Ftalany groźniejsze niż przypuszczano

Ftalany, czyli sole i estry kwasu ftalowego, obecne są w naszym codziennym otoczeniu, np. w plastikowych pojemnikach na żywność i wielu kosmetykach.
Article Image

Od dekad wiadomo, że są one niekorzystne dla zdrowia, ponieważ mogą zakłócać działanie hormonów.

Kontakt z ftalanami wiązany jest m.in. z otyłością, cukrzycą i chorobami serca. Niedawno przeprowadzono badanie z udziałem ponad 5 tys. osób w wieku 55-64 lat, w którym stwierdzono, że osoby o największym stężeniu ftalanów w moczu są bardziej narażone na śmierć z powodu choroby serca niż osoby o niższym stężeniu.

W grupie o najwyższym stężeniu zaobserwowano również zwiększone ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny – nie zaobserwowano natomiast związku między tą toksyną a zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu nowotworu.

Szacuje się, że kontakt z ftalanami co roku może prowadzić w samych Stanach Zjednoczonych do przedwczesnej śmierci aż 100 tys. osób starszych. Wiadomo było, że istnieje związek między tymi substancjami chemicznymi a chorobą serca, natomiast to nowe badanie sugeruje, że kontakt z nimi może prowadzić również do przedwczesnego zgonu z powodu tej choroby.

Było to badanie obserwacyjne, niedowodzące bezpośrednio związku przyczynowo-skutkowego. Konieczne są więc kolejne badania wyjaśniające mechanizm wpływania ftalanów na układ endokrynny i stan zapalny w organizmie. 

Bibliografia
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo