Przewlekły ból miednicy jest powszechną i wyniszczajacą dolegliwością kobiet i mężczyzn1,2. Jest częstym powodem wizyty u osteopaty. Struktury kostne miednicy i trzewia miednicy są postrzegane przez ortopedów, ginekologów, urologów, internistów, flebologów i fizjoterapeutów jako niezależne, wzajemnie niepowiązane struktury. Jednak nie można sobie wyobrazić różnorodnych funkcji miednicy niezależnie od siebie, tak więc anatomia szkieletu miednicy i trzewi miednicy wraz z powiązanymi strukturami mięśniowymi, więzadłowymi, powięziowymi, nerwowymi i naczyniowymi muszą być postrzegane jako system współzależnych struktur anatomicznych. Dlatego też przewlekły ból miednicy jest jednym z największych wyzwań diagnostycznych i terapeutycznych oraz obszarów zastosowania w osteopatii3.
Przewlekły ból miednicy u kobiet
Obecnie nie wypracowano jeszcze jednolitej międzynarodowej definicji przewlekłego bólu miednicy (CPP)4. W zależności od perspektywy przyjmowanej przez specjalistę badanie i podejście do problematyki przewlekłego bólu miednicy opiera się na przyczynach bólu wywodzących się z układu ginekologicznego, żołądkowo-jelitowego, nerwowo-mięśniowego lub urologicznego. Pod uwagę brany jest również czas trwania bólu oraz jego cykliczny lub niecykliczny charakter.
ICD-10 zawiera prawie 20 różnych możliwych rozpoznań, których głównym objawem jest przewlekły ból miednicy. Istnieją również liczne zaburzenia psychiczne, które prawdopodobnie w różnorodny, przyczynowo- -skutkowy sposób związane są z przewlekłym bólem miednicy. Szczególne znaczenie dla osteopatii ma fakt, że promieniowanie bólu w obrębie miednicy wywołane prowokacją dopochwową jest źródłem złożonego obrazu bólu rzutowanego i odczuwanego w okolicy struktur zewnętrznych miednicy6.
Podczas diagnozowania i leczenia przewlekłego bólu miednicy u kobiet należy uwzględnić znaczenie biopsychospołecznego modelu choroby, nie pomijając przy tym aspektów somatycznych i psychologicznych choroby podstawowej i chorób oraz objawów towarzyszących, a także szczególnie istotnych w tym przypadku czynników społecznych. Tak kompleksowy obraz omawianego problemu zdrowotnego wymaga opracowania interdyscyplinarnych koncepcji leczenia5.