Ćwiczenia z piłką lekarską - zalety treningu i prawidłowa technika

Duża i ciężka piłka lekarska kojarzy się chyba każdemu z lekcjami wychowania fizycznego w szkole podstawowej czy średniej. Jest jednak również niezwykle przydatna do ćwiczeń i treningu - umożliwia intensywne spalanie kalorii, wzmacnia mięśnie i rozwija zdolności motoryczne. Wymaga jednak od ćwiczącego znajomości technik, pozwalających na jej efektywne wykorzystanie przy jednoczesnym unikaniu kontuzji i urazów.
Article Image

Typy i rodzaje piłek lekarskich

Aby piłki lekarskie spełniły swoje zadanie, należy je dopasować do celu treningowego i kondycji ćwiczącego. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z tym rodzajem aktywności powinny wybierać piłki lżejsze, o masie od 1 kg do maksymalnie 3 kg. 

Kiedy etap wdrażania został zakończony i rozpoczyna się praca nad siłą mięśni, przychodzi pora na piłkę 4 kg. Zaawansowani trenujący mogą sięgać po piłkę 5 kg, a pracujący nad zdolnością osiągania maksymalnej siły w możliwie najkrótszym czasie mogą sięgać po piłkę 7 kg. Jeśli piłka lekarska ma posłużyć osobom trenującym sporty walki do pracy nad siłą i motoryką, warto, aby wybrali piłkę ważącą 10 kg.

Różne rodzaje aktywności wymagają użycia odmiennych piłek lekarskich. Stąd na rynku dostępne są piłki z uchwytem, sznurkiem, wypustkami, o powierzchni gładkiej lub z wystającym wzorem.

Co daje trening z piłką lekarską?

Dość popularny jest pogląd, że ćwiczenia z piłką lekarską przeznaczone są dla sportowców. Częściowo to prawda, ponieważ trening z nią aktywuje ciało i pozwala w pełni wykorzystać jego potencjał w czasie zmagań sportowych. Ale osoby ćwiczące amatorsko również mogą skorzystać z zalet tego treningu. Do jego największych korzyści należą:

    • rozwój siły, dynamiki i wydolności
    • stabilizacja tułowia i wzmocnienie mięśni
    • poprawa zręczności i koordynacji ruchów
    • zwiększenie ilości spalanych kalorii i przyspieszenie utraty masy ciała
    • urozmaicenie treningów

Oprócz zajęć sportowych piłka lekarska używana jest także do rehabilitacji po urazach i kontuzjach w obrębie mięśni, stawów i kręgosłupa, aktywnie wspierając powrót pacjentów do zdrowia.

Prawidłowa technika i bezpieczeństwo ćwiczeń

Piłki lekarskie należą do najbardziej bezpiecznych przyrządów do ćwiczeń. Warto jednak przed dodaniem ich do treningów opanować prawidłową technikę ćwiczeń bez tego dodatku, czyli w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa wykonywać np. przysiady, wykroki albo brzuszki. 

Jak każdy trening, również ten z piłką należy rozpocząć od rozgrzewki, a zakończyć rozciąganiem. Piłka powinna być dopasowana do kondycji ćwiczącego. Dlatego rozpoczynając ten rodzaj treningów nie powinno się sięgać od razu po piłki ciężkie, albo nawet średnio ciężkie. Należy sobie dać czas na stopniowe dostosowanie ciała do obciążeń.

Warto, aby osoby początkujące zasięgnęły porady trenera w sprawie bezpiecznego chwytu piłki i techniki jej utrzymywania, ponieważ ze względu na jej masę niekontrolowane upuszczenie może skończyć się kontuzją własną lub osoby trenującej w najbliższym otoczeniu.

No i sprawa najbardziej oczywista, o której jednak często się zapomina - odpowiednia ilość miejsca do ćwiczeń, dopasowany strój i obuwie. O to należy dbać przy każdym rodzaju aktywności, nie tylko przy treningu z piłką lekarską.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij
Więcej z tagiem
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl