Gry wideo w zaburzeniach poznawczych

23 kwietnia 2021 na stronie internetowej www.news-medical.net pojawiło się doniesienie o przyznaniu grantu na badania i rozwój gier multimedialnych na tablet i telefon komórkowy, przeznaczonych dla osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
Article Image

Wstępne badania pilotażowe, opisane przez Sunghoona Ivana Lee, wskazują na znaczne korzyści z zastosowania rozwiązania, które nazywa on technologią mobilnego zdrowia – „mobile-health (mHealth) technologies”.

Okazuje się, że wykorzystanie niedrogich rozwiązań ze świata cyfrowego pozwala nie tylko poprawić funkcje kognitywne, lecz również przewidywać możliwy do osiągnięcia progres. Obecnie planowane jest badanie, w którym uczestniczyć ma 50 osób. Grupa badawcza przez okres 12 tygodni będzie grała w gry multimedialne przez 30 minut dziennie oraz otrzyma konwencjonalną terapię. Grupa kontrolna będzie poddawana jedynie standardowej terapii.

Badacze mają nadzieję uzyskać istotną poprawę funkcji poznawczych u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami tej sfery funkcjonowania, a także opracować algorytm predykcyjny. Zastosowanie rozwiązań na tablet lub komórkę jest atrakcyjne oraz motywujące. Łatwo daje się także zaimplementować w codziennym życiu i nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków.

Częstym problemem w neurorehabilitacji poznawczej jest utrzymanie jej ciągłości, szczególnie w warunkach domowych. Proponowane rozwiązanie ma za zadanie wyeliminować tę trudność poprzez atrakcyjną formę i łatwość dostępu. Poza tym gry wideo nie obciążają organizmu dodatkowymi substancjami farmakologicznymi, są nieinwazyjne, niskokosztowe, bezpieczne i pozbawione skutków ubocznych.

Mamy nadzieję, że proponowane rozwiązanie będzie skuteczne, zostanie zaaprobowane przez pacjentów i terapeutów oraz że będzie możliwość wdrożenia go na szeroką skalę jako integralnej części oferty rehabilitacyjnej.

Bibliografia
  • www.news-medical.net
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl