Ftalany groźniejsze niż przypuszczano

Ftalany, czyli sole i estry kwasu ftalowego, obecne są w naszym codziennym otoczeniu, np. w plastikowych pojemnikach na żywność i wielu kosmetykach.
Article Image

Od dekad wiadomo, że są one niekorzystne dla zdrowia, ponieważ mogą zakłócać działanie hormonów.

Kontakt z ftalanami wiązany jest m.in. z otyłością, cukrzycą i chorobami serca. Niedawno przeprowadzono badanie z udziałem ponad 5 tys. osób w wieku 55-64 lat, w którym stwierdzono, że osoby o największym stężeniu ftalanów w moczu są bardziej narażone na śmierć z powodu choroby serca niż osoby o niższym stężeniu.

W grupie o najwyższym stężeniu zaobserwowano również zwiększone ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny – nie zaobserwowano natomiast związku między tą toksyną a zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu nowotworu.

Szacuje się, że kontakt z ftalanami co roku może prowadzić w samych Stanach Zjednoczonych do przedwczesnej śmierci aż 100 tys. osób starszych. Wiadomo było, że istnieje związek między tymi substancjami chemicznymi a chorobą serca, natomiast to nowe badanie sugeruje, że kontakt z nimi może prowadzić również do przedwczesnego zgonu z powodu tej choroby.

Było to badanie obserwacyjne, niedowodzące bezpośrednio związku przyczynowo-skutkowego. Konieczne są więc kolejne badania wyjaśniające mechanizm wpływania ftalanów na układ endokrynny i stan zapalny w organizmie. 

Bibliografia
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl