Zmiany w cyklu menstruacyjnym a ryzyko chorób serca

Główną przyczyną śmierci wśród kobiet jest choroba sercowo-naczyniowa, a jej ryzyko rośnie znacząco po menopauzie. Naukowcy sprawdzają, jakie czynniki mogą przyczyniać się do zachorowania.
Article Image

W periodyku „Menopause” opublikowano właśnie badanie, w którym przeanalizowano dane ponad 400 kobiet, które na początku badania miały od 45 do 52 lat. Po przejściu przez nie menopauzy oszacowano u nich ryzyko choroby sercowo-naczyniowej poprzez zmierzenie sztywności i grubości tętnic.

Na podstawie informacji o cyklach menstruacyjnych uczestniczki podzielono na trzy grupy:

  • 62% miało cykle stabilne, których długość przed menopauzą się nie zmieniła,
  •  u 16% doszło do wydłużenia długości cyklu na pięć lat przed menopauzą (wczesne wydłużenie),
  • a u 22% takie wydłużenie zaobserwowano na dwa lata przed menopauzą (późne wydłużenie).

Okazało się, że najmniejsze ryzyko choroby sercowo-naczyniowej występowało wśród kobiet, u których doszło do późnego wydłużenia cyklu – w tej grupie pomiary tętnic wypadły najkorzystniej. Natomiast największe ryzyko stwierdzono w grupie z wczesnym wydłużeniem cyklu. Według autorów badania odkrycie to pokazuje, że konieczne jest bardziej zindywidualizowane podejście do pacjentek w wieku okołomenopauzalnym.

Przy pomocy określenia „trajektorii cyklu” przed menopauzą można trafniej określić ryzyko choroby sercowo-naczyniowej u danej pacjentki, a dzięki temu – lepiej dopasować działania profilaktyczne do jej potrzeb.

Naukowcy przypuszczają, że trajektoria cyklu odzwierciedla poziom hormonów, które wpływają na zdrowie układu krążenia. Planują zbadać tę hipotezę w przyszłych badaniach.

Bibliografia
Udostępnij
Więcej z tagiem
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl