Wstęp
Funkcje naczyń mikrokrążenia i ich zdolności adaptacyjne odgrywają kluczową rolę w metabolizmie mięśniowo-szkieletowym7. W kontekście ostrych i zależnych od nadmiernej eksploatacji urazów i chorób, uszkodzona tkanka jest często dotknięta nieprawidłowym ukrwieniem, co skutkuje (przejściowym) niedokrwieniem, martwicą, krwawieniem, obrzękiem lub powstałym przez to krwiakiem15. Ocenia się, że zaburzenia perfuzji mikronaczyniowej są głównymi czynnikami wpływającymi na różne procesy patofizjologiczne. Coraz więcej dowodów wskazuje, że mikrokrążenie może być głównym mechanizmem powodującym opóźnione gojenie się złamań z równoczesnym tworzeniem pseudartrozy lub osteonekrozą6,13.Głównie z tego powodu opisano łożysko kapilarne jako drogę dostarczania i wymiany gazów, substancji odżywczych czy cytokin21. Odpowiednie ukrwienie kości jest podstawą zaopatrzenia jej w substraty i tlen potrzebne do budowy i utrzymania prawidłowej struktury kości14.
W ostatnich latach zaczęto stosować ultrasonografię ze wzmocnieniem kontrastowym (CEUS), nowo opracowaną technologię obrazowania perfuzji, w celu wykazania dobrej korelacji pomiędzy stopniem unaczynienia i perfuzji tkanki w badaniach histologicznych11. Wykazano, że CEUS jest ważnym narzędziem pomiarowym do oceny mikronaczyniowego przepływu krwi w różnych tkankach, takich jak mięśnie3,4,5,6,12. Podczas gdy tradycyjne ultradźwiękowe techniki (tj. Doppler spektralny lub USG Doppler mocy) są przeznaczone do większych naczyń o szybkim przepływie i minimalnej średnicy około 1 mm, CEUS pozwala na ocenę łożyska naczyniowego i jego mikrokrążenia11. Stopień intensywności kontrastu ultradźwiękowego w każdym segmencie tkanki jest wprost proporcjonalny do krążenia mikropęcherzyków w aktywnych naczyniach krwionośnych16.
Do tej pory zastosowania CEUS w obrębie kości i tkanek okołokostnych nie zostały wystarczająco zweryfikowane, a sama procedura nie została jeszcze wystandaryzowana pod tym kątem. Celem niniejszej pracy było zbadanie perfuzji okostnej kości udowej u zdrowych uczestników przed i po ćwiczeniach aerobowych z wykorzystaniem wystandaryzowanej ultrasonografii wzmocnionej kontrastem (CEUS) oraz ocena skuteczności i wiarygodności CEUS. Postawiliśmy hipotezę, że CEUS może wykazać związany z wysiłkiem zwiększony przepływ krwi w okolicy okostnej, zapewniając wysoką wiarygodność badania. Wyniki tego badania mogą mieć duże znaczenie kliniczne dla tych, którzy chcą zrozumieć histopatologię, reakcje zapalne lub procesy regeneracyjne metabolizmu kostnego oraz dalszą optymalizację schematów CEUS.
Materiały i metody
Przeprowadzono randomizowane badanie kontrolne w celu oceny śródmięśniowego przepływu krwi u zdrowych sportowców. CEUS wykorzystano do oceny perfuzji mikronaczyniowej okostnej kości udowej (FP) i mięśnia obszernego pośredniego (VI), przy czym ten ostatni służył jako punkt odniesienia. Wartości perfuzji w warunkach spoczynkowych (stan wyjściowy, T0) porównano z wartościami mierzonymi po 20-minutowym wysiłku rowerowym (jazda na rowerze ergonomicznym, T1). Wiarygodność obliczono na podstawie wiarygodności wewnątrz-i międzyosobniczej.
Grupa badana
Zdrowi sportowcy ćwiczący rekreacyjnie w dyscyplinach wytrzymałościowych w wieku od 20 do 30 lat zostali zrekrutowani z placówek sportowych i medycznych. W sumie do badania włączono 17 sportowców. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, przebyte urazy uda, ostry ból lub choroby układu krążenia i krwawienia, przeciwwskazania do stosowania heksafluorku siarki oraz ciąża lub okres laktacji były uważane za kryteria wykluczenia.
Ilościowa ocena CEUS i gromadzenie danych
Dawka 4,8 ml środka kontrastowego SonoVue (Bracco Imaging S.p. A, Mediolan, Włochy) została wstrzyknięta jako bolus do naczynia żylnego. Sonda curved array (4 C1 probe, Siemens Healthineers, Erlangen, Niemcy) została użyta w badaniu wstępnym środka kontrastowego (Cadence Contrast Pulse Sequencing). Zastosowano następujące ustawienie: częstotliwość 1,5 MHz, indeksy mechaniczne około 0,04-0,05 i głębokość intruzji 55 mm. Zwiększanie kontrastu rejestrowano cyfrowo w postaci 90-sekundowego zapisu wideo, rozpoczynając od podania środka kontrastowego9. Ilościowe dane dotyczące perfuzji były obliczane trzykrotnie przez dwóch operatorów przy użyciu komercyjnego oprogramowania VueBox 7 (Bracco Imaging S.p. A, Mediolan, Włochy).
Regiony zainteresowania (ROI) zostały wyznaczone ręcznie, aby zapobiec zakłócaniu sygnałów przez duże naczynia lub powięzi. Wybranymi parametrami perfuzji były maksymalne wzmocnienie (PE), które reprezentuje maksymalną intensywność sygnału, oraz wash-in rate (WiR), który pokazuje maksymalny napływ kontrastu. Dodatkowo były mierzone, obszar pod krzywą wash-in (WiAUC), całka intensywności sygnału w stosunku do czasu, oraz wskaźnik perfuzji wash-in (WiPI), który jest WiAUC podzielonym przez RT (czas narastania).
Interwencja dotycząca ćwiczeń
W celu określenia zmian w perfuzji okostnej kości udowej zależnych od obciążenia, wszyscy sportowcy wykonywali standardowy program ćwiczeń na rowerze ergonometrycznym w warunkach aerobowych. Obciążenie obejmowało 20-minutową przerwę w jeździe na rowerze przy 70% maksymalnej mocy wyjściowej, zmierzonej tydzień wcześniej za pomocą przyrostowego testu wysiłkowego. Ocenie CEUS uczestnicy byli poddawani natychmiast po jeździe na rowerze. Około 30-45 s po zakończeniu ćwiczeń wykonywano iniekcję środka kontrastowego.
Wyniki
Pomiary CEUS: FP vs. VI (przed/po wysiłku)
Statystycznie stwierdzono istotne zwiększone wartości wyznaczonych dla wszystkich parametrów perfuzji od wartości wyjściowej do jazdy na rowerze. Perfuzja FP zwiększona po wysiłku (PE: 210,9%, WiAUC : 138,9%, WiP: 217,1% i WiR: 282,7%). Porównywalny wzorzec zaobserwowano w VI (PE: 163,3%, WiAUC: 190,4%, WiP: 175,6%, oraz WiR: 225,5%). Wartości wyznaczone dla VI były istotnie wyższe niż w przypadku okostnej zarówno na poziomie wyjściowym, jak i po zakończeniu cyklu. Wyjątek stanowił parametr WiAUC.
Wiarygodność wewnętrzna
Nie było istotnych różnic pomiędzy pomiarami w T0 . Dodatkowa dwukierunkowa ANOVA wykazała istotne podobieństwo wszystkich zarejestrowanych danych. Względne błędy pomiaru (CV) dotyczące wiarygodności wewnętrznej wynosiły od 3,2% do 6,1% wśród wszystkich trzech punktów czasowych pomiaru.
Wiarygodność międzyosobowa
CV wiarygodności międzyosobowej z udziałem dwóch opiekunów/ obserwatorów wahało się od 3,3% do 7.0%. Dodatkowa dwukierunkowa ANOVA nie wykazała istotnych różnic pomiędzy obserwacjami obu opiekunów/obserwatorów.
Dyskusja
Jest to pierwsze badanie, w którym zastosowano obrazowanie CEUS do ilościowego określenia perfuzji tkanek w okostnej człowieka w porównaniu z tkanką mięśniową w warunkach spoczynkowych i po wysiłku fizycznym. Badanie polegało na przeprowadzeniu wstępnych pomiarów z wykorzystaniem obrazowania CEUS w celu ilościowego określenia perfuzji tkanek w przedniej części uda w okostnej kości udowej człowieka i mięśniu vastus intermedius. Wyniki badań wykazały, że mikronaczyniowy przepływ krwi w okostnej przedniej kości udowej, charakteryzowany przez PE, WiAUC, WiP i WiR, był wyraźnie zwiększony bezpośrednio po ćwiczeniach kolarskich w porównaniu z warunkami spoczynkowymi (p< 0,05). Ponadto badanie wykazało, że CEUS jest rzetelną metodą do oceny perfuzji okostnej. Wykazano, że zwiększony przepływ krwi pełni istotną rolę w metabolizmie wysiłkowym i gojeniu się tkanek oraz umożliwia dostarczanie tlenu, metabolitów lub składników odżywczych2,9. Ponadto zwiększona perfuzja może poprawić zanikanie obrzęku czy odczuwanego bólu. Związek pomiędzy wysiłkiem fizycznym a przepływem krwi w obrębie tkanki kostnej został szeroko zbadany. Wykazano, że jest on zwiększony nawet 100-krotnie w stosunku do stanu spoczynku w wyniku intensywnej aktywności mięśni16. Wyniki z tego badania potwierdzają to odkrycie.
W naszym badaniu oceniano zarówno wzrost ciśnienia w mięśniach, jak i perfuzję okostnej. Wyraźnie wpływały na nie ćwiczenia (jazda na rowerze). Okostna pełni kluczowe funkcje w zaopatrywaniu kości w składniki odżywcze oraz w stymulowaniu metabolizmu kostnego19. Szczególnie w przypadkach opóźnionego gojenia się kości lub złamań patologicznych ukrwienie okostnej jest zwykle zaburzone21. Potrzebne są odpowiednie narzędzia diagnostyczne, które pozwolą zbadać perfuzję okostnej in vivo i określić procesy prowadzące do poprawy ukrwienia. Chociaż dokładne przyczyny perfuzji okostnej nie zostały zdefiniowane jako cel niniejszego badania, oceniane zmiany mogą być tłumaczone konsekwencją globalnej hiperperfuzji kończyny dolnej lub odpowiedzi zapalnej po miejscowym obciążeniu lub mikrourazie kości poprzez mediatory lub substancje wazoaktywne. Inna przyczyna zwiększania przepływu krwi może być oparta na zmianach w interakcji przywspółczulnej i współczulnej, a następnie ogólnej aktywności serca10. Jednak dokładne mechanizmy odpowiedzialne za zwiększony przepływ krwi w kości udowej otaczającej okostną pozostają niejasne. Niemniej jednak, wyniki wydają się być istotne klinicznie i zachęcają do stosowania jazdy na rowerze, jeśli poprawa przepływu krwi jest pożądana lub konieczna (np. podczas rehabilitacji po urazie lub z powodu opóźnionego gojenia się złamań).
Ponadto, praca ta udowodniła skuteczność wykorzystania CEUS do oceny krążenia krwi. Pomimo szerokiego zastosowania i rosnącej popularności CEUS w warunkach klinicznych i badaniach naukowych, dane dotyczące fizjologicznej reakcji krążenia na ćwiczenia są nieliczne. Korzyści kliniczne były dalej analizowane w oparciu o wiarygodność. Jednakże nadal brakuje danych klinicznych, które powinny być zbadane w przyszłości pod kątem ich konkretnej wykonalności. Nasze wyniki wskazały, że oprogramowanie do oceny perfuzji jest niezależne od osób obserwujących; zauważono nawet powtarzalność międzyosobową. CEUS zostało przeprowadzone w ocenie dynamicznej perfuzji krwi poprzez sygnały z wypełnionego gazem mikropęcherzykowego środka kontrastowego i zostało z powodzeniem zastosowane do oceny różnych patologii i zmian podczas rozmaitych interwencji. W kontekście procesów gojenia i regeneracji obserwowano wzrost wewnątrzmięśniowego przepływu krwi13, podczas gdy upośledzenie perfuzji stwierdzono w chorobie tętnic obwodowych1, cukrzycy20, urazach spowodowanych zmiażdżeniami23, czy urazach tkanek strukturalnych8. Podczas zabiegu CEUS generowany jest zapis o wysokiej rozdzielczości, w którym bezpośrednio widoczna jest perfuzja badanej tkanki w czasie rzeczywistym. Środek kontrastowy składa się z mikropęcherzyków, które tworzą unikalną sygnaturę rozpraszającą w polu akustycznym i posiadają właściwości reologiczne mikronaczyń porównywalne do erytrocytów. W rezultacie CEUS umożliwia wizualizację mikrokrążenia mięśniowego22.
Wykazano, że CEUS dostarcza unikalnych informacji na temat objętości mikronaczyniowej. Jednakże ultrasonograficzna ocena struktur kostnych jest lekko zawężona przez ograniczenia techniczne. Przenikanie i odbicie fal ultradźwiękowych jest silnie skorelowane z właściwościami lepkosprężystymi tkanki docelowej17. Ze względu na stały obszar oddziaływania kory, ocena perfuzji wewnątrz kości nie jest możliwa. W związku z tym za pomocą tej metody można ocenić wyłącznie perfuzję okostnej. Zdajemy sobie sprawę, że perfuzja okostnej jest bezpośrednio skorelowana z ukrwieniem kości18, ale to nie pozwala na bezpośredni pomiar przepływu krwi w obrębie jamy rdzenia kręgowego.
Ograniczenia
Istnieją ograniczenia naszego badania, na które należy zwrócić uwagę. Obecne badanie obejmowało zdrowych uczestników, a nie objawowych pacjentów. W związku z tym, wyniki nie mogą być wykorzystane w odniesieniu do warunków urazu, chorób kości lub wyników zdrowotnych. Nasze dane przedstawiają krótkotrwały wpływ umiarkowanego wysiłku fizycznego (20-minutowa przerwa w jeździe na rowerze przy 70% Wmax) na perfuzję tkanek mikrokrążenia. Zgadzamy się, że nasze dane mogą nie być porównywalne z danymi ocenianymi za pomocą różnych technik, jako całość.
Wnioski
Nasze wyniki wskazują, że mikrokrążenie w obrębie okostnej kości udowej i vastus intermedius wzrasta istotnie po umiarkowanym wysiłku fizycznym kończyn dolnych (20 min jazdy na rowerze ergometrycznym, 70% Wmax). Nasze dane wspierają wdrożenie kolarstwa ergometrycznego, jeśli wymagane jest wzmocnione krążenie tkankowe. Wyniki tego badania pokazują, że wykonanie CEUS okostnej kości udowej jest pomocną metodą diagnostyczną, która zapewnia wysoką wiarygodność wewnątrz-i międzyosobową. Opisane tu postępowanie może być dalej stosowane do badania zmian patologicznych lub monitorowania procesu gojenia (złamania pod wpływem zmiażdżenia, gojenie się złamań i choroba zwana osteonekrozą).
Żródło: Sports Orthop. Traumatol. 38, 58–65 (2022)
Adaptacja: Klaudia Gregorczyk
Na podstawie licencji CC BY
(http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- E. Amarteifio, et al. Dynamic contrast-enhanced ultrasound for assessment of skeletal muscle microcirculation in peripheral arterial disease Invest Radiol, 46 (8) (2011), pp. 504-508 View in ScopusGoogle Scholar
- E. Barrett, S. Rattigan Muscle Perfusion. Diabetes, 61 (2012), pp. 2661-2668 View PDF This article is free to access. CrossRefView in Scopus
- J. Doll, et al. The AMANDUS Project—Advanced Microperfusion Assessed Non-Union Diagnostics With Contrast-Enhanced Ultrasound (CEUS) for the Detection of Infected Lower Extremity Non-Unions Ultrasound in medicine &biology, 45 (9) (2019), pp. 2281-2288 View PDF View article View in Scopus GoogleScholar
- J. Doll, et al. The AMANDUS Project PART II—Advanced Microperfusion Assessed Non-Union Diagnostics with Contrast-Enhanced Ultrasound (CEUS): A Reliable Diagnostic Tool for the Management and Pre-operative Detection of Infected Upper-Limb Non-unions Ultrasound in Medicine & Biology, 47 (3) (2021), pp. 478-487 View PDF View articleView in ScopusGoogle Scholar
- C. Fischer, et al. Preoperative deltoid assessment by contrast-enhanced ultrasound (CEUS) as predictor for shoulder function after reverse shoulder arthroplasty: a prospective pilot study Archives of orthopaedic and trauma surgery, 140 (8) (2020), pp. 1001-1012 View article Cross Ref View in Scopus Google Scholar
- C. Fischer, et al. Contrast-enhanced ultrasound (CEUS) identifies perfusion differences between tibial fracture unions and non-unions Ultraschall in der Medizin-European Journal of Ultrasound, 41 (01) (2020), pp. 44-51 View in Scopus Google Scholar
- R.T. Hepple Skeletal muscle: microcirculatory adaptation to metabolic demand Medicine and science in sports and exercise, 32 (1) (2000), pp. 117-123 View in Scopus Google Scholar
- T. Hotfiel, et al. Contrast-Enhanced Ultrasound as a New Investigative Tool in Diagnostic Imaging of Muscle Injuries-A Pilot Study Evaluating Conventional Ultrasound, CEUS, and Findings in MRI Clin J Sport Med (2017) Google Scholar
- T. Hotfiel, et al. Quantifiable contrast-enhanced ultrasound explores the role of protection, rest, ice (cryotherapy), compression and elevation (PRICE) therapy on microvascular blood flow Ultrasound in Medicine & Biology, 47 (5) (2021), pp. 1269-1278 View PDF View article View in ScopusGoogle Scholar
- H. Hotta, S. Uchida Aging of the autonomic nervous system and possible improvements in autonomic activity using somatic afferent stimulation Geriatrics & gerontology international, 10 (2010), pp. S127-S136 View PDF This article is free to access. Cross Ref View in Scopus Google Scholar
- M. Jäschke, M.A. Weber, C. Fischer CEUS – Einsatzmöglichkeiten am Bewegungsapparat Der Radiologe, 58 (6) (2018), pp. 579-589 View article Cross Re fView in Scopus Google Scholar
- M. Kellermann, et al. Intramuscular Perfusion Response in Delayed Onset Muscle Soreness (DOMS): A Quantitative Analysis with Contrast-Enhanced Ultrasound (CEUS) Int J Sports Med, 38 (11) (2017), pp. 833-841 View in ScopusGoogle Scholar
- F. Macrì, et al. Evaluation of Bone Healing Using Contrast-Enhanced Ultrasonography in Non-Operative Treatment of Tibial Fracture in a Puppy Dog Animals, 11 (2) (2021), p. 284 View PDF CrossRefGoogle Scholar
- M. Marenzana, T.R. Arnett The key role of the blood supply to bone Bone research, 1 (1) (2013), pp. 203-215 View PDF This article is free to access. View in Scopus Google Scholar
- M.A. Merrick Secondary injury after musculoskeletal trauma: a review and update Journal of athletic training, 37 (2) (2002), p. 209 View in Scopus Google Scholar
- T. Nguyen, B.P. Davidson Contrast Enhanced Ultrasound Perfusion Imaging in Skeletal Muscle J Cardiovasc Imaging, 27 (3) (2019), pp. 163-177 View PDF Cross Ref View in Scopus Google Scholar
- J.S. Popovics, K.V. Subramaniam Review of ultrasonic wave reflection applied to early-age concrete and cementitious materials Journal of Nondestructive Evaluation, 34 (1) (2015), p. 267 Google Scholar
- S. Said, W. Parke, D.A. Neufeld Vascular supplies differ in regenerating and nonregenerating amputated rodent digits The Anatomical Record Part A: Discoveries in Molecular, Cellular, and Evolutionary Biology: An Official Publication of the American Association of Anatomists, 278 (1) (2004), pp. 443-449 View PDF This article is free to access. View in Scopus Google Scholar
- K.D. Schaser, et al. Temporal profile of microvascular disturbances in rat tibial periosteum following closed soft tissue trauma Langenbeck&39;s Archives of Surgery, 388 (5) (2003), pp. 323-330 View in Scopus Google Scholar
- Y. Song, et al. Contrast-enhanced ultrasonography of skeletal muscles for type 2 diabetes mellitus patients with microvascular complications Int J Clin Exp Med, 7 (3) (2014), pp. 573-579 View in ScopusGoogle Scholar
- A. Szabó, et al. The periosteal microcirculation in health and disease: An update on clinical significance Microvascular research, 110 (2017), pp. 5-13 View PDFView article View in Scopus Google Scholar
- M.A. Weber, S. Wormsbecher, M. Krix Kontrastverstärkter Ultraschall der Skelettmuskulatur Der Radiologe, 51 (6) (2011), p. 497 View article Cross Ref View in Scopus Google Scholar
- C.D. Zhang, et al. Application of contrast-enhanced ultrasonography in the diagnosis of skeletal muscle crush injury in rabbits Br J Radiol, 87 (2014) 20140421 Google Scholar