Objawy udaru mózgu
- Zaburzenia czucia w obrębie ciała
- Zaburzenia wytwarzania i rozumienia mowy
- Zawroty głowy i utrata równowagi
- Zaburzenia widzenia
- Niedowład połowy ciała
- Epizod silnego bólu głowy
Jaki cel powinien przyświecać nowoczesnej rehabilitacji osób po udarze?
Mottem naszego tekstu mogłoby być zdanie: samodzielne chodzenie jako wyraz kontrolowanej mobilności jest niewystarczającym celem współczesnej rehabilitacji.
Cel ten musi zostać przeformułowany jako: chodzenie w warunkach społecznych, czyli w otoczeniu innych ludzi, i musi prowadzić do zwiększenia partycypacji w życiu społecznym osób po udarze.
Jaka powinna być rehabilitacja po udarze?
Podstawą uczenia motorycznego są praktyczne ćwiczenia wiążące się z wykonywaniem powtórzeń. Muszą być one skonstruowane w taki sposób, aby stanowiły ciągłe wyzwanie.
W związku z tym wytyczne praktyki klinicznej dotyczące rehabilitacji po udarze na całym świecie zalecają programy z dużym udziałem ćwiczeń fizycznych – w celu osiągnięcia optymalizacji wyników.
Wspomniane wytyczne są oparte na dowodach naukowych pochodzących z czterech przeglądów systematycznych, w których badano wpływ dodatkowej praktyki związanej z ćwiczeniami na zdolności motoryczne po przebytym udarze.
W najnowszym z przytaczanych przeglądów analizowano również dodatkowy aspekt ilościowy rehabilitacji, którą należy zaoferować pacjentowi, aby przyniosła ona optymalną korzyść. Okazało się, że wynosił on około 240%.
Oznacza to, że oprócz zwyczajowej 25-minutowej sesji, poświęcanej na ćwiczenia kończyn dolnych lub górnych, potrzeba dodatkowo około 85 minut, czyli pacjent potrzebuje znacznie dłuższego czasu ćwiczeń niż przewiduje program realizowany obecnie w większości ośrodków!