Obrazowanie chrząstki: standardy i perspektywy

Leczenie urazów i uszkodzeń chrząstki stawowej jest ważnym obszarem w ortopedii sportowej. Badania obrazowe stały się niezbędne jako uzupełnienie wywiadu i badania klinicznego w diagnostyce i monitorowaniu terapii stawów.
Article Image

Najważniejszą metodą wykrywania zmian i uszkodzeń chrząstki jest rezonans magnetyczny (MRI). Morfologiczne, a także biochemiczne sekwencje MRI o wysokiej rozdzielczości pozwalają obecnie na wizualizację bardzo drobnych patologii chrząstki. Obrazowanie morfologiczne pozwala na ocenę rozległości uszkodzenia chrząstki i struktur sąsiednich, w tym leżącej pod nią kości; w tym celu ustalono różne punktacje. Odgrywa również ważną rolę w obrazowaniu pooperacyjnym po terapii chrzęstnej. Ilościowe, kompozycyjne obrazowanie ma na celu wykrycie zmian w składzie biochemicznym chrząstki i opracowanie wartości ilościowych pozwalających na obiektywną ocenę jakości tkanki.

Milena L. Pachowsky, Götz H. Welsch, Bildgebung des Knorpels: Standards und Perspektiven, Sports Orthop. Traumatol. 38,1, 8-17 (3/2022)

Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl