Streszczenie
Celem pracy było zbadanie, w jaki sposób ułatwiająca i hamująca KT Vastus Medialis (mięśień obszerny przyśrodkowy) wpływa na aktywację i wskaźniki zmęczenia VM, Vastus Lateralis (VL) (mięsień obszerny boczny) i Rectus Femoris (RF) (mięsień prosty uda) podczas dynamicznego protokołu zmęczenia. Siedemnastu sportowców (dziesięciu mężczyzn, siedem kobiet w wieku 24,76 ± 3,99 lat, o wzroście: 1,73 ± 0,10 m i masie: 68,11 ± 8,54 kg) dobrowolnie wzięło udział w czterech sesjach protokołu zmęczenia dynamicznego, w których nie stosowano taśmy (warunek kontrolny), w każdej sesji stosowano hamujące, ułatwiające i pozorowane KT na Vastus Medialis. Protokół obejmował 100 dynamicznych maksymalnych koncentrycznych wyprostów kolana przy 90°/s przy użyciu urządzenia do dynamometrii izokinetycznej. Aktywność mięśni prostowników kolana była rejestrowana za pomocą bezprzewodowej elektromiografii powierzchniowej. Średnia aktywność mięśni (Root mean square) podczas pierwszych trzech powtórzeń oraz liczba powtórzeń 51-100, odpowiednio, zostały wykorzystane do obliczenia aktywności mięśni przed i po wyczerpaniu. Ponadto, mediana spadku częstotliwości podczas wszystkich powtórzeń została podana jako wskaźnik zmęczenia mięśni podczas różnych warunków KT oraz dla warunku kontrolnego (bez taśmy). Wyniki wykazały, że ani aktywacja mięśni (istotność dla głównego efektu KT; VM = 0,82, VL = 0,72, RF = 0,19), ani wskaźnik zmęczenia (istotność dla głównego efektu KT; VM = 0,11 VL = 0,71, RF = 0,53) powierzchownych mięśni prostowników kolana nie uległy zmianie we wszystkich czterech warunkach. Wyniki te sugerują, że kierunek KT nie może zmniejszyć ani wzmocnić aktywności mięśniowej lub spowodować zmian w wyczerpaniu mięśni. W przyszłych badaniach należy zbadać możliwość uogólnienia obecnych ustaleń na inne populacje.
Wstęp
Kinesiotaping (KT) jest powszechnie stosowany wśród trenerów, klinicystów i sportowców w celu zachowania tkanek miękkich i stawów bez ograniczeń funkcjonalnych1 2,, 3. Ponadto odnotowano, że KT jest pomocny w zwiększaniu mobilności stawów4,5, co skutkuje wcześniejszym wystąpieniem szczytowego momentu obrotowego mięśni6, poprawą wydajności funkcjonalnej7, złagodzeniem bólu8 i poprawieniem krążenia krwi9. Kolejną deklarowaną właściwością KT, biorąc pod uwagę kierunek jej zastosowania, jest modulacja aktywności mięśniowej za pomocą dwóch technik hamującej i ułatwiającej. I tak, zastosowanie KT od przyczepu do początku hamuje aktywność mięśni poprzez rozciąganie narządu ścięgnistego Golgiego. Z kolei zastosowanie KT od początku do przyczepu może ułatwiać aktywność mięśniową poprzez stymulację wrzeciona mięśniowego10, 11. W związku z tym proponowane techniki hamujące i ułatwiające zostały również zaproponowane jako strategia leczenia różnych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, takich jak brak równowagi mięśniowej12, zespół bólowy przedniego przedziału stawu kolanowego (zespół bólowy patelofemoral8), zespół ciasnoty podbarkowej (impingement barkowy13), zapalenie nadkłykcia bocznego14 i niestabilność stawu skokowego15.
Pomimo ułatwiających i hamujących metod KT, które są stopniowo wykorzystywane w programach zapobiegania urazom i rehabilitacji wśród sportowców16; wcześniejsze eksperymenty wskazywały na niespójne wyniki wpływu KT na aktywność mięśni. Niektóre badania udowadniały wpływ tych technik na aktywność mięśni17 i na różne czynniki, takie jak zmęczenie mięśni18, 19, czas skurczu mięśni20 i siła mięśni8. Z kolei inne dowody przeczyły tezie o zdolności KT do wpływania na aktywność mięśni17, 19, 21, 22, 23. Niemniej jednak, badania te nie dotyczyły wpływu KT na aktywację mięśni, gdy mięśnie są zmęczone. Rzeczywiście, wpływ KT na aktywność mięśniową może być różny w warunkach normalnych i w warunkach zmęczenia, ponieważ amplituda elektromiografii (EMG) i aktywność mięśniowa wzrastają w trakcie procesu zmęczenia24. Z drugiej strony, jeśli te techniki KT mogłyby zwiększyć lub zmniejszyć aktywność mięśniową, mogłyby w dłuższej perspektywie opóźnić lub przyspieszyć zmęczenie mięśni25. W konsekwencji pozwala nam to zbadać, jak ułatwiające i hamujące KT wpływają na aktywację mięśni. Niemniej jednak dostępna wiedza na ten temat18, 26 jest ograniczona, a techniki nie są systematycznie dopasowane do identyfikacji wyczerpania mięśniowego specyficznego dla mięśnia z KT. Raportowano również, że hamująca KT może zmniejszyć lub opóźnić zmęczenie mięśni podczas protokołu zmęczeniowego, ale ten wskaźnik jest oparty na zmianach momentu obrotowego na początku i końcu protokołu zmęczeniowego18,26. Ponieważ nie uwzględniono udziału mięśni agonistów w generowaniu momentu obrotowego, konieczne jest oddzielne zmierzenie tempa zmęczenia dla każdego mięśnia przy użyciu innej techniki jako nachylenia mediany częstotliwości, opartej na analizie domeny czasowo-częstotliwościowej27, 28.
Sygnał EMG informuje o procesie zmęczenia mięśni, ponieważ mogą one ocenić zaangażowanie włókien mięśniowych i prędkość przewodzenia sygnału elektrycznego przez błony pobudliwe29, 30. Ujemne nachylenie mediany częstotliwości (MDF), oparte na metodzie przetwarzania czasowo-częstotliwościowego sygnałów EMG, jest uważane za wskaźnik początku zmęczenia27, 28. Dlatego też monitorowanie tej zmiennej podczas powtarzalnych zadań mających na celu wykrycie zmęczenia mięśni po zastosowaniu KT na pożądany mięsień może być pomocne. Co więcej, nachylenie MDF dostarcza specyficznego wskaźnika zmęczenia dla każdego mięśnia, dlatego też możliwa byłaby ocena zachowania mięśni nieobjętych działaniem taśmy, które są agonistyczne wobec mięśni objętych taśmą. Na przykład wykazano, że wyczerpanie lub nadmierna aktywność jednego mięśnia czworogłowego uda wpływa na aktywację i rekrutację innych mięśni w tej grupie31; w rezultacie, gdy jeden z mięśni czworogłowych uda ulega zmęczeniu, zmienia się rozkład obciążenia w całym mięśniu czworogłowym uda32. W takim razie, jeśli techniki KT mogą wpływać na zmęczenie mięśni i aktywność w taśmowanych mięśniach, to powinny wpływać również na inne mięśnie czworogłowe uda. Stąd też analiza pracy mięśni, na które naklejono taśmy może dostarczyć kolejnych informacji dotyczących wpływu KT na aktywność mięśni.
Celem pracy była ocena wpływu hamującej i ułatwiającej KT mięśnia obszernego przyśrodkowego (VM) na proces aktywacji i zmęczenia VM, mięśnia prostego uda (RF) i mięśnia obszernego bocznego (VL). Postawiono hipotezę, że: (1) hamująca i ułatwiająca KT mają wpływ na aktywność powierzchownego mięśnia czworobocznego przed i po zmęczeniu; oraz (2) hamująca i ułatwiająca KT wpływa na zmęczenie powierzchownego mięśnia czworobocznego. VM został wybrany do KT, ponieważ jest szeroko stosowany w leczeniu zespołu bólu rzepki8, 15, 20 i może nadzorować aktywację jego mięśni agonistów za pomocą powierzchownego EMG.
Metody
Uczestnicy
W badaniu dobrowolnie wzięło udział 17 aktywnych fizycznie studentów (10 mężczyzn, 7 kobiet, wiek: 24,76 ± 3,99 lat, wzrost: 1,73 ± 0,10 m, masa ciała: 68,11 ± 8,54 kg). Nie zgłaszali oni przebytych operacji ani urazów układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak zerwanie mięśnia lub więzadła, zwiotczenie stawu lub złamanie kości w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przed przystąpieniem do badania wszyscy uczestnicy zostali poinformowani o jego celach i wyrazili pisemną, świadomą zgodę. Badanie zostało przeprowadzone zgodnie z Deklaracją Helsińską33, jej późniejszymi zmianami i lokalną komisją etyczną przez Komitet Etyki Badań Instytutu Badań Naukowych Sport Science (IR.SSRI.REC.1400.1010).
Oprzyrządowanie
Do pomiaru izokinetycznego koncentrycznego momentu obrotowego prostowników kolana użyto urządzenia dynamometrycznego (Biodex System 3, New York, USA). Aktywność EMG była jednocześnie rejestrowana za pomocą 8-kanałowej elektromiografii bezprzewodowej (DataLITE, Biometrics Ltd, Gwent, UK) z częstotliwością próbkowania 2000 Hz podczas badania34. Do rejestracji sygnałów EMG użyto dwubiegunowych elektrod aktywnych o stałej odległości międzyelektrodowej 20 mm.
Gromadzenie danych
Pomiary uzyskano podczas czterech sesji (ryc. 1), z tygodniową przerwą na odpoczynek pomiędzy sesjami. Każda sesja pomiarowa składała się z pięciu sekwencyjnych faz:
- (1) Rozgrzewka Przed oceną pomiarów wszyscy uczestnicy wykonali ogólną rozgrzewkę składającą się z 5 min jazdy na rowerze (ergometr rowerowy Biodex System 3) przy 70 obrotach na minutę (RPM) oraz 10 min dynamicznego i statycznego rozciągania mięśni kończyn dolnych35.
- (2) Mocowanie elektrod Elektrody umieszczano na mięśniach RF, VM i VL nogi dominującej (test samokontroli ball-kicking leg36), która była starannie ogolona i oczyszczona przy użyciu alkoholu izopropylowego przez przeszkolonego badacza (ryc. 1). Aktywne elektrody bipolarne były umieszczane na części wypukłej wybranych mięśni zgodnie z wytycznymi SENIAM37 przez tego samego badacza. Larson i współpracownicy wykazują, że pomimo możliwości popełnienia błędu w identyfikacji umiejscowienia elektrod w czterech sesjach badawczych, monitorowanie wartości RMS i MNF w ciągu kilku sesji (odstęp tygodniowy) charakteryzuje się odpowiednią wiarygodnością38.
- (3) Test maksymalnego dobrowolnego skurczu Następnie wykonano trzy maksymalne dobrowolne skurcze izometryczne przy zgiętych pod kątem 75° kolanach, a pomiędzy próbami ustalono 2-minutowy okres odpoczynku39. Uczestnicy siedzieli na fotelu do dynamometrii izokinetycznej, a oparcie i mocowania na nodze dominującej były ustawione zgodnie z wytycznymi producenta.
- (4) Zastosowania KT W każdej sesji, po teście MVC, na VM losowo włączano jeden z czterech trybów KT, w tym: No-tape, czyli bez taśm (grupa kontrolna); pozorowany KT; ułatwiający KT; i hamujący KT (tygodniowy odstęp odpoczynku między każdą sesją). Następnie po, 15-minutowym odpoczynku wykonywany jest odpoczynek w celu wyeliminowania efektów zmęczenia testu MVC i poprawy efektywności KT40.
- (5) Protokół zmęczenia Po zapoznaniu się z ćwiczeniami na poziomie submaksymalnym, wszyscy badani wykonali 100 dynamicznych maksymalnych koncentrycznych wyprostów kolan ze stałą prędkością 90°/s, podczas gdy moment obrotowy i kąt stawu były mierzone za pomocą dynamometru; aktywność mięśni była również rejestrowana podczas tego ćwiczenia.
Protokół oklejania
Przeszkolony badacz wykonał na VM trzy KT: pozorowany, hamujący i ułatwiający. Każdy taping był losowo aplikowany w oddzielnej sesji [www.randomization.com]23. Taśma była wodoodporna KT (Ares, Korea, szerokość 5 cm i grubość 0,05 cm). W przypadku taśmy pozorowanej (sham tape) dwa kawałki taśmy o wymiarach 15 cm × 5 cm naklejano poziomo nad i pod/pod masą mięśniową (ryc. 2)26. W przypadku tapingu hamującego KT nakładano od miejsca przyczepu do początku, natomiast w tapingu ułatwiającym zastosowano kierunek przeciwny8, 41. Zarówno w trybie ułatwiającym, jak i hamującym procentowe napięcie wynosiło 50% jego maksymalnej wartości (taśma była najpierw rozciągnięta do jej 100% możliwości napięcia i była zaznaczona linijką), a w trybie pozorowanym nie było żadnego napięcia42.
Protokół zmęczenia
Uczestnicy siedzieli na krześle dynamometru z kręgosłupem i kością udową ustawionymi pod kątem 110 stopni. Uczestnicy ćwiczyli na poziomie skurczu submaksymalnego, aby przyzwyczaić się do sprzętu po założeniu elektrod i rozgrzaniu się, a potem przez krótką chwilę odpoczywali38. Następnie wykonywali 100 powtarzanych skurczów izokinetycznych z wykorzystaniem prostowników kolana nogi dominującej od 90 stopni zgięcia do 0 stopni zgięcia (pełny wyprost). Dynamometr pracował ze stałą prędkością 90°/s. Podczas gdy ramię dynamometru przesuwało się w górę od 90 do 0, badani byli instruowani, by wykonać maksymalny wysiłek dla każdego skurczu w całym zakresie ruchu (np. faza aktywna cyklu skurczu). Badani rozluźniali się, gdy ramię dynamometru powracało do pozycji 90 stopni (faza pasywna cyklu skurczu). W rezultacie każdy skurcz i rozluźnienie trwały jedną sekundę, co daje dwie sekundy cyklu skurczu. 100 skurczów zostało wykonanych przez wszystkich uczestników38, 43, 44.
Gromadzenie i przetwarzanie danych EMG
Wzięliśmy pod uwagę odpowiednio średnią kwadratową (RMS) i nachylenie mediany częstotliwości (MDF), aby określić ilościowo aktywność mięśni i stopień zmęczenia, ponieważ te zmienne były powszechnie stosowane w poprzednich badaniach24, 45, 46. Nieprzetworzone sygnały EMG zostały przefiltrowane za pomocą zerowego opóźnienia pasmowo-przepustowego filtra Butterwortha przy częstotliwościach odcięcia 20 i 400 Hz. Następnie obliczono średnią kwadratową (RMS, okna 50-ms), a aktywność mięśni dla każdego powtórzenia określono poprzez obliczenie średniej z wartości RMS przez wyprost kolana (faza aktywna) została znormalizowana do MVIC46. Aby zbadać wpływ KT zarówno w sytuacji przed-, jak i po zmęczeniu, średnia aktywność mięśniowa została oceniona odpowiednio w trzech początkowych wyprostach i 51-100 powtórzeniach38; w tym celu każdy cykl został oddzielony od zgięcia 90° do 0° w oparciu o dane dotyczące kąta dynamometru. Ponieważ redukcja momentu obrotowego w protokole zmęczenia jest bardzo znacząca podczas początkowych 40-60 skurczów43, średnia z powyższych powtórzeń została uznana za reprezentatywną dla warunków przed i po zmęczeniu w obecnych badaniach38. Wartości MDF uzyskano stosując technikę krótkoczasowej transformaty Fouriera (STFT) do analizy spektralnej45. STFT otrzymywano rekurencyjnie (nad sygnałami z oknem czasowym 0,5 s) przy użyciu 1024 punktowej FFT (dyskretnej i szybkiej FT) z algorytmem prostokątnego okna przetwarzania dostępnym w programie MATLAB® v.7.7. Po zastosowaniu STFT otrzymano MDF do dalszej analizy spektralnej. Obliczono MDF, który jest zdefiniowany jako wartość częstotliwości, która wyprowadza widmo sygnału EMG na dwie części o równej energii. Na koniec wykryto nachylenie MDF, wykorzystując regresję liniową pomiędzy czasem trwania MDF w badaniu (ryc. 3)47. Cała analiza danych została przeprowadzona przy użyciu oprogramowania MATLAB (wersja 2020a, MathWorks, Inc., Natick, MA, USA).
Analiza statystyczna
Test Schapiro-Wilka został użyty do sprawdzenia normalności rozkładu danych. Dwukierunkową analizę wariancji (ANOVA) zastosowano do analizy warunków tapingu (trzy rodzaje tapingu), czasu (różnice między pierwszymi i ostatnimi pięcioma powtórzeniami) oraz ich wpływu na aktywność mięśni. Jednokierunkowa ANOVA powtarzanych środków została użyta do porównania wpływu czterech sytuacji tapingu (brak taśmy, pozorowany, hamujący i ułatwiający) na nachylenie MDF mięśni RF, VM i VL podczas protokołu zmęczenia. Poziom istotności ustalono na α = 0,05, a wszystkie analizy statystyczne przeprowadzono przy użyciu pakietu statystycznego SPSS (wersja 25, IBM Corporation, Armonk, NY, USA).
Zatwierdzenie etyczne i zgoda na udział
Badanie zostało zatwierdzone pod względem etycznym przez Komitet Etyki Badawczej Sport Sciences Research Institute (Iran) zgodnie ze standardami etycznymi w badaniach Ministerstwa Nauki, Badań i Technologii (kod: IR.SSRI.REC.1400.1010).
Wyniki
Wyniki opisowe aktywności mięśni RF, VM i VL w warunkach bez taśmy, pozorowany, hamowania i ułatwiania podano w Tabeli 1, a wyniki dwukierunkowej ANOVA z powtarzanymi środkami podano w Tabeli 2. Wyniki te wskazały, że główne efekty KT, Czasu i Interakcji (Czas × KT) nie były znaczące na aktywność mięśni RF (KT: F = 1,65, p = 0,19; Czas: F = 0,4, p = 0,53; Interakcja: F = 0,51, p = 0,67), VL (KT: F = 0,4, p = 0,72; Czas: F = 2,3, p = 0,14; Interakcja: F = 0,8, p = 0,96), oraz VM (KT: F = 0,31, p = 0,82; Czas: F = 2,4, p = 0,14; Interakcja: F = 1,14, p = 0,34) (tab. 2).
zmęczeniu w czterech różnych warunkach).
Wyniki jednokierunkowej analizy wariancji ANOVA oraz opisowe wyniki nachylenia MDF RF, VM i VL w warunkach no-tape, pozorowany, hamowania i ułatwiania przedstawiono w tabeli 3. Zgodnie z tymi wynikami, KT nie miała istotnego wpływu na wskaźnik zmęczenia mięśni (zbocza MDF) RF (F = 0,73, p = 0,53), VL (F = 0,45, p = 0,71) i VM (F = 2,14, p = 0,11) (Tabela 3).
i ułatwiający KT) oraz wyniki jednokierunkowej ANOVA z powtarzanymi środkami.
Dyskusja
W pracy badano wpływ bez taśmy, pozorowanego, ułatwiającego i hamującego KT VM na aktywność i zmęczenie powierzchownego mięśnia czworogłowego. W przypadku aktywności mięśniowej efekt KT, efekt czasu i efekt interakcji (czas × KT) nie były istotne. Dane te sugerowały brak istotnych różnic w aktywności mięśniowej, gdy przyjęto różne warunki KT, zarówno w okolicznościach przed zmęczeniem, jak i po zmęczeniu. W przypadku zmęczenia mięśni, różne rodzaje technik KT nie miały wpływu na wskaźnik zmęczenia (nachylenie MDF), ani dla VM z KT, ani dla jego mięśni agonistycznych, VL i RF.
W odniesieniu do pierwszej hipotezy, wyniki wykazały, że techniki KT nie wpłynęły na aktywację mięśni w mięśniu docelowym lub jego mięśniach agonistach. Zgodnie z naszymi wynikami, we wcześniejszych badaniach nie stwierdzono istotnych zmian w aktywacji mięśni bezpośrednio po KT14, 21. Według obecnego badania i istniejących dowodów, techniki KT nie wpływają na aktywność14 ,21 i zmęczenie mięśni oraz pobudliwość neuronów ruchowych48, 49, co sugeruje, że techniki KT nie mogą wpływać na powiązany parametr aktywacji mięśni. Jednak obecne badanie i wcześniejsze badania21, 43, 44 dotyczyły tylko zdrowych osób; wpływowi różnych metod KT na aktywację mięśni u pacjentów z bólem mięśniowo-szkieletowym poświęcono mniej uwagi8, 14. W innym badaniu na zdrowych uczestnikach stwierdzono, że KT nie miał wpływu na aktywność mięśniową zarówno wśród regularnych użytkowników KT, jak i osób nie korzystających z tego typu metody, natomiast pozytywnie wpłynął na poprawę siły u osób regularnie korzystających. Zasugerowali, że efekt placebo jako pośredni mechanizm może poprawić siłę u regularnych użytkowników bez wpływu na aktywność mięśniową17.
Na podstawie analiz czasowo-częstotliwościowych, nasze wyniki pokazały, że techniki KT nie miały wpływu na wskaźnik zmęczenia (nachylenie MDF) dla wszystkich powierzchownych mięśni czworogłowych, odrzucając tym samym naszą drugą hipotezę. Postawiliśmy hipotezę, że KT zmienia zmęczenie docelowych mięśni i prowadzi mięśnie agonistów do zmiany ich aktywności, aby utrzymać stały moment obrotowy w stawie podczas ustalonego zadania. Jednak wyniki wskazały, że KT nie miał wpływu na wybrany mięsień i że nie ma przyczyny zmian w zmęczeniu jego mięśni agonistów, ponieważ jeśli chodzi o aktywację i szybkość zmęczenia mięśni agonistów, nie miały one wpływu w niniejszym badaniu. Według naszej najlepszej wiedzy, tylko jedno badanie wcześniej wykorzystało wskaźnik zmęczenia EMG do oceny efektów KT50. Badanie to niekonsekwentnie donosiło, że KT skutecznie opóźniało zmęczenie mięśnia Longissimus (na podstawie mediany spadku częstotliwości) u osób z niespecyficznym bólem dolnej części pleców50. Ponieważ w owym badaniu uczestniczyły osoby z bólem dolnej części pleców, podczas gdy w obecnym badaniu rekrutowano tylko zdrowe osoby dorosłe, KT mogła inaczej wpłynąć na zmęczenie mięśni u pacjentów. Niezależnie od tego, w naszym badaniu celowo zastosowaliśmy protokół zmęczenia dynamicznego, ponieważ twierdzono, że mechanizm KT jest związany z symulacją wrzeciona mięśniowego i narządów ścięgnistych Golgiego10, a uznaje się, że te proprioceptory dokonują sprzężenia zwrotnego jako odpowiedzi na zmiany długości i siły podczas ruchów dynamicznych51. Ponadto Abubaker i jego zespół donieśli, że KT może znacząco opóźnić zmęczenie mięśni18. Ponieważ mierzyli oni wskaźnik zmęczenia na podstawie zmian momentu obrotowego w stawach, nie jest jasne, które mięśnie są odpowiedzialne za zmiany momentu obrotowego podczas protokołu zmęczenia, a na wpływ KT mógł mieć wpływ brak uwagi na funkcję innych mięśni. W obecnym badaniu wykorzystano sygnały EMG do oceny wskaźnika zmęczenia oddzielnie dla VM i jego mięśni agonistycznych, VL i RF; nie mogliśmy jednak odkryć żadnych dowodów na wpływ KT na zmęczenie mięśni. Dlatego też, ze względu na ograniczoną liczbę badań i niewystarczającą wiedzę w tej dziedzinie, konieczne są dalsze badania, aby rozważyć odpowiednią metodologię, różne rodzaje skurczu mięśni i inne mięśnie w układzie mięśniowo-szkieletowym.
Ograniczenia
W tym badaniu należy uznać pewne ograniczenia. Po pierwsze, z racji tego, że uczestnikami badania były osoby zdrowe, nasze wyniki nie mogą być uogólnione na inne grupy pacjentów (np. prezentujących zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i ból lub urazy neurologiczne). Po drugie, wyniki związane z momentem obrotowym stawu (który jest wytwarzany przez wszystkie mięśnie prostowniki kolana) nie zostały wymienione w obecnym badaniu, ponieważ celem była ocena zmian w aktywności elektrycznej każdego powierzchniowego mięśnia czworobocznego oddzielnie po zastosowaniu KT. Wreszcie, chociaż zastosowano ujednolicony protokół dynamicznego zmęczenia38, nie mierzyliśmy bezpośrednio za pomocą kwestionariuszy różnych czynników związanych ze stopniem zmęczenia między sesjami pomiarowymi, np. Jakość snu52, zmęczenie psychiczne53 i dieta odżywcza54. Jednak żaden z badanych nie zgłosił braku snu, niedożywienia lub problemów psychicznych przed sesjami pomiarowymi.
Wniosek
Na podstawie spadku MDF (ujemne nachylenie MDF), zaprojektowany protokół spowodował ogólne zmęczenie mięśni czworogłowych. Jednakże, nie było statystycznych różnic pomiędzy warunkami no-tape, pozorowanymi, hamującymi i ułatwiającymi w indeksie zmęczenia, ani na mięśniach oklejanych, ani na mięśniach nieoklejanych jako ich agonistach. Wyniki te dostarczają wstępnych dowodów sugerujących, że KT może nie być w stanie modulować aktywności mięśni. Wreszcie, istnieje ograniczona liczba badań badających wpływ KT na zmęczenie mięśni, oddzielnie dla wszystkich zaangażowanych mięśni. Z drugiej strony, konieczne są dalsze badania w celu uzyskania odpowiednich informacji o szerokim zakresie zastosowania KT w procedurach leczniczych.
Dostępność danych
Dane byłyby dostępne na uzasadniony wniosek
Skróty
- KT: Kinesiotaping
- VL: Vastus Lateralis
- RF: Rectus Femoris
- EMG: Elektromiografia
- MDF: Mediana częstotliwości
- VM: Vastus Medialis
- RMS: Średnia kwadratowa
- STFT: Krótkotrwała transformacja Fouriera
- ANOVA: Analiza wariancji
- MVC: Maksymalny dobrowolny skurcz
- MVIC: Maksymalny dobrowolny skurcz izometryczny
Żródło: Scientific Reports volume 12, Article number: 13451 (2022) pp. 1-8
Authors: Peyman Aghaie Ataabadi , Ali Abbasi , Mohsen Shojaatian , Amir Letafatkar, Zdenek Svoboda & Giacomo Rossettini
(C) Copyrights The Authors
Adaptacja: Ewa Basińska
Na podstawie licencji CC BY
(http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Author information
Authors and Affiliations
Department of Biomechanics and Sports Injuries, Faculty of Physical Education and Sports Sciences, Kharazmi University, Tehran, Iran
Peyman Aghaie Ataabadi, Ali Abbasi & Amir Letafatkar
Department of Sports Biomechanics and Motor Control, Faculty of Physical Education and Sports Sciences, Mazandaran University, Babolsar, Iran
Mohsen Shojaatian
Faculty of Physical Culture, Palacký University Olomouc, Olomouc, Czech Republic
Zdenek Svoboda
School of Physiotherapy, University of Verona, Via Bengasi 4, 37134, Verona, Italy
Giacomo Rossettini
Biomechanics and Corrective Exercise Laboratory, Faculty of Physical Education and Sport Sciences, Kharazmi University, Mirdamad Blvd., Hesari St, Tehran, Iran
Amir Letafatkar