Sterydy dostawowe szkodzą stawom?

Sterydy często podawane są dostawowo w celu łagodzenia dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi i zapalnymi w przypadku dużych stawów, np. biodrowego i kolanowego.
Article Image

Chociaż procedury te wykonywane są tysiące razy każdego dnia na całym świecie, dane świadczące o pozytywnym skutku ich oddziaływania są niepewne. Nie brakuje też doniesień o ich szkodliwości.

W 2019 r. prof. Ali Guermazi po raz pierwszy opisał na łamach pisma „Radiology” przyspieszenie progresji zmian zwyrodnieniowych i destrukcji stawów u pacjentów otrzymujących sterydy dostawowe.

Najnowszy przegląd piśmiennictwa nie pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków co do korzyści i skutków ubocznych tej formy leczenia. Prawdopodobnie spektrum zastosowania sterydów dostawowych powinno zostać ograniczone. Jednocześnie autorzy przestrzegają przed wykonywaniem diagnostyki obrazowej i inwazyjnej stawów, po pierwszym oraz po kolejnych podaniach sterydów, w celu ochrony pacjenta oraz samego stawu. Zrozumienie rzeczywistego wpływu sterydów na stawy pozostaje kwestią priorytetową dla zespołu prof. Guermaziego. Badacze mają nadzieję, że wkrótce dostępne będą badania średnio- i długoterminowe pozwalające na rzetelną ocenę wpływu leczenia na układ stawowy pacjentów.

Bibliografia
  •  https://www.news-medical.net
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl