Tło
Poród to doświadczenie bolesne dla większości kobiet i wiele kobiet obawia się bólu, jaki będą czuć podczas porodu49. Znieczulenie zewnątrzoponowe to najskuteczniejszy i najpowszechniej stosowany, oparty na farmaceutykach sposób uśmierzania bólu podczas porodu3. Technika ta jest wybierana przez 25% kobiet w Wielkiej Brytanii23, 58% kobiet w Stanach Zjednoczonych16 oraz 58% do 61% kobiet w Hiszpanii25. Jednakże pojawia się coraz więcej dowodów na to, że znieczulenie zewnątrzoponowe wydłuża czas trwania drugiego etapu porodu51 oraz zwiększa potrzebę narzędziowego porodu pochwowego6,51. Przedłużony drugi etap porodu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kwasicy oddechowej płodu, krwotoku poporodowego, zapalenia błon płodowych i łożyska oraz pęknięcia krocza i pochwy III i IV stopnia24,52.
Co więcej, kilka badań, w tym przeprowadzona niedawno metaanaliza, wykazało, że przedłużony drugi etap porodu wiąże się z poporodowymi zdarzeniami niepożądanymi (zamartwica urodzeniowa, niski wynik testu Apgar w 5. minucie, sepsa, uraz porodowy, ryzyko przyjęcia na oddział intensywnej opieki poporodowej lub umieralność okołoporodowa)2,24,36,42.
Znieczulenie zewnątrzoponowe, czyli bezpośrednie wstrzyknięcie leków do nerwów przenoszących ból, jest skuteczne, ale zwiększa ryzyko zdarzeń niepożądanych i komplikacji. Zespół popunkcyjny jest powszechną komplikacją, która dotyka do 17% kobiet po znieczuleniu zewnątrzoponowym.
Co więcej, ryzyko przypadkowego przekłucia opony twardej w wyniku wprowadzenia cewnika zewnątrzoponowego wynosi 1,5%12. Zastrzyk do naczyń krwionośnych to poważna komplikacja, która może powodować niedokrwienie rdzenia kręgowego wywołane ściskaniem oraz wynikły z tego paraliż. Toksyczność znieczulenia miejscowego, gdy zostaje ono bezwiednie wprowadzone do wewnątrz naczyń krwionośnych, może powodować zapaść układu oddechowego i układu krążenia, przy czym częstość występowania wynosi 1 na 500044. Komplikacje blokady ośrodkowej (niedociśnienie u matki, zapaść oddechowa i utrata przytomności) oraz krwiak kręgosłupa wywołany znieczuleniem zewnątrzoponowym występują z częstością 1 na 168 tys.39.
Większość kobiet w ciąży jest zainteresowana niefarmakologicznymi sposobami uśmierzania bólu podczas porodu26,49. Dlatego ważnym elementem edukacji przedporodowej jest zanurzanie w wodzie, ćwiczenia mięśni krocza, techniki oddechowe i relaksacyjne oraz masaż.
Chociaż sposoby niefarmakologiczne mają niewielki potencjał szkodliwości, dowody na ich skuteczność są ograniczone21. Istnieją pewne dowody, że aktywność fizyczna podczas ciąży redukuje ból podczas porodu5,11,50. Co więcej, uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym poziomem endorfin, a to zapewnia ulgę od bólu podczas porodu i zmniejsza potrzebę znieczulenia5,11,50. Niektóre badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne łączą się ze zmniejszoną wrażliwością na ból, a istnieją też dowody, że ćwiczenia fizyczne zwiększają tolerancję na ból, ale nie próg bólowy34. Korzyści z ćwiczeń podczas ciąży są powszechnie znane; wiele wytycznych ciążowej praktyki klinicznej zaleca ćwiczenia kobietom w ciążach o niskim poziomie ryzyka4,30. Konkretniej, istnieją dowody, że interwencje oparte wyłącznie na aktywności fizycznej podczas ciąży zapobiegają cukrzycy ciążowej29, regulują poziom cukru we krwi i redukują przybieranie na wadze podczas ciąży14. Ćwiczenia podczas ciąży mogą też zmniejszyć ryzyko nadciśnienia27,28 oraz stanu przedrzucawkowego14,17. Ćwiczenia aerobowe mogą obniżać ryzyko cukrzycy ciążowej u ciężarnych z nadwagą i otyłych27,28. Jednakże podczas pierwszych kilku miesięcy ciąży należy unikać forsownych ćwiczeń aerobowych, ponieważ istnieją pewne dowody na podstawie badań obserwacyjnych, że wykonywanie tego typu ćwiczeń (recquetball, jogging itp.) przez więcej niż 7 h tygodniowo zwiększa ryzyko poronienia10. Pewne badania wykazały, że wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń przez kobiety w ciąży zmniejsza liczbę porodów narzędziowych15,30 i cesarskich cięć30, podczas gdy inne badania nie wykazały różnic w sposobie rozwiązania ciąży40,41.
Ćwiczenia w wodzie podczas ciąży to nieforsowna forma ćwiczeń, która jest mniej szkodliwa niż ćwiczenia obciążeniowe na ziemi43,45. Zajęcia te dają kobietom poczucie nieważkości i swobody ruchu, zapewniają lepszą termoregulację dzięki zanurzeniu w wodzie, ciśnienie hydrostatyczne łagodzące obrzęki wywołane ciążą oraz zapobiega i leczy ból w dolnej części pleców4.