(Nie)bezpieczna alternatywa dla papierosów

Wszyscy wiemy, jakie zagrożenia zdrowotne wiążą się z paleniem tytoniu. Wiadomość, że liczba palaczy w skali światowej spadła w 2018 roku o 60 mln w porównaniu z rokiem 2000, była bardzo dobrą wiadomością.
Article Image

Niestety, część osób porzucających tradycyjne wyroby tytoniowe przerzuciła się po prostu na e-papierosy, postrzegane jako produkt bezpieczniejszy, bo niewydzielający dymu i niezawierający tytoniu.

Choć rzeczywiście e-papierosy zawierają mniej substancji toksycznych, to wcale nie są od nich wolne. Według niedawnych badań na Uniwersytecie Karoliny Północnej dwa główne składniki tych produktów, glikol propylenowy i gliceryna roślinna, są toksyczne i mogą uszkadzać komórki płuc podczas wapowania.

Innymi niebezpiecznymi substancjami obecnymi w e-papierosach są: aldehyd octowy – mogący poważnie uszkadzać płuca i powodować raka, upośledzać działanie mózgu i pamięć; akroleinarównież uszkadzająca płuca, wywołująca ich obrzęk, krwawienie, a nawet śmierć, znana też jako czynnik mogący wywoływać astmę i nowotwory płuc; oraz formaldehyd – również wywołujący ataki astmy i inne objawy ze strony układu oddechowego.

Wszystkie te trzy substancje należą do aldehydów, a z badań wiadomo, że aldehydy mogą powodać nie tylko choroby płuc, ale również serca. Wapowanie nie jest także obojętne dla zdrowia osób z otoczenia, mimo że początkowo mogło się wydawać inaczej. Okazuje się bowiem, że osoby znajdujące się przy kimś, kto akurat korzysta z e-papierosa, również wdychają część koktajlu niebezpiecznych chemikaliów, zawierającego m.in. nikotynę, diacetyl, benzen czy metale ciężkie – substancje szkodliwe dla płuc i mogące wywoływać nowotwory. Co gorsza, osoby te zwykle nie są świadome zagrożenia, więc się przed nim w żaden sposób nie chronią. Badania nad skutkami zdrowotnymi wapowania podjęto dopiero w ostatnich latach.

Dopóki nie dowiemy się więcej na temat bezpieczeństwa e-papierosów, konieczna jest daleko posunięta ostrożność w ich stosowaniu.

Bibliografia
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl