Czym jest dyskineza łopatki?
W literaturze przedmiotu dyskineza łopatki jest najczęściej definiowana jako "wszelkiego rodzaju nieprawidłowości dotyczące pozycji lub ruchu łopatki", niezależnie od ich etiologii1.
Zgodnie ze stanowiskiem wypracowanym podczas konferencji poświęconej problematyce łopatki (Scapular Summit) w 2013 roku, Kibler i wsp. zdefiniowali dyskinezę łopatki jako "zmianę ruchu i położenia łopatki"2.
Popularnym obszarem badań jest zagadnienie zmian w ustawieniu i ruchu łopatki w kontekście przyczyny i skutku bólu barku oraz szyi10,11.
Worsley i wsp. opisali optymalne ustawienie łopatki w pozycji spoczynkowej w stosunku do klatki piersiowej w następujący sposób: "Gdy ramię zwisa swobodnie wzdłuż boku ciała, wyrostek barkowy (acromion) powinien znajdować się wyżej niż przyśrodkowa górna krawędź łopatki; grzebień łopatki (spina scapulae) powinien znajdować się pod kątem 15–30° względem płaszczyzny czołowej; krawędź przyśrodkowa (margo medialis) i kąt dolny łopatki (angulus inferior scapulae) powinny ściśle przylegać do klatki piersiowej; obojczyk powinien być w płaszczyźnie czołowej lekko zrotowany do tyłu"3.
Chociaż opisana pozycja jest ważna dla ustawienia członów łańcucha kinematycznego i stanowi podstawę ruchu, pod uwagę należy wziąć również orientację dynamiczną, związaną z czynnymi ruchami ramion.
Łopatka obserwowana od strony głowowej tworzy z płaszczyzną czołową kąt ok. 30°. (Źródło: Prometheus; grafika: Karl Wesker za: Schünke M., Schulte E., Schumacher U. Prometheus. LernAtlas der Anatomie. Allgemeine Anatomie und Bewegungssystem, ilustracje: M. Voll i K. Wesker, wyd. 5. Stuttgart; Thieme 2018)
Budowa łopatki
Łopatka tworzy fizjologiczne połączenie z klatką piersiową, nazywane stawem łopatkowo-piersiowym lub łopatkowo-piersiową powierzchnią ślizgową, które ze względu na wydrążenie stawowe (fossa glenoidalis) jest częścią stawu łopatkowo-ramiennego.
Funkcjonowanie łopatki jest uważane za prawidłowe, jeśli umożliwia centrowanie głowy kości ramiennej w wydrążeniu stawowym w celu uzyskania optymalnej kongruencji (zborności) w stawie barkowym, a tym samym zapewnienia stabilnej podstawy zarówno dla pozycji spoczynkowej, jak i dla ruchów barków i ramion.
Pod uwagę brane są dwa różne scenariusze: w jednym z nich dyskineza łopatki rozpatrywana jest jako następstwo bólu (podejście patokinezjologiczne), w drugim zaś – jako jego przyczyna (podejście kinezjopatologiczne).
W przypadku zaburzenia optymalnego ustawienia łopatki często występuje dysfunkcjonalny wzorzec przejawiający się ustawieniem panewki stawu barkowego do dołu i do przodu. Taka sytuacja pozwala wnioskować, że łopatka jest w większym stopniu obrócona ku dołowi.