowi część kompleksowego "Tools Oral Parafunctions Questionnaire" (OPQ) i jest właściwym narzędziem do konstruowania pytań w wywiadzie anamnestycznym16.
Uwaga
Skala BRUX16
- Jak często zaciska Pan/i zęby we śnie?
- Jak często zgrzyta Pan/i zębami we śnie?
- Jak często zaciska Pan/i zęby na jawie?
- Jak często zgrzyta Pan/i zębami na jawie?
Negatywne skutki
Pacjent uskarża się na problemy kliniczne, takie jak bóle mięśni, głowy lub wrażliwe zęby. W bruksizmie nocnym objawy te występują zwykle rano. W tym przypadku stomatolog też może podejrzewać bruksizm - na przykład w związku z nawracającymi problemami z zębami. Należy jednak mieć na uwadze to, że problemy takie jak bóle mięśni, głowy czy wrażliwe zęby nie są związane wyłącznie z bruksizmem.
Czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka bruksizmu należą:
- stres psychiczny
- stany lękowe
- konsumpcja używek takich jak nikotyna, alkohol i kofeina
- Zespół bezdechu sennego
- Różne leki, na przykład antydepresanty17
Istnienie jednego lub więcej z tych czynników ryzyka nabiera szczególnej wagi, gdy pacjent dostrzega związek między nimi a występującymi u niego objawami bruksizmu. A ponieważ wymienione wyżej czynniki ryzyka są powszechne w dzisiejszym społeczeństwie, należy koniecznie zapytać o nie pacjenta.
Stres psychiczny
Stres psychiczny jest zapewne najbardziej znanym czynnikiem ryzyka bruksizmu. Powszechnie znana jest w tym kontekście sentencja Rudyarda Kiplinga "Bite the Bullet" - tłumaczona często na polski jako "zacisnąć zęby" albo "chwytać byka za rogi". To oczywiste, że bolesne znoszenie jakiejś nieprzyjemnej i nieuniknionej sytuacji prowadzi do stresu psychicznego. Stres ten pobudza układ limbiczny i podwzgórze, odpowiadające za nieprawidłową aktywność mięśniową i zwiększone napięcie mięśni18.
Substancje psychoaktywne
Substancje psychoaktywne, takie jak nikotyna, alkohol, kofeina i amfetamina wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i prowadzą do zmian funkcjonalnych neuroprzekaźników lub receptorów neuronalnych19. Mechanizmy działania tych substancji psychoaktywnych są różne. Na przykład "selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny" (SSRI) - grupa substancji czynnych zaliczana do antydepresantów - zapobiegają nie tylko wychwytowi serotoniny, ale także dopaminy20. Wiadomo, że nadmiar dopaminy wywołuje bruksizm.
Etap 2: Badanie
Pięć wskaźników klinicznych przemawia za rozpoznaniem bruksizmu. Rozróżnia się dwa objawy zewnątrzustne i trzy wewnątrzustne.
Uwaga
Wskaźniki bruksizmu w badaniu
- Wskaźniki zewnątrzustne:
- Zaciskanie żuchwy podczas konsultacji (np. w anamnezie)
- Hipertrofia mięśnia żwacza
- Wskaźniki wewnątrzustne:
- Zużycie zębów21
- Biała linia (linea alba) na wewnętrznej stronie policzka
- Biała linia (linea alba) na boku języka
Obecność jednego lub więcej z tych wskaźników prowadzi do rozpoznania "prawdopodobnego bruksizmu" według Lobbezoo i in.2.
Etap 3: Palpacja
W badaniu palpacyjnym mięśnie żucia - przede wszystkim mięśnie żwacze i skroniowe (Mm. masseter oraz temporalis) - mogą sprawiać wrażenie hipertonicznych i reagować boleśnie (ryc. 3). Równocześnie stały ucisk na bolące mięśnie może prowadzić do powstania bólu przeniesionego (referred pain). Przedłużające się zaciskanie żuchwy przez około 30 do 60 sekund może również wywołać ból mięśniowy z bólem przeniesionym lub bez niego. Zarówno bóle mięśni żucia, jak i bóle przeniesione (referred pain) są według Michaila Koutrisa i in. istotnymi klinicznie bólami w bruksizmie22.
Postępowanie
Kolejne cztery etapy procesu terapeutycznego opierają się na terapii "multiple- P" Manfredini i in.4.
Etap 4: Edukacja pacjenta
Niezależnie od dyscypliny medycznej i diagnozy, każda terapia wymaga najpierw szczegółowej edukacji pacjenta odnośnie jego bólów i dolegliwości, a także ich ewentualnych przyczyn, skutków i możliwości leczenia. Pacjenta należy zatem poinformować o zjawisku bruksizmu i przynajmniej o istotnych czynnikach na nie wpływających, a także o strategiach postępowania lub terapii "multiple-P"4. Proste wyjaśnienia anatomiczne i patofizjologiczne mogą pomóc pacjentowi zrozumieć problem i ułatwić radzenie sobie z nim we właściwy sposób.
Etap 5: Instrukcje
Podczas leczenia układu mięśniowo-szkieletowego każdy fizjoterapeuta powinien działać zgodnie z definicją zdrowia Machtelda Hubera i in. z 2011 r. i starać się umożliwić pacjentowi osiągnięcie "zdolności do adaptacji i radzenia sobie z wyzwaniami społecznymi, fizycznymi i emocjonalnymi"23. Z tego powodu terapeuta nie skupia się przede wszystkim na takich aspektach jak choroba czy wyzdrowienie pacjenta, ale stymuluje jego zachowania ruchowe, żeby pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie i poprawę wykonywania codziennych czynności. Głównym celem terapeutycznym jest utrzymanie lub poprawa samozarządzania pacjenta.
Uwaga
Samozarządzanie w bruksizmie
Program samozarządzania w przypadku bruksizmu mógłby - w oparciu o międzynarodowy konsensus z 2016 roku - obejmować m.in. następujące aspekty24:
- Doradztwo w zakresie właściwego, normalnego funkcjonowania układu żucia podczas żucia, ziewania itp.
- Identyfikacja, monitorowanie i unikanie zachowań parafunkcyjnych.
- Higiena snu25
- Samodzielne ćwiczenia, takie jak masaże i zastosowanie ciepła
- Terapia relaksacyjna
Etap 6: Interwencja fizjoterapeutyczna
Przy istniejących wskazaniach terapeuta może - obok instrukcji związanych z samozarządzaniem - zastosować terapię manualną. Skoncentrować się można miejscowo na mięśniach żuchwy i szyi - fizjoterapeuta stosuje techniki mięśniowe, takie jak masaże i rozciągania. Uzupełniająco lub alternatywnie można stosować ogólne lub działające centralnie interwencje i strategie relaksacyjne, takie jak terapia świadomości ciała, a także ćwiczenia relaksacyjne lub oddechowe.
Dowody
Dysponujemy ograniczoną liczbą badań dotyczących efektów stosowania różnych metod fizjoterapeutycznych w przypadku bruksizmu. Wnioski z trzech przeglądów systematycznych wskazują, że nie ma wystarczających dowodów pozwalających wyróżnić konkretną metodę fizjoterapii, wpływającą na znaczące i trwałe złagodzenie bruksizmu4,26,27. Inne badania wykazują, że różne metody, takie jak kontyngentna (warunkowa) stymulacja elektryczna (biofeedback) lub rozciąganie mięśni mogą zmniejszyć aktywność bruksizmu, złagodzić ból i poprawić funkcje żuchwy, takie jak otwieranie ust28,29. Fizjoterapia miałaby w takim razie bardzo duże znaczenie w leczeniu bólu i zaburzeń funkcji układu żucia w bruksizmie.
Dwa modele fizjoterapeutyczne, mające znaczenie w przypadku bruksizmu, to "Load-Capacity-Model "oraz "4P-Factor Model"31,32.
Load-Capacity-Model
"Load-Capacity-Model" autorstwa Arnolda Bernardsa i in. powstał w 1999 r.31. To swego rodzaju skala równowagi: z jednej strony jest kondycja fizyczna i psychiczna człowieka, a z drugiej obciążenia fizyczne i psychiczne, którym poddawane są jego ciało i umysł. Jeśli więc pacjent cierpi z powodu skutków bruksizmu, terapeuta może mu pomóc w zmniejszeniu obciążeń lub redukcji zachowań powodujących bruksizm, albo stara się poprawić warunki pacjenta do radzenia sobie ze skutkami bruksizmu.
4P-Factor Model
"4P-Factor-Model" Craiga Macneila i in. z 2012 roku opisuje cztery rodzaje wpływów przyczyniających się do rozwoju i postępu zaburzeń fizycznych32:
- Predysponujące czynniki ryzyka
- Czynniki nasilające ryzyko
- Trwałe czynniki ryzyka
- Czynniki ochronne
Bruksizm wywołujący ból można rozumieć jako czynnik już istniejący, mogący zwiększać ryzyko rozwoju u pacjenta dalszych bólów. Bruksizm może być również czynnikiem prowokującym - w sensie "kropli przpełniającej czarę". I wreszcie bruksizm może utrwalać obecny już ból poprzez nadmierne obciążenie lub nadmierną stymulację układu nerwowego.
I na odwrót - ból może prowadzić do zwiększonej aktywności mięśni, zwłaszcza mięśni żucia, jako mechanizmu ochronnego - ból znosi się wówczas dosłownie "z zaciśniętymi zębami". Na podstawie "4P-Factor-Model" terapeuta ocenia m.in. stan bruksizmu w kontekście danego pacjenta, by określić zastosowanie właściwej terapii do leczenia pacjenta.
Etap 7: Konsultacje ze specjalistami
W trudnych przypadkach do problemu bruksizmu podchodzi się zwykle multidyscyplinarnie. Terapeuta mógłby udzielić pacjentowi porady w tym zakresie, a w razie potrzeby także pomóc mu znaleźć i skonsultować się z właściwymi specjalistami (tab. 1).
Uwagi końcowe
To krótkie wprowadzenie w niełatwą problematykę bruksizmu i jej znaczenia klinicznego dla fizjoterapii ma na celu usunięcie najczęstszych błędów w codziennej praktyce.
Czego należy się wystrzegać
Częste błędne oceny w praktyce klinicznej:
- Zużycie zębów jako jedyne narzędzie diagnostyczne (vs. inne wskazania)
- Stres psychologiczny jako jedyna przyczyna (vs. inne czynniki ryzyka)
- Problemy stomatologiczne i ból szczęki jako jedyna przyczyna (vs. ból szyi i głowy)
- Szynowanie jako jedyna opcja terapii (vs z inne strategie postępowania)
Takie błędy uniemożliwiają właściwą diagnozę i leczenie bruksizmu. Stąd moje przesłanie dla Państwa brzmi następująco: Proszę nie traktować tak złożonego zjawiska, jakim jest bruksizm, jako prostej, nieskomplikowanej jednostki chorobowej! Należy zapoznać się z kontekstem, znaczeniem i rolą bruksizmu w całym przypadku i uwzględnić różne strategie postępowania!
Artykuł na licencji Wyd. Georg Thieme Verlay
- DGFDT (Deutsche Gesellschaft für Funktionsdiagnostik und -therapie in der Zahn- Mund- und Kieferheilkunde) und DGZMK (Deutsche Gesellschaft für Zahn- Mund- und Kieferheilkunde). S3-Leitlinie (Langversion) Diagnostik und Behandlung von Bruxismus. AWMF-Registernummer: 083-027. Mai 2019. Im Internet (Stand: 12.01.2021): https://www.awmf.org/uploads/tx_szleitlinien/083-027l_S3_Bruxismus-Diagnostik-Behandlung_2019-06.pdf
- Lobbezoo, F. Ahlberg, J. Raphael, KG. et al. International consensus on the assessment of bruxism: report of a work in progress. J Oral Rehabil 2018; 45:(11) 837-844doi:10.1111/joor.12663
- De Vries, C. Hagenaars, L. Kiers, H. et al. Royal Dutch Society for Physical Therapy (KNGF). The physical therapist - a professional profile. February 2014. Im Internet (Stand: 12.01.2021): https://www.kngf.nl/binaries/content/assets/kngf/onbeveiligd/vak-en-kwaliteit/beroepsprofiel/beroepsprofiel-engels.pdf
- Manfredini, D. Ahlberg, J. Winocur, E. et al. Management of sleep bruxism in adults: a qualitative systematic literature review. J Oral Rehabil 2015; 42:(11) 862-874doi:10.1111/joor.12322
- Armijo Olivo, S. Magee, DJ. Parfitt, M. et al. The association between the cervical spine, the stomatognathic system, and craniofacial pain: a critical review. J Orofac Pain 2006; 20:(04) 271-287
- Lavigne, GJ. Montplaisir, JY. Bruxism: epidemiology, diagnosis, pathophysiology and pharmacology. Adv Pain Res Ther 1995; 21: 387-404
- Lavigne, GJ. Kato, T. Kolta, A. et al. Neurobiological mechanisms involved in sleep bruxism. Crit Rev Oral Biol Med 2003; 14: 30-46doi:10.1177/154411130301400104
- Grosse, P. Cassidy, MJ. Brown, P. EEG-EMG, MEG-EMG and EMG-EMG frequency analysis: physiological principles and clinical applications. Clin Neurophysiol 2002; 113:(10) 1523-1531doi:10.1016/s1388-2457(02)00223-7
- Lobbezoo, F. Ahlberg, J. Glaros, AG. et al. Bruxism defined and graded: an international consensus. J Oral Rehabil 2013; 40:(01) 2-4doi:10.1111/joor.12011
- Ishii, T. Narita, N. Endo, H. Evaluation of jaw and neck muscle activities while chewing using EMG-EMG transfer function and EMG-EMG coherence function analyses in healthy subjects. Physiol Behav 2016; 160: 35-42doi:10.1016/j.physbeh.2016.03.023
- Giannakopoulos, NN. Hellmann, D. Schmitter, M. et al. Neuromuscular interaction of jaw and neck muscles during jaw clenching. J Orofac Pain 2013; 27:(01) 61-71doi:10.11607/jop.915
- Giannakopoulos, NN. Schindler, HJ. Rammelsberg, P. et al. Co-activation of jaw and neck muscles during submaximum clenching in the supine position. Arch Oral Biol 2013; 58:(12) 1751-1760doi:10.1016/j.archoralbio.2013.09.002
- Haggman-Henrikson, B. Nordh, E. Eriksson, PO. Increased sternocleidomastoid, but not trapezius, muscle activity in response to increased chewing load. Eur J Oral Sci 2013; 121:(05) 443-449doi:10.1111/eos.12066
- Gouw, S. Angela Frowein, A. Braem, C. et al. Coherence of jaw and neck muscle activity during sleep bruxism. J Oral Rehabil 2020; 47:(04) 432-440doi:10.1111/joor.12932
- Wiesinger, B. Malker, H. Englund, E. et al. Does a dose-response relation exist between spinal pain and temporomandibular disorders?. BMC Musculoskelet Disord 2009; 10: 28doi:10.1186/1471-2474-10-28
- van der Meulen, MJ. Lobbezoo, F. Aartman, IHA. et al. Self-reported oral parafunctions and pain intensity in temporomandibular disorder patients. J Orofac Pain 2006; 20:(01) 31-35
- Kuhn, M. Türp, JC. Risk factors for bruxism. Swiss Dent J 2018; 128:(02) 118-124
- Wieckiewicz, M. Paradowska-Stolarz, A. Wieckiewicz, W. Psychosocial aspects of bruxism: the most paramount factor influencing teeth grinding. Biomed Res Int 2014; 469187doi:10.1155/2014/469187
- Rintakoski, K. Kaprio, J. Legal psychoactive substances as risk factors for sleep-related bruxism: a nationwide Finnish twin cohort study. Alcohol Alcohol 2013; 48:(04) 487-494doi:10.1093/alcalc/agt016
- De Baat, C. Verhoeff, MC. Zweers, PGMA. et al. [Series: Medicaments and oral healthcare. Medicaments and addictive substances, potentially inducing or ameliorating bruxism]. Ned Tijdschr Tandheelkd 2019; 126:(05) 247-253doi:10.5177/ntvt.2019.05.19006
- Lobbezoo, F. Naeije, M. A reliability study of clinical tooth wear measurements. J Prosthet Dent 2001; 86:(06) 597-602doi:10.1067/mpr.2001.118892
- Koutris, M. Visscher, CM. Lobbezoo, F. et al. Comorbidity negatively influences the outcomes of diagnostic tests for musculoskeletal pain in the orofacial region. Pain 2013; 154: 927-932doi:10.1016/j.pain.2013.03.004
- Huber, M. Knottnerus, JA. Green, L. et al. How should we define health?. BMJ 2011; 343: d4163doi:10.1136/bmj.d4163
- Durham, J. Al-Baghdadi, M. Baad-Hansen, L. et al. Self-management programmes in TMD: results from an international Delphi process. J Oral Rehabil 2016; 43:(12) 929-936doi:10.1111/joor.12448
- American Academy of Sleep Medicine (AASM) International classification of sleep disorders, revised: Diagnostic and coding manual. 2001. Im Internet (Stand: 12.01.2021): https://vct.iums.ac.ir/uploads/icsd.pdf
- Jokubauskas, L. Baltrušaitytė, A. Efficacy of biofeedback therapy on sleep bruxism: A systematic review and meta-analysis. J Oral Rehabil 2018; 45:(06) 485-495doi:10.1111/joor.12628
- Amorim, CSM. Espirito Santo, AS. Sommer, M. et al. Effect of physical therapy in bruxism treatment: A systematic review. J Manipulative Physiol Ther 2018; 41:(05) 389-404doi:10.1016/j.jmpt.2017.10.014
- Jadidi, F. Castrillon, E. Nielsen, P. et al. Effect of contingent electrical stimulation on jaw muscle activity during sleep: a pilot study with a randomized controlled trial design. Acta Odontol Scand 2013; 71: 1050-1062doi:10.3109/00016357.2012.741702
- Gouw, S. de Wijer, A. Kalaykova, SI. et al. Masticatory muscle stretching for the management of sleep bruxism: A randomised controlled trial. J Oral Rehabil 2018; 45:(10) 770-776doi:10.1111/joor.12694
- Gouw, S. de Wijer, A. Creugers, NHJ. et al. Diagnostic tools and management strategies used by specialized dentists and physical therapists for patients with bruxism a Delphi procedure. Int J Dent Oral Health 2018; 4:(03)10.16966/2378-7090.262
- Bernhards, ATM. Hagenaars, LHA. Oostendorp, RAB. et al. Het meerdimensionale belastingbelastbaarheidsmodel: een conceptueel model voor de fysiotherapie. Nederlands Tijdschrift voor Fysiotherapie 1999; 3: 58-65
- Macneil, CA. Hasty, MK. Conus, P. et al. Is diagnosis enough to guide interventions in mental health? Using case formulation in clinical practice. BMC Med 2012; 10: 111doi:10.1186/1741-7015-10-111
- Macedo, CR. Silva, AB. Machado, MA. et al. Occlusal splints for treating sleep bruxism (tooth grinding). Cochrane Database Syst Rev 2007; 17:(04) CD005515 10.1002/14651858.CD005514.pub2
- Winocur, E. Gavish, A. Voikovitch, M. et al. Drugs and bruxism: a critical review. J Orofac Pain 2003; 17: 99-111
- Long, H. Liao, Z. Wang, Y. et al. Efficacy of botulinum toxins on bruxism: an evidence-based review. Int Dent J 2012; 62:(01) 1-5doi:10.1111/j.1875-595X.2011.00085.x
- Ommerborn, MA. Schneider, C. Giraki, M. et al. Effects of an occlusal splint compared with cognitive-behavioral treatment on sleep bruxism activity. Eur J Oral Sci 2007; 115:(01) 7-14doi:10.1111/j.1600-0722.2007.00417.x