Udar - kiedy rozpocząć rehabilitację?

Fizjoterapeuci od dawna walczą o możliwość jak najwcześniejszego rozpoczęcia usprawniania pacjentów po udarze mózgu.
Article Image

Najnowsze badanie opublikowane  w czasopiśmie „Neurorehabilitation and Neural Repair” dostarcza kolejnych dowodów, które potwierdzają słuszność takiego postępowania. Badacze obserwowali zdolności regeneracyjne mózgu u 60 pacjentów po przebytym udarze niedokrwiennym przez okres 12 miesięcy.

Okazało się, że mózg ma duże zdolności do efektywnego reagowania na rehabilitację poudarową, jednak optymalny czas oddziaływania jest bardzo ograniczony. Już wcześniejsze badania w modelu zwierzęcym wykazały, że szczury z uszkodzeniami połączeń nerwowych odpowiedzialnych za ubytki funkcjonalne kończyn radziły sobie dużo lepiej, gdy odpowiednie usprawnianie wdrożono w ciągu 5 dni, niż te, u których nastąpiło to 30 dni po udarze.

Najnowsze badanie przeprowadzone na ludziach wykazało, że szczyt zdolności mózgu do przeprowadzania procesów naprawczych przypada na okres ok. 2 tygodni po udarze, po czym dynamika zmian ulega spowolnieniu.

Autorzy badania przytoczyli dane, zgodnie z którymi w ciągu pierwszych 4 tygodni po incydencie udarowym na rehabilitację kończyny górnej przeznacza się mniej niż 8 minut dziennie. W ten sposób bardzo krótkie okno terapeutyczne zamyka się bezpowrotnie, a pacjent nie ma szans powrotu do takiego stopnia sprawności, jaki mógłby osiągnąć przy odpowiednio szybko wprowadzonej interwencji fizjoterapeutycznej.

Uzyskane dane powinny stanowić argument w debacie nad koniecznością ustalenia priorytetów w opiece nad pacjentem udarowym.

Bibliografia
  • https://www.news-medical.netznaczenie
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl