Wstęp
Łopatka została uznana za kluczowy element efektywnej funkcji barku i ramienia, ze względu na jej rolę w rytmie łopatkowo-ramiennym i jej związek z szeroką gamą urazów klinicznych barku. Seria badań, grup konsensusu i komentarzy klinicznych ustaliła: definicję dyskinezy łopatki1,2, związek dyskinezy z bólem i urazem barku3-6, wytyczne dotyczące leczenia operacyjnego i nieoperacyjnego6-8, oraz algorytm dla procesu oceny klinicznej9. Jednakże istnienie rozbieżnych doniesień na temat tego, jak funkcja łopatki może zarówno pozytywnie, jak i negatywnie wpływać na funkcje barku, nie zapewniło naukowcom jasnego zrozumienia znaczenia klinicznego łopatki. Wynika to prawdopodobnie z 3 kluczowych cech związanych z funkcją łopatki.
Po pierwsze, mnogość mięśni przyczepiających się do łopatki pozwala na jednoczesną i synchroniczną aktywację oraz stabilizację mięśni podczas ruchu ramienia. Pozwala to na istnienie wielu stopni swobody, co powoduje różnice pomiędzy osobami wykonującymi to samo zadanie10.
Po drugie, klatka piersiowa ma budowę elipsoidalną, co nie pozwala na wykonywanie wyłącznie ruchów jednopłaszczyznowych. Brak ruchu jednopłaszczyznowego wynika nie tylko z kształtu klatki piersiowej, ale również ze zróżnicowanej orientacji włókien mięśniowych działających na łopatkę. Ruch łopatki składa się z złożonych rotacji i translacji, które są niezbędne aby łopatka mogła funkcjonować jako część rytmu łopatkowo-ramiennego, zintegrowanego, sprzężonego ruchu poruszającego się ramienia i łopatki, który jest podstawą efektywnego użycia kończyn górnych. Rotacje łopatki (pochylenie przednie/tylne, rotacja góra/dół oraz rotacja wewnętrzna/wycofanie) są opisywane jako dodatkowe ruchy artrokinematyczne, podczas gdy translacje łopatki (uniesienie/opuszczenie i translacja przyśrodkowa/boczna) można określić jako ruchy fizjologiczne, takie jak dobrowolne czynności zgięcia kości ramiennej11-16. Translacja przyśrodkowa (dynamiczny ruch łopatki wokół klatki piersiowej w kierunku tylnym w stronę kręgosłupa) i translacja boczna (dynamiczny ruch łopatki wokół klatki piersiowej w kierunku przednim w stronę klatki piersiowej) powinny być używane do opisania ruchu aktywnego, natomiast retrakcja i protrakcja powinny być używane do opisania końcowej pozycji łopatki po ustaniu ruchu15. Rola łopatki obejmuje niemal każdy aspekt funkcji barku i ramienia. Stanowi ona „G” dynamicznej wklęsłości/ściskania stawu ramiennego, „A” stabilnej artykulacji stawu ramienno-obojczykowego oraz „S” rytmu łopatkowo-ramiennego6.
Wreszcie, łopatka jest ogniwem łańcucha kinetycznego (współrzędnego, zintegrowanego sekwencjonowania aktywności mięśni od proksymalnych do dystalnych, które umożliwia wykonywanie zadań ramienia)17. Łopatka pełni wiele istotnych ról, ale przede wszystkim służy jako ogniwo, które przenosi energię z dużych mięśni tułowia, kończyn dolnych i rdzenia do mniejszych mięśni ramienia podczas ruchów ręki17.
Dyskineza łopatki
Kiedy ruch łopatki ulega zmianie, właściwym terminem jest dyskineza łopatki. „Dys” (zmiana) „kinesis” (ruch) jest terminem ogólnym, który odzwierciedla utratę kontroli nad normalną fizjologią, mechaniką i motywacją łopatki. „Skrzydłowanie” łopatki było używane jako termin synonimiczny z dyskinezą, jednak „skrzydło” jest najlepiej zarezerwowane dla zmienionego ruchu łopatki spowodowanego komplikacjami neurologicznymi18. Skrzydłowanie o podłożu neurologicznym jest klinicznie obserwowane, gdy jakakolwiek część łopatki nadmiernie odchodzi od kontaktu z klatką piersiową bezpośrednio po rozpoczęciu ruchu ramienia i pozostaje odłączona w fazach wyprostu i opadania ramienia. Odwrotnie, zmienione ustawienie łopatki można zaobserwować w pozycji spoczynkowej ramienia, ale częściej jest ono widoczne dynamicznie w fazie opadania ruchu ramienia. Podczas dynamicznego ruchu ramienia dyskineza łopatki może być klinicznie scharakteryzowana przez przyśrodkowe lub dolne przyśrodkowe uwypuklenie granicy, wczesne uniesienie łopatki lub wzruszenie przy uniesieniu ramienia i/lub szybką rotację w dół przy opuszczaniu ramienia2. Wiodąca teoria mówi, że w przypadku dyskinezy łopatki dochodzi do pogorszenia funkcji ramienia z powodu zmiany sprzężonej relacji pomiędzy kością ramienną a ramieniem2.
Jednak związek przyczynowo skutkowy pomiędzy ruchem łopatki a urazem barku nie został konkretnie ustalony6. Biorąc pod uwagę, że w literaturze konsekwentnie podkreśla się, że dyskineza łopatki, w oderwaniu od reszty ciała, nie jest urazem ani diagnozą układu mięśniowo-szkieletowego, lecz raczej upośledzeniem fizycznym6, dyskineza łopatki powinna być postrzegana jako upośledzenie o podłożu przyczynowym.
Ponowne rozważanie badania klinicznego
Osiemdziesiąt trzy procent pacjentów z bólem barku podaje, że powodem zgłoszenia się na leczenie była niemożność osiągnięcia pożądanej przez nich funkcji w ważnych czynnościach19. Funkcja może być modelowana jako anatomia oddziałująca na fizjologię w celu wytworzenia mechaniki ułatwiającej wykonanie określonego zadania. W tym modelu dysfunkcja wynika z różnych kombinacji patoanatomii, patofizjologii i patomechaniki, które powodują nieefektywne lub nieefektywne dekompensacje lub ewentualne urazy, które manifestują się jako objawy9,20. Model ten może być użyteczną podstawą do organizacji procesu oceny klinicznej.
Systematyczne przeglądy próbowały zebrać i ocenić wartość manewrów badawczych i stwierdziły, że istnieją braki w użyteczności klinicznej, wyraźne kontrasty w metodologii między badaniami i mniej niż optymalny poziom krytycznej oceny wyników21,22. Co ciekawe, skupienie się na użyteczności klinicznej jest sprzeczne z dyskinezą łopatkową jako jednostką, ponieważ użyteczność kliniczna jest zakorzeniona w dokładności diagnostycznej. Biorąc pod uwagę, że dyskineza łopatkowa nie jest diagnozą, lecz upośledzeniem, użyteczność kliniczna jest nieosiągalna. Trudność w ustaleniu diagnozy dokładności dla utraty wartości jest to, że nie ma spójnego akceptowalny złoty standard, z którym można się porównywać. Chociaż podjęto kilka prób wykorzystania oceny biomechanicznej (tj. analizy trójwymiarowej) jako złotego standardu23-35, ustalenie położenia anatomicznych punktów orientacyjnych w przestrzeni w stosunku do sprzętu na podstawie markerów powierzchniowych jest w istocie surogatem rzeczywistej lokalizacji.
Trzpienie kostne, które wprowadzają sterylne trzpienie bezpośrednio do kości, są prawdopodobnie najlepiej scharakteryzowane jako złoty standard, ale ich inwazyjna natura i trudność w stosowaniu nie pozwalają na ich wykorzystanie jako rutynowych narzędzi klinicznych12-14,16. W związku z tym jakościowe oceny pozycji i ruchu łopatki służą obecnie jako najlepsze narzędzia kliniczne do identyfikacji zmian, chociaż istnieją nieodłączne obawy związane z subiektywnym charakterem tych ocen.
Wspomniany algorytm składa się z 3 etapów tej jakościowej oceny. Pierwszym z nich jest stwierdzenie obecności lub braku dyskinezy za pomocą testu dyskinezy łopatki36,37. Drugim jest ustalenie związku między stwierdzoną dyskinezą a objawami klinicznymi za pomocą manewrów korekcyjnych, Testu Wsparcia Łopatki i Testu Odwodzenia Łopatki1,2,6. Trzecim jest ocena możliwych czynników sprawczych za pomocą etapowego procesu oceny i standardowych testów18.
W celu stwierdzenia obecności lub braku dyskinezy łopatki dyskinezy najlepiej jest wykonać test dyskinezy łopatki6,36,37. Badanie to polega na uniesieniu przez pacjenta ramion w zgięciu do przodu do maksymalnej wysokości, a następnie opuszczeniu ich 3-5 razy. Jeśli lekarz nie jest pewien, czy występuje zmiana ruchu, można poprosić pacjenta o powtórzenie testu dyskinezy łopatki z ciężarkami o wadze 3-5 funtów w każdej ręce i/ lub wykonując do 10 powtórzeń unoszenia ramion. Dodanie ciężaru i dodatkowe powtórzenia mogą pomóc w uwypukleniu zmienionego ruchu. Jak wspomniano wcześniej, dyskineza łopatki jest łatwiejsza do zaobserwowania w fazie opadania ruchu ramienia. Prominencja jakiejkolwiek części przyśrodkowej granicy łopatki po stronie objawowej jest zapisywana jako „tak” (prominencja wykryta) lub „nie” (prominencja nie wykryta).
Należy wykonać trzy testy mięśniowe: ręczny opór ramienia przy 130° zgięcia (celuje w serratus anterior)38,39 ręczny opór ramienia przy 130-150° przywodzenia (celuje w dolny i środkowy trapezius)38 oraz wyprost ramienia w bok (celuje w rhomboid)40. Różnica między tymi manewrami badawczymi a innymi testami mięśniowymi dla barku polega na tym, że lekarz próbuje „złamać” pozycję ramienia pacjenta i obserwuje, czy łopatka w widoczny sposób wychodzi z pozycji. Połączenie zarówno złamania pozycji, jak i ruchu łopatki sugeruje osłabienie mięśni łopatki.
Na koniec należy zastosować manewry korekcyjne, które mają na celu „skorygowanie” ruchu łopatki i/lub jej ustawienia6. Test wspomagania łopatki pomaga ocenić wpływ łopatki na ból barku w oparciu o zmiany ruchu, test ściągania łopatki ocenia wpływ łopatki na siłę mankietu rotatorów, a niski rząd ocenia wpływ na siłę ramienia. Test asekuracji łopatki przeprowadza się, gdy badający wywiera nacisk na przyśrodkowy aspekt dolnego kąta łopatki, aby wspomagać rotację łopatki w górę i odchylenie w tył podczas unoszenia ramienia przez pacjenta. Pozytywny wynik występuje gdy ból podczas ruchu ramienia ustępuje, a łuk ruchu zwiększa się.
Test retrakcji łopatki jest wykonywany, gdy badający najpierw ocenia siłę w zgięciu do przodu przy użyciu standardowych procedur ręcznego testowania mięśni z pacjentem w normalnej postawie. Następnie osoba badająca umieszcza i ręcznie stabilizuje przyśrodkową granicę łopatki w pozycji wciągniętej, podczas gdy ponowne badanie siły ramienia. Pozytywny wynik testu pojawia się, gdy wykazana siła wzrasta, podczas gdy łopatka znajduje się w pozycji wciągniętej i jest stabilizowana przez lekarza. W teście niskiego rzędu pacjent jest proszony o ustawienie ramienia w lekkim wyproście, a następnie o przeciwstawienie się ruchowi ramienia w kierunku zgięcia do przodu. Badający (stojący za pacjentem) jest zmuszony do oparcia się ruchowi ramienia w zgięciu do przodu. Następnie instruuje pacjenta, aby skurczył mięśnie pośladkowe, wywierając jednocześnie taką samą siłę przednią na ramię. Jeśli siła wzrasta wraz ze skurczem mięśni pośladkowych, jest to wskazówka, że aktywacja mięśni łopatki i ramienia może być ułatwiona poprzez zaangażowanie siły bioder i rdzenia, co sugeruje, że wzmocnienie kończyn dolnych/rdzenia powinno być włączone do planu leczenia barku. Pozytywny wynik manewru korekcyjnego informuje klinicystę, że rehabilitacja powinna skupić się przede wszystkim na mobilności łopatki, sile łopatki lub sile rdzenia, a nie na aktywacji lub wzmacnianiu mankietu rotatorów.
To jakościowe podejście dobrze współgra z ostatnimi propozycjami zastosowania w klinice systemu klasyfikacji opartego na zaburzeniach ruchu, a nie na patoanatomii9,20. System jest szerokorozwinięty, ale może być podzielony na podkategorie w oparciu o wyniki badania. Głównym celem systemu jest pomoc w identyfikacji przyczyn dysfunkcji, aby badanie mogło lepiej ukierunkować leczenie. Na przykład, jeśli zmieniony ruch łopatki zostanie zidentyfikowany poprzez test dyskinezy łopatki, klinicysta powinien początkowo zidentyfikować specyficzne obserwowalne komponenty (tj. promienność granicy przyśrodkowej, ułożenie ciała łopatki, itp.) i jednocześnie zastanowić się, co jest prawdopodobną przyczyną zmiany (tj. braki w mobilności, sile i/lub kontroli motorycznej lub jawny uraz anatomiczny). Dodatkowe elementy badania, takie jak manewry korekcyjne, testy mobilności, testy siły i testy łańcucha kinetycznego, pomogą badającemu lepiej zidentyfikować przyczynę.
Wszystkie te wysiłki były skierowane na ustalenie klinicznego rozpoznania dyskinezy oraz identyfikację czynników anatomicznych (patoanatomia) i fizjologicznych (patofizjologia) leżących u podstaw obserwowanych zmian postawy i ruchu jako podstawy do opracowania planu leczenia. W niepublikowanym badaniu z naszego ośrodka 462 kolejnych pacjentów z bólem barku, którzy spełniali kryteria algorytmu stadium 1 i stadium 2, zostało przebadanych pod kątem wszystkich czynników sprawczych, z zastosowaniem protokołów badania stepwise. Badanie to wykazało, że u 34,7% pacjentów dyskinezy miały podłoże patoanatomiczne (złamania obojczyka, zaburzenia w stawie obojczykowo-barkowym, zwichnięcia wewnętrzne stawu ramiennego, urazy neurologiczne, urazy mięśni okołostawowych), a u 65,3% podłoże patofizjologiczne (brak równowagi mięśniowej, zahamowanie, napięcie/nieelastyczność, niewydolność mięśnia serdecznego przedniego/dolnego trapezu). Ponadto część osób z podłożem patoanatomicznym miała również patofizjologię pierwotną lub wtórną.
Wyniki te sugerują 2-częściowy proces oceny pacjentów z obserwowaną dyskinezą łopatki, którą można powiązać z objawami klinicznymi. W pierwszej części należy zidentyfikować tych pacjentów, u których dyskinezy są wtórne do zidentyfikowanej patoanatomii. Leczenie może obejmować rehabilitację, ale często będzie wymagało chirurgicznego przywrócenia anatomii. Pacjenci, u których dyskinezy są wtórne do patofizjologii, będą potrzebowali kompleksowej oceny, aby zrozumieć zmiany mięśniowe, które posłużą jako podstawa do leczenia.
Podsumowując, dyskinezy łopatki związane z objawami klinicznymi są wynikiem patoanatomii w około 1/3 przypadków. Brak widocznej patoanatomii jest bardzo istotny i powinien ukierunkować proces oceny na kompleksową ocenę wielu możliwych zmian w budowie łopatki.
Ponowne rozważanie podejść do leczenia
Uważa się, że dyskineza łopatki jako zaburzenie jest przede wszystkim wynikiem niedoborów tkanek miękkich, dlatego też w leczeniu skupiono się na poprawie mobilności i siły5-8,17,41-52. Jednakże w różnych doniesieniach zauważono, że interwencje ukierunkowane na korekcję tych niedoborów, głównie terapia manualna i ćwiczenia terapeutyczne, mają niewielki wpływ na sam ruch łopatki48,49,52,53. Istnieje kilka możliwych przyczyn tych spostrzeżeń.
Po pierwsze, zmiany ruchomości rzadko mają charakter ostry w obrębie łopatki i/lub barku. Mimo, że u sportowców uprawiających sporty napowietrzne często występuje ostre zmniejszenie rotacji łopatkowo-ramiennej po epizodzie rzucania/ekspozycji, zmniejszenie ruchu może ustąpić średnio w ciągu 24-96 godzin, zarówno z interwencją, jak i bez niej54-59. Przewlekłość deficytów ruchowych jest zazwyczaj długotrwała, co powoduje adaptacje kostne, pogrubienie torebki stawowej i różne reakcje ścięgien60. Mimo, że odnotowano niewielki wzrost ruchu po zastosowaniu interwencji terapii manualnej, nie wykazano, by był on długotrwały61. Innymi słowy, natychmiastowy kliniczny, ale nietrwały efekt zwiększenia zakresu ruchu po zastosowaniu terapii manualnej nie jest związany z korekcją tkanek, ale raczej z modulacją bólu, która powoduje natychmiastowe, widoczne zwiększenie zakresu ruchu.
Po drugie, opisano ćwiczenia ukierunkowane na konkretne mięśnie barku i łopatki, ale były one głównie identyfikowane za pomocą elektromiografii70-76. Chociaż elektromiografia pomogła określić, które pozycje i ćwiczenia oddziałują na konkretne mięśnie, często błędną interpretacją wyników jest to, że aktywność mięśniowa jest zjawiskiem specyficznym dla poszczególnych mięśni. Ten proces myślowy stoi w sprzeczności ze znanym zjawiskiem sumowania się aktywacji, które konsekwentnie opisywano w literaturze77-85. Możliwe jest, że istnieją różnice pomiędzy osobami z patologią barku lub upośledzeniami takimi jak dyskineza łopatki, w porównaniu do osób bezobjawowych. Końcowo, zidentyfikowane manewry były często wykonywane w sposób izolowany z ciałem w pozycji pionowej lub poziomych (prone lub supine) pozycjach stacjonarnych. Pozycje te mogą prowadzić do mniej niż optymalnych wyników rehabilitacji, prawdopodobnie z powodu zachęcania do tworzenia nieefektywnych lub nieprawidłowych wzorców ruchowych6,34,86-89. Łącznie, powyższe wyniki sugerują, że koncentracja na zwiększeniu siły może nie być idealną interwencją.
Ostatecznie, jeśli siła nie powinna być głównym celem, to możliwe jest, że dysfunkcja łopatki jest bardziej zakorzeniona w problemach związanych z kontrolą motoryczną. Jedna z podstawowych zasad kontroli motorycznej opiera się na rodzaju i ilości informacji zwrotnych, które osoba otrzymuje podczas wykonywania ćwiczenia bądź ruchu89-92. W większości zadań na kończynach górnych, wizualne informacje zwrotne są wykorzystywane do pozycjonowania stawów i korekcji błędów. Jednak łopatka nie może być wizualizowana ze względu na jej tylne położenie na tułowiu. Możliwe, że brak wzrokowego sprzężenia zwrotnego prowadzi do zaburzeń ruchu, które objawiają się dyskinezą łopatki. Zmiana pozycji łopatki przed uniesieniem i/lub rotacją kości ramiennej, zwana świadomą korekcją, zwiększa aktywność mięśni łopatki i poprawia kinematykę łopatki34,86,89. Dodatkowo wykazano, że wizualne sprzężenie zwrotne93-97, słuchowe sprzężenie zwrotne93,94 i kinestetyczne sprzężenie zwrotne93,94 pozytywnie wpływają na aktywność mięśni łopatki i jej ustawienie. Biorąc pod uwagę łopatkę jako „ogniwo” w łańcuchu kinetycznym, podejście oparte na sprzężeniu zwrotnym może być bardziej odpowiednie do przywrócenia kontroli łopatki w odniesieniu do aktywacji sekwencyjnej w łańcuchu kinetycznym. Metoda izolowanego wzmacniania może nie przywrócić sprawności i kontroli łopatki, ponieważ z założenia są one jednopłaszczyznowe i nie pozwalają pacjentowi skupić się bezpośrednio na łopatce. Wykorzystując kontrolę motoryczną jako punkt ciężkości, poprzednie doniesienia sugerowały zastosowanie zintegrowanego podejścia, w którym od pacjenta wymaga się wykonywania ćwiczeń z pozycji siedzącej lub stojącej w celu wykonania (i nauczenia się) niezbędnych wzorców motorycznych, które wymagają zintegrowanego wykorzystania większości segmentów łańcucha kinetycznego41,47,98-101. Jednak, mimo że prace te zweryfikowały zwiększoną aktywację mięśni obręczy barkowej i łopatki, gdy ruchy tułowia i/lub nóg są zintegrowane z manewrami ćwiczeń, nie ma żadnych empirycznych doniesień ani badań kontrolnych, które porównywałyby program kontroli motorycznej/łańcucha kinetycznego z programem, który nie wykorzystuje tego podejścia.
Do tej pory zalecenia kliniczne wspierające podejście do rehabilitacji oparte na kontroli motorycznej/łańcuchu kinetycznym zostały sformułowane za pośrednictwem opinii ekspertów2,6-8,102,103.
Przykład takiego programu został podany z uwzględnieniem najważniejszych punktów klinicznych:
- Krótka progresja dźwigni
- Ćwiczenia w pozycji siedzącej i stojącej preferowane w stosunku do ćwiczeń w pozycji leżącej lub na wznak
- Ukierunkowanie na upośledzenia w kolejności: mobilność, kontrola motoryczna, siła (w razie potrzeby) i wytrzymałość
- Wykorzystanie dłuższych manewrów dźwigniowych w późniejszym okresie programu rehabilitacji.
- Przejście do manewrów opartych na plyometrii tuż przed wypisem.
Przykładem zastosowania ćwiczeń z użyciem krótkiej dźwigni może być rozpoczęcie ćwiczeń, które wymagają, aby ramiona były w pozycji wyprostowanej (tj. ramiona przylegają do klatki piersiowej), a nie w pozycjach, które wymagają uniesienia lub przyciągnięcia ramion w celu wykonania ćwiczenia. Te wczesne interwencje próbują ustalić prawidłowe ustawienie łopatki na wczesnym etapie rehabilitacji i zaczynają wykorzystywać główne segmenty łańcucha kinetycznego do stworzenia zintegrowanej aktywacji mięśni i sekwencji. Chociaż można je zaklasyfikować jako ćwiczenia z krótką dźwignią, to w pierwszych 4-6 tygodniach rehabilitacji należy unikać manewrów takich jak wzruszanie łopatką czy unoszenie jej do góry. Jest to celowe, aby nie obciążać nadmiernie górnego trapezu, co mogłoby opóźnić przywrócenie równowagi pomiędzy aktywacją mięśni łopatkowych. Progresja do bardziej dynamicznych ruchów, które nadal są uważane za manewry z krótką dźwignią może być dodana do progresji leczenia, gdy pacjent wykaże, że początkowe ćwiczenia mogą być wykonywane bez nasilenia wcześniejszych objawów. Przejście do ruchów dynamicznych, które zaczynają obejmować ograniczone ilości unoszenia lub przywodzenia ramienia (około 30-45°), a następnie kulminacja w postaci tradycyjnych ćwiczeń z długą dźwignią (90° unoszenia lub przywodzenia ramienia) może być włączone do programu leczenia w późniejszych fazach rehabilitacji, ale tylko wtedy, gdy poprzednie manewry zostały opanowane przez pacjenta i wykazały niewielkie lub żadne zaostrzenie objawów. Zalecenia dotyczące dawkowania obejmują rozpoczęcie od 1-2 zestawów ćwiczeń po 5-10 powtórzeń bez oporu zewnętrznego. Dodatkowe zestawy i powtórzenia można dodać w zależności od objawów i tolerancji wysiłku,
Celem jest wykonanie 5-6 serii po 10 powtórzeń bez nasilenia objawów przed dodaniem oporu. Następnie można dodać opór, zaczynając od lekkich wolnych ciężarów (maksymalnie 2-3 funty), a następnie przechodząc do oporu elastycznego. Stabilność wolnych ciężarów pozwala na wykorzystanie tych urządzeń przed oporem elastycznym, ponieważ opór elastyczny, chociaż jest skuteczny w zwiększaniu aktywności mięśni łopatki100 charakteryzuje się dużą zmiennością podczas stosowania przez pacjentów, zwłaszcza gdy pozycja ramienia jest zmieniana w trakcie programu leczenia104. Jeśli miałby być stosowany opór elastyczny, można go odpowiednio monitorować i zwiększać przy użyciu skal odczuwanego wysiłku105. Informacja zwrotna może być włączona do programu leczenia, ale nie ma jednego, zalecanego rodzaju, biorąc pod uwagę, że wykazano, że różne formy informacji zwrotnej mają pozytywny wpływ kliniczny93-97. Należy jednak zauważyć, że zbyt duża ilość informacji zwrotnej może być szkodliwa dla uczenia się, ponieważ pacjent staje się zależny od wiedzy na temat wykonania ćwiczeń9.
Wnioski
Dyskineza łopatki jest zaburzeniem, które ma czynniki sprawcze i te czynniki powinny być rozpoznane na podstawie kompleksowego badania fizykalnego. Badanie nie powinno wykluczać ocen związanych z identyfikacją przyczyn patoanatomicznych, ale podejście patoanatomiczne nie powinno być głównym celem badania. Korzystając z doświadczenia lekarzy i najlepszych dostępnych dowodów, badanie jakościowe w celu określenia obecności lub braku udziału łopatki w dysfunkcji barku jest obecnie najlepszą opcją dostępną dla lekarzy. W przyszłych badaniach należy dążyć do standaryzacji podejścia metodologicznego, aby lepiej porównywać badania i generować wyniki o wyższej jakości. Należy ponownie rozważyć podejście do rehabilitacji, w którym głównym celem będzie poprawa kontroli motorycznej, a nie zwiększenie siły.
Żródło: (np.) Gait & Posture 100 (2023) 96–102
(C) 2023 The Authors
Adaptacja: Klaudia Gregorczyk
Na podstawie licencji CC BY
(http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)