1. Wprowadzenie
Spastyczność jest opisywana jako zależny od prędkości wzrost napięcia mięśniowego i powtarzające się, niekontrolowane mimowolne skurcze mięśni szkieletowych1 i powstaje w wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego z powodu uszkodzenia dróg piramidowych2.
Najczęstszymi objawami spastyczności są: zwiększone napięcie mięśniowe, ból i zmniejszone zdolności funkcjonalne z poważnymi konsekwencjami w postaci zmniejszonej ruchomości stawów i zmniejszonej elastyczności mięśni3.
To zaburzenie czuciowo-ruchowe obserwuje się u pacjentów w każdym wieku4, dotykając około 85% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, 65-78% z urazem rdzenia kręgowego i 30% z udarem5, wśród innych patologii neurologicznych6, takich jak porażenie mózgowe7.
Pola elektromagnetyczne pojawiają się jako opcja terapeutyczna dla tych pacjentów8. Terapia ta może wywoływać elektromagnetyczne efekty biologiczne, takie jak działanie regeneracyjne na obwodowy układ nerwowy9 z możliwością penetracji w głąb tkanek10. Co więcej, jest to bezpieczne i bezbolesne narzędzie, które może pomóc w przywróceniu kontroli motorycznej poprzez aktywację czuciowych włókien proprioceptywnych11.
Zostały one zastosowane na poziomie mózgu lub obwodowym, przy użyciu różnych częstotliwości i amplitud. Można zastosować następujące metody: Powtarzalna obwodowa stymulacja magnetyczna (RPMS), Terapia impulsowym polem elektromagnetycznym (PEMF) i Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS).
RPMS to system, który wytwarza prądy wirowe poprzez indukcję elektromagnetyczną aktywującą nerwy obwodowe i mięśnie bez stymulowania nocyceptorów skóry12. Te pola elektromagnetyczne celują w tkankę nerwowo-mięśniową i indukują prądy elektryczne, które depolaryzują neurony i powodują koncentryczne skurcze mięśni. Mają one głęboką penetrację z efektem antyspastycznym. Ponadto pole elektromagnetyczne zwiększa perfuzję krwi w narażonym obszarze, prowadząc do poprawy krążenia i trofii13.
Z drugiej strony, PEMF wykorzystuje pola elektromagnetyczne, tworząc małe pola elektryczne w tkankach, z efektem pulsacyjnym, aby wywołać efekty termiczne, które promują gojenie się tkanek, łagodzą ból i stany zapalne14,15. I wreszcie, TMS to technika neurostymulacji i neuromodulacji, która dostarczyła ponad dwie dekady danych na temat ogniskowej i nieinwazyjnej stymulacji mózgu opartej na zasadach indukcji elektromagnetycznej przy minimalnym ryzyku i doskonałej tolerancji16.
Wpływ pól elektromagnetycznych stosowanych w mózgu za pomocą TMS był przez lata szeroko badany w przypadku spastyczności17,18,19,20,21,22, ale nie na poziomie obwodowym, gdzie większość badań koncentrowała się na wpływie pól elektromagnetycznych na regenerację kości23,24,25,26.
Dlatego celem naszej pracy jest analiza wpływu pól elektromagnetycznych, stosowanych obwodowo, na spastyczność.
2. Wyniki i Dyskusja
Przeprowadzono przegląd systematyczny w celu syntezy dowodów naukowych dotyczących stosowania pól elektromagnetycznych, stosowanych obwodowo, w leczeniu spastyczności.
Jeśli chodzi o charakterystykę próby, była ona jednorodna pod względem badanych patologii, ponieważ połowa dotyczyła stwardnienia rozsianego, a druga połowa udaru mózgu. Należy pamiętać, że chociaż dane dotyczące częstości występowania i rozpowszechnienia spastyczności są różne42, stwardnienie rozsiane i udar mózgu są dwiema najbardziej rozpowszechnionymi patologiami, z szacunkową częstością odpowiednio 80%43 i 42,6%44.
Wskazane byłoby zbadanie wpływu pól magnetycznych w innych chorobach, w których częstość występowania jest również wysoka, takich jak urazy rdzenia kręgowego, w których szacuje się, że od 40 do 78% ma spastyczność45 lub w porażeniu mózgowym, gdzie odsetek ten jest jeszcze wyższy (72-91%)46.
Przeprowadzono badania na szczurach z indukowanymi urazami rdzenia kręgowego z dobrymi wynikami wykazującymi żywotność i skuteczność tej strategii terapeutycznej w leczeniu spastyczności; jednak ich wyniki nie zostały jeszcze wykazane u ludzi47.
Jeśli chodzi o rodzaj pól elektromagnetycznych stosowanych w leczeniu spastyczności, najczęściej badaną terapią była terapia przezczaszkowa17,18,19,20,21,22. W naszej obszernej literaturze dotyczącej pól elektromagnetycznych dostarczanych obwodowo, tylko trzy artykuły33,34,36 badały skuteczność PEMF w spastyczności. Ten rodzaj terapii był najczęściej badany w stymulacji osteogenezy48 oraz w zaburzeniach mięśniowo-szkieletowych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów49, fibromialgia50, zapalenie ścięgna stożka rotatorów51 i zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej52. W neurologii jego zastosowanie koncentrowało się na obwodowej neuropatii cukrzycowej53. Uzasadnieniem dla tej terapii jest to, że ma ona stymulujący wpływ na procesy biologiczne54.
Pozostałe 7 artykułów32,35,37,38,39,40,41 wykorzystywało RPMS. System ten aktywuje nerwy obwodowe i mięśnie bez stymulowania nocyceptorów skóry, jednocześnie ograniczając ból12. W porównaniu z innymi rodzajami elektroterapii, które okazały się skuteczne w poprawie spastyczności, takimi jak nerwowo-mięśniowa stymulacja elektryczna NMES55,56, ból wywołany przez RPMS jest znacznie mniejszy niż ból wywołany przez NMES, nawet przy zastosowaniu tej samej intensywności stymulacji57. Dlatego RPMS jednocześnie zapewnia silniejszą stymulację niż NMES i ogranicza ból58. W przeglądzie niefarmakologicznych interwencji stosowanych w leczeniu spastyczności u osób ze stwardnieniem rozsianym nie znaleziono dowodów na stosowanie NMES. Co więcej, głębokość stymulacji jest bardzo płytka i ma pewne działania niepożądane, w tym oparzenia skóry, zapalenie skóry i ból59. Jednak autorzy stwierdzili, że stymulacja magnetyczna i terapie elektromagnetyczne były korzystne, choć miały „niski poziom” dowodów60.
Dlatego ważnym aspektem tego rodzaju terapii jest brak znanych działań niepożądanych; tylko w jednym z artykułów32 wspomniano, że stymulacja magnetyczna wywołała skurcz mięśni przykręgowych i międzyżebrowych w środkowej części klatki piersiowej, powodując uczucie napięcia wokół klatki piersiowej, ale bez zaangażowania serca, zalecając w przyszłych badaniach ostrożniejsze umieszczanie cewki magnetycznej.
W odniesieniu do liczby i czasu trwania sesji, stosowanego urządzenia, dawek, intensywności i miejsca podawania terapii, nie ma wyraźnego wzorca. Wszystkie te parametry były niejednorodne.
Jeśli chodzi o narzędzia pomiarowe, były one bardzo niejednorodne, ale należy wziąć pod uwagę, że termin
„spastyczność” jest wieloczynnikowy, co utrudnia jego ocenę, i istnieją różne metody pomiaru, które można podzielić na metody nieinstrumentalne i instrumentalne, oparte na badaniach neurofizjologicznych odruchów rdzeniowych61. W artykułach z naszego przeglądu najczęściej stosowaną metodą była zmodyfikowana skala Ashowrtha32,35,37,40,41, która jest zgodna z literaturą naukową, ponieważ nie wymaga żadnych narzędzi i jest łatwa do zastosowania42, ale nie jest wystarczająco czuła do pomiaru cech odróżniających spastyczność od innych zmian tonalnych62. Skala Tardiego jest uważana za lepszą opcję, ponieważ porównuje reakcję mięśni na ruch bierny przy różnych prędkościach63, chociaż była używana tylko w jednym z artykułów w naszym przeglądzie do pomiaru spastyczności w udarze38; jednak jest najbardziej wiarygodna w porażeniu mózgowym64. Inne pośrednie metody oceny klinicznej to te, których celem jest pomiar wpływu spastyczności na daną osobę. W artykułach w naszym przeglądzie wykorzystano skalę Fugl-Meyer do pomiaru funkcjonalności kończyn38, wskaźnik Barthel40,41 do oceny funkcjonalności w codziennym życiu oraz skale chodu, takie jak test chodu na 25 stóp33 do oceny prędkości chodu. Istniały również bardziej szczegółowe kwestionariusze dotyczące stwardnienia rozsianego, takie jak Rozszerzona Skala Stanu Niepełnosprawności (EDSS)33 i Inwentarz Jakości Życia w Stwardnieniu Rozsianym (MSQLI)34.
Jeśli chodzi o metody ilościowe lub instrumentalne, najdokładniejsze są elektromiografia i test wahadła42. W naszym badaniu tylko w dwóch badaniach zastosowano te bardziej obiektywne metody, w jednym z artykułów test wahadła36, a w drugim stosunek Hmax/Mmax35. Biorąc pod uwagę dużą niejednorodność w pomiarze spastyczności, wskazane byłoby bardziej szczegółowe podejście do jej pomiaru, przy użyciu bardziej obiektywnych metod instrumentalnych, które mogłyby być wspierane przez bardziej szczegółowe, wiarygodne i zwalidowane metody nieinstrumentalne zgodnie z badaną patologią. Gómez-Soriano i wsp. zalecili połączenie różnych narzędzi oceny, takich jak skale, pomiary neurofizjologiczne, metody biomechaniczne, aby poznać stopień spastyczności występującej u pacjenta6.
Jeśli chodzi o wyniki, w większości artykułów odnotowano poprawę spastyczności, zgodnie z tym, co stwierdzono w literaturze naukowej, w której przeprowadzono badania na szczurach47, badania obserwacyjne65 lub kliniczne studia przypadków66,67,68. Niejasne są mechanizmy działania i czas utrzymywania się efektu antyspastyczności. W odniesieniu do mechanizmów działania przydatne byłoby zdobycie większej wiedzy, aby móc być bardziej specyficznym w leczeniu48. Jeśli chodzi o czas utrzymywania się efektu przeciwspastycznego, stwierdzono, że nie przekracza on 24 godzin, jednak w artykułach przeanalizowanych w tym badaniu efekt ten utrzymywał się dłużej, do 30 dni41.
Niniejsze badanie ma kilka mocnych stron, w tym szeroką i łatwą do odtworzenia strategię wyszukiwania zastosowaną w dziewięciu głównych medycznych bazach danych. Ponadto badania mają dobrą lub akceptowalną jakość. Należy zauważyć, że w badaniach dotyczących fizjoterapii trudno jest zaślepić uczestników, ale w przypadku tego rodzaju terapii udało się to osiągnąć w większości badań.
Jednak przed wyciągnięciem wniosków z wyników niniejszej analizy należy zająć się pewnymi ograniczeniami. Pomimo szeroko zakrojonego wyszukiwania literatury, bez ograniczenia daty, znaleziono tylko kilka artykułów. Pierwszy z nich pochodzi z 1996 roku, a ostatni z 2021 roku. O dowodach naukowych dotyczących wpływu pól elektromagnetycznych na spastyczność pisze się od ponad dwóch dekad, a randomizowanych badań klinicznych jest niewiele.
Kolejne ograniczenie było związane z dużą heterogenicznością między różnymi badaniami. Była ona tak duża, że nie można było przeprowadzić metaanalizy. Zastosowane urządzenie, czas aplikacji, czas trwania, częstotliwość, intensywność oraz sposób i miejsce aplikacji były mało jednolite. Ponadto analizowano różne patologie i rodzaje pól elektromagnetycznych stosowanych na obwodzie. Ponadto przyrządy pomiarowe nie były zbyt obiektywne i bardzo niejednorodne.
W celu wyciągnięcia wniosków dotyczących postępowania terapeutycznego u pacjentów ze spastycznością konieczne jest przeprowadzenie dużych, wieloośrodkowych, podwójnie ślepych, kontrolowanych badań, a także badań porównawczych protokołów leczenia o ustandaryzowanej metodologii.
3. Wnioski
Na podstawie badań uwzględnionych w niniejszym przeglądzie wydaje się, że obwodowe stosowanie pól elektromagnetycznych jest korzystne w przypadku spastyczności. Stwierdzono poprawę w zakresie progu odruchu rozciągania, kwestionariusza własnego dotyczącego trudności związanych ze spastycznością, klinicznej oceny spastyczności, skali wydajności, skali Ashwortha, napięcia spastycznego, stosunku Hmax/Mmax oraz aktywnego i pasywnego zgięcia grzbietowego. Wyniki należy jednak traktować z ostrożnością ze względu na niewielką liczbę artykułów i dużą niejednorodność pod względem zastosowanego urządzenia, miejsca aplikacji, czasu leczenia, intensywności, liczby sesji i czasu trwania terapii. Najczęściej stosowaną formą aplikacji był RPMS, a częstotliwość wynosiła 25 Hz. W przyszłych badaniach interesujące byłoby zdefiniowanie i uzgodnienie stosowanych parametrów, a także sposobu oceny spastyczności, aby móc dokonać bardziej obiektywnego porównania skuteczności w porównaniu z innymi alternatywami terapeutycznymi.
Bibliografię zawierającą 68 pozycji można znaleźć w artykule źródłowym:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9267146/
J Clin Med. 2022 Jul; 11(13): 3739.
Published online 2022 Jun 28. doi: 10.3390/jcm11133739
PMCID: PMC9267146
PMID: 35807019