Wrażliwość komórek mięśniowych na słabe pole magnetyczne

Zespół kierowany przez profesora Alfredo Franco-Obregóna z NUS Institute for Health Innovation and Technology w Singapurze we współpracy ze Szwajcarskim Federalnym Instytutem Technologii (ETH) odkrył, że białko znane jako TRPC1 reaguje na słabe zmienne pole magnetyczne.
Article Image

W celu sprawdzenia wpływu oddziaływań magnetycznych na stan mięśni, naukowcy zmodyfikowali genetycznie komórki mięśniowe, które nie reagowały na żadne pole magnetyczne, poprzez usunięcie TRPC1 z ich genomów.

Badaczom udało się następnie przywrócić wrażliwość magnetyczną poprzez selektywne wprowadzenie TRPC1 do wcześniej zmutowanych komórek mięśniowych za pomocą małych pęcherzyków, które przenikały do zmienionych laboratoryjnie komórek.

Pola magnetyczne wykorzystane przez zespół badawczy do stymulowania mięśni były tylko od 10 do 15 razy silniejsze niż pole magnetyczne Ziemi. Jednocześnie były znacznie słabsze niż zwykłe magnesy sztabkowe.

Uzyskane wyniki mogą sugerować, że słabe oddziaływania magnetyczne są bodźcem w naturalny sposób wpływającym na mięśnie. Wspomniana wrażliwość magnetyczna mogłaby zostać wykorzystana do stymulowania i regeneracji mięśni. Takie postępowanie mogłoby przyczyniać się do poprawy jakości życia pacjentów z problemami narządów ruchu o różnej etiologii. Ma to szczególne znaczenie w starzejącym się społeczeństwie, w którym zaniki mięśniowe i osłabienie siły mięśni oraz ich koordynacji stanowi coraz bardziej narastający problem. 

Bibliografia
  • https://www.news-medical.net
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl