Targi były okazją dla ponad pięćdziesięciu firm do prezentacji swoich produktów. Wzięli w nich udział producenci oraz dystrybutorzy nowoczesnego sprzętu i urządzeń przeznaczonych do rehabilitacji. Z ofertami zapoznało się ponad dwa tysiące osób. Wśród zwiedzających byli właściciele klinik, gabinetów rehabilitacji, lekarze, fizjoterapeuci, osteopaci, masażyści, pracownicy wyższych uczelni i ośrodków specjalnych, przyszli rehabilitanci, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy targów chętnie poddawali się rozmaitym zabiegom, np. sprawdzali, jak działa urządzenie do pneumatycznej terapii pulsacyjnej, leczenia polem magnetycznym, badali swoje mikrokrążenie. Organizatorzy postanowili przyciągnąć gości nie tylko ofertą handlową. Do poprowadzenia prelekcji naukowych i warsztatów zostało zaproszonych kilkunastu wybitnych naukowców i specjalistów praktyków.
Jednym z głównych tematów był palący problem: skutki starzenia się naszego społeczeństwa. O najczęstszych powodach występowania niepełnosprawności u seniorów mówił dr hab. Witold Rongies, a o alternatywnych formach komunikacji terapeutycznej – dr Monika Lewandowska, autorka wielu publikacji z zakresu rehabilitacji holistycznej. Roli rekreacji ruchowej w profilaktyce pierwotnej i wtórnej chorób niezakaźnych u osób starszych poświęciła prelekcję prof. dr hab. Ewa Kozdroń – wybitna znawczyni tego tematu.
Znaczenie diagnostyki funkcjonalnej w geriatrii było tematem wykładu dr hab. Grażyny Stefanii Brzuszkiewicz-Kuźmickiej, specjalistki w dziedzinie fizjoterapii.
Prelegenci poruszali też problemy związane z uprawianiem sportu – mówiono o urazach czaszkowo-mózgowych, profilaktyce urazów przeciążeniowych u osób uprawiających sport amatorsko. Często przewijał się temat skutków braku aktywności ruchowej. Siedzący tryb życia przyczynia się do blisko trzykrotnego wzrostu ryzyka wystąpienia udaru mózgu – podkreślała w wykładzie o fizjoprofilaktyce udarów mgr Joanna Tokarska.
Podczas targów odbyły się też warsztaty biznesowe. Jak planować przychody i koszty w gabinetach fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych? Jak pozyskiwać pacjenta w mediach socjalnych? Jak się starać o unijne dotacje na działalność fizjoterapeutyczną, jak poradzić sobie ze skomplikowaną procedurą? Mówiono o sposobach rozwijania działalności fizjoterapeutycznej, o prawidłowym funkcjonowaniu, zakupach potrzebnego sprzętu.
Fizjoterapeuci mogli się zapoznać z aplikacją RSQ Physio, która pomaga sporządzić poprawną dokumentację medyczną i zapewnia ochronę danych pacjentów. Uczestnicy warsztatów REHA PRACTISE poszerzali swoją wiedzę z zakresu m.in. Kinetic Control. Specjaliści FIZJO-SPORT – wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów i naukowców – dzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu zagadnień motoryki, ergonomii ruchu. Prezentowali narzędzia do diagnostyki, oceny i terapii funkcjonalnej.
Podczas warsztatów nie mogło zabraknąć tematyki bólu pleców, roli treningu siłowego w terapii. Na pierwszych targach REHA TRADE SHOW 2020 zadebiutował też nasz miesięcznik, ukazujący się od stycznia. Mieliśmy okazję spotkać się z potencjalnymi czytelnikami, zachęcaliśmy ich do lektury, a także uważnie słuchaliśmy życzliwych opinii tych, którzy już nas poznali. KJ