Wstęp
Ból barku jest częstym zjawiskiem podczas wizyty klinicznej u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, stanowiąc 1,2% wizyt w gabinecie ogólnym i zajmując miejsce dopiero po dyskomforcie pleców i szyi. Ból barku dotyczy 6,9-34% całej populacji i 21% osób w wieku powyżej 70 lat1. Ból barku może mieć różne przyczyny: od aspektów strukturalnych, takich jak ścięgno mankietowego rotatorów, torebka stawowa, kość i staw, poprzez aspekty funkcjonalne, takie jak zespół ciasnoty śródręczno-palcowej i zapalenie torebki stawowej, aż do szerszej jednostki, jaką jest ból pochodzący z narządów trzewnych lub sąsiednich. Niewłaściwie leczony ból barku może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia fizycznego i psychicznego oraz znacznie zwiększyć obciążenie społeczno-ekonomiczne. Dlatego też precyzyjna diagnoza i planowanie leczenia są niezbędne, prowadząc do zadowalających wyników. Efekty terapeutyczne terapii manualnej i ćwiczeń, terapii laserem niskopoziomowym lub elektroterapii, iniekcji toksyny botulinowej oraz artroskopowego dystraktora z kortykosteroidami zostały wykazane we wcześniejszych badaniach, ale z niewielką ilością dowodów2-5. Zalety miejscowych steroidów, takie jak szybkie łagodzenie bólu i działanie przeciwzapalne, sprawiają, że są one szeroko przyjętą opcją inną niż fizjoterapia w przypadku różnych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. W serii przeglądów Cochrane, iniekcje steroidowe zapewniały istotne efekty kliniczne w zakresie zmniejszenia bólu i odzyskania funkcjonalności i przewyższały pod względem skuteczności fizjoterapię i systemowe podawanie NLPZ. Skutecznie radziły sobie również z pooperacyjną sztywnością barku, nie zwiększając rozmiaru naderwania ani częstości ponownych naderwań8-11. Jednak te korzystne efekty nie są długotrwałe1,6,7.
Ostatnio zwraca się uwagę na szkodliwy wpływ miejscowych steroidów na ścięgna. Badania na zwierzętach wykazały, że steroidy mogą degradować kolagen, zmniejszać proliferację fibroblastów, zwiększać stan zapalny i cytotoksyczność oraz zaburzać prawidłową biomechanikę ścięgien12-14. Ostatnio w badaniach ścięgien u ludzi wykazano niekorzystne efekty związane z iniekcjami steroidów, w tym degradację kolagenu15, starzenie się fibroblastów16 oraz ekscytotoksyczność związaną z NMDAR1 i upośledzone gojenie kolagenu w ścięgnach u ludzi17. Poza samymi steroidami, w zerwanie ścięgna zaangażowane były w różnym stopniu inne czynniki, w tym wiek, dominująca ręka, palenie tytoniu, osteoporoza, nadciśnienie i podagra18- 23. Dlatego też celem niniejszej pracy było zbadanie, czy wstrzyknięcie steroidów wiąże się ze zwiększoną częstością występowania naderwań ścięgna mankietu rotatorów (RCT) oraz zbadanie możliwych czynników ryzyka powstania RCT.
Materiały i metody
Badanie to przeprowadzono z wykorzystaniem klinicznej bazy danych Kaohsiung Veterans General Hospital (KSVGH), która znajduje się w południowym Tajwanie, i obejmuje 815 990 kolejnych pacjentów ambulatoryjnych od stycznia 2013 roku do grudnia 2019 roku. Dane demograficzne badanej populacji, w tym płeć, wiek, status palenia, używanie alkoholu i dokumentacja medyczna, zostały uzyskane z rejestru.
Kryteria włączenia i wyłączenia
Pacjenci z chorobami barku, ci, którzy mieli odpowiedni kod diagnostyczny w pierwszych trzech rangach jako pacjenci ambulatoryjni co najmniej dwa razy, zostali włączeni do tego badania. Kryteria wykluczenia obejmowały wcześniejsze zastrzyki steroidowe do barku, złamanie kości ramiennej, wystąpienie RCT lub naprawy ścięgna mankietowego (RP) przed datą indeksu i wiek.
Interwencja
Za iniekcje steroidowe u pacjentów z chorobami barku uznano posiadanie kodu diagnostycznego w pierwszych trzech rzędach, kodu procedury oraz kodu leku podczas tej samej wizyty ambulatoryjnej. Zastosowano kody procedur dla iniekcji wewnątrzstawowej, iniekcji ścięgna i iniekcji punktu spustowego. Zastosowano kod leku dla steroidu triamcynolonu.
Wynik
Wynikiem badania było wystąpienie RCT lub jego odpowiednika, z RP w dowolnym momencie okresu badania.
Choroby współistniejące
Choroby współistniejące, w tym zaburzenia tarczycy, cukrzyca, podagra, depresja, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, przewlekła choroba wątroby, przewlekła choroba nerek, choroby tkanki łącznej i osteoporoza, posłużyły do analizy ryzyka wystąpienia RCT.
Wyniki
Łącznie 1025 pacjentów z chorobami barku zostało zapisanych z bazy klinicznej KSVGH w latach 2013-2019. Spośród nich 205 pacjentów leczonych iniekcjami steroidowymi zostało zapisanych do grupy przypadków, podczas gdy 820 pacjentów, którzy nigdy nie byli leczeni iniekcjami steroidowymi, zostało włączonych do grupy kontrolnej.
Byli obserwowani przez średnio 49 miesięcy. Liczba przypadków chorób barku u kobiet i mężczyzn wynosiła 614 (60%) i 411 (40%), z niewielką przewagą kobiet. Średni wiek osób z chorobami barku wynosił 59,4 roku, natomiast chorych, u których ostatecznie rozwinęło się RCT - 62,2 roku.
Częstość występowania RCT w naszym badaniu wynosiła 2,9% (30/1025), przy czym 9,8% (20/205) w grupie przypadków i 1,2% (10/820) w grupie kontrolnej. Średni czas od zgłoszenia się do badania do czasu wystąpienia RCT wynosił 39 ± 22 miesiące i nie było różnic w czasie wystąpienia między obiema grupami. U pacjentów z RCT częściej występowało palenie tytoniu i choroby współistniejące, takie jak podagra, nadciśnienie tętnicze czy przewlekła choroba wątroby. Spośród 205 pacjentów w grupie przypadków, 156 (76%), 33 (16%) i 16 (8%) pacjentów otrzymało odpowiednio jedną, dwie i trzy lub więcej iniekcji steroidowych. Nie było również istotnych różnic w wynikach w zależności od liczby wstrzyknięć.
W jednoczynnikowej analizie regresji Coxa iniekcje steroidowe, palenie tytoniu, podagra, nadciśnienie tętnicze i przewlekła choroba wątroby były istotnie związane z RCT. W stopniowej regresji Coxa z analizą wsteczną, tylko wstrzyknięcia sterydów, palenie tytoniu i przewlekła choroba wątroby pozostały istotnie skorelowane z RCT.
Dyskusja
Według naszej wiedzy, jest to pierwsze retrospektywne badanie kohortowe, którego celem było zbadanie częstości występowania RCT po wstrzyknięciu steroidu u pacjentów z chorobami barku, na podstawie klinicznej bazy danych centrum medycznego w południowym Tajwanie, które jest odpowiednikiem szpitala trzeciego stopnia. W naszym badaniu ogólna częstość występowania RCT wynosiła 2,9%, przy czym częstość występowania wynosiła 9,8% i 1,2% dla osób, które otrzymały zastrzyki steroidowe z powodu chorób barku i tych, którzy nie otrzymali, odpowiednio. Stwierdziliśmy, że pacjenci będą mieli wyższy HR 7,44, aby rozwinąć RCT po zastrzykach steroidowych dla choroby barku w średnim czasie trwania 39 miesięcy. Ponadto pacjenci, którzy mają przewlekłą chorobę wątroby i palą, będą również skłaniać się do wyższego HR wynoszącego 3,25 i 2,4, i prawdopodobnie będą cierpieć na RCT w przyszłości.
Nieustannie trwają badania nad szkodliwym działaniem steroidów. W modelach zwierzęcych iniekcje steroidów powodują zmniejszenie siły rozciągającej i niekorzystnie wpływają na biomechanikę13 ścięgna Achillesa u królika. Ponadto w ścięgnach mankietu rotatorów szczurów stwierdzono zmniejszoną wytrzymałość ścięgna, jakość kości i integralność połączenia osteotendynowe14, a także zwiększone ryzyko zapalenia, martwicy i fragmentacji wiązek kolagenowych w wyniku wielokrotnych iniekcji25,26. Obszerny przegląd dokonany przez Dean i wsp.27 jasno podsumował, że steroidy mają potencjalnie szkodliwy wpływ na ścięgna w trzech wymiarach. Pod względem histologicznym przerywają organizację i zwiększają martwicę kolagenu, zmniejszają proliferację i żywotność fibroblastów oraz zwiększają inflamację, cytotoksyczność i adhezję. Na poziomie komórkowym zmniejszają syntezę kolagenu, zwiększają apoptozę kolagenu, zaburzają regulację enzymów i cytokin.
Z mechanicznego punktu widzenia może to powodować zmniejszenie właściwości mechanicznych ścięgien. W przeglądzie uwzględniono tylko dwa badania in vivo dotyczące ludzkiego ścięgna27; Lee i Ling zweryfikowali wywołaną przez steroidy dezorganizację kolagenu i martwicę w ludzkim ścięgnie Achillesa15, a Poulsen i wsp. wykazali, że w ludzkim ścięgnie mankietowym poddanym iniekcji steroidów odnotowano senescencję fibroblastów16. Na poziomie molekularnym steroidy odgrywają znaczącą rolę w modulacji sygnalizacji genów w celu ingerencji w kompleks transkrypcyjny, zmieniając w ten sposób kaskadę zapalną28. Dean i wsp. stwierdzili później zwiększony poziom NMDAR1 w ludzkich ścięgnach ostrzykiwanych sterydami oraz że NMDAR może odgrywać kluczową rolę w pośredniczeniu w uszkodzeniu i śmierci komórek17. Pomimo tego istnieją różne opinie. Zastrzyki sterydowe do normalnych Achillesów u królików były ochronne poprzez zmniejszanie aktywności metaloproteinaz w 48 h29. Działania niepożądane, takie jak zmiana składu kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej w wyniku wstrzyknięcia steroidu do ścięgien mankietu szczura, były przejściowe (7 dni) i samoograniczające się30. Ekspresja kolagenu nie uległa zmianie po wstrzyknięciu steroidu w uszkodzone ścięgna mankietowe szczura31. Niespójne wyniki można tłumaczyć zmienną metodologią i niejednorodnością tych badań.
Nadal istnieje niewiele dowodów dotyczących częstości występowania RCT po iniekcjach steroidowych w ścięgnach mankietowych u ludzi. W retrospektywnym badaniu kontrolowanym przypadkami Bhatia i wsp. nie stwierdzili istotnej korelacji pomiędzy występowaniem RCT a dawkami wstrzyknięć sterydów, wykorzystując do oceny rezonans magnetyczny32. W dwóch innych badaniach wykorzystano duże bazy danych klinicznych do oceny ryzyka wystąpienia naderwania ścięgna po operacji naprawczej, gdy podawano przedoperacyjne iniekcje steroidowe. Miały one spójne wnioski z pewnymi niuansami: Traven i wsp.33 wskazali, że wstrzyknięcia steroidów w ciągu 6 miesięcy przed operacją zwiększą ryzyko operacji rewizyjnej, natomiast Desai i wsp.34 wskazali, że dwa lub więcej wstrzyknięć steroidów w ciągu 1 roku przed operacją przynoszą pacjentom większe ryzyko zerwania ścięgna. Zmiękczenie ścięgien mankietu przez iniekcje steroidowe, o którym donosił Watson35, może tłumaczyć, dlaczego pacjenci z przedoperacyjnymi iniekcjami steroidowymi byli podatni na ponowne rozerwanie po chirurgicznej fiksacji33,34, a także wykazywało trend zależny od dawki35. Ramirez i wsp. odnotowali częstość występowania 17% pełnych grubości rozerwań ścięgien u pacjentów otrzymujących podkliniczne zastrzyki steroidowe w ciągu 12 tygodni36. Ten projekt badania charakteryzował się lepszą dokładnością diagnostyczną dzięki zastosowaniu badania ultrasonograficznego przed i po interwencji, co pozwoliło uniknąć włączenia początkowo bezobjawowych RCT, a tym samym zapobiec przeszacowaniu liczby RCT.
Częstość występowania RCT w naszym badaniu wynosiła 2,9% dla wszystkich uczestników, ale wzrosła do 9,8%, gdy uczestnicy otrzymywali zastrzyki steroidowe. Jeśli chodzi o częstość występowania RCT w populacji ogólnej, mniej niż 5% całkowitego rozerwania mankietu u ponad 500 pacjentów zostało zgłoszone przez Neera37, a 6,7% u 268 osób zostało zgłoszone przez Yamanakę38. Lehman i wsp. podzielili swoją próbę na dwie grupy ze względu na wiek i stwierdzili, że 6% pacjentów poniżej 60 roku życia i 30% powyżej 60 roku życia miało już RCT, przy czym częstość występowania była większa w starszej grupie39. Częstość występowania rozwoju RCT po iniekcjach steroidowych wynosiła w naszym badaniu 9,8% i była niższa niż 17% odnotowane w prospektywnym badaniu Ramireza i wsp.36, ale nadal wyższa niż w populacji ogólnej37-39. Ogólna częstość występowania RCT (2,9%) jest niższa w naszej populacji w porównaniu z innymi badaniami37-39, co może tłumaczyć mniejszą częstość występowania RCT (9,8%) w naszej grupie badawczej. Średni wiek w chwili wystąpienia RCT wynosił w naszym badaniu 62,2 lat, co jest zgodne z wcześniejszymi badaniami36,37,39. Stwierdzono niewielką tendencję kobiet do zapadania na choroby barku i RCT, co można tłumaczyć różnicami w aktywności barku i czynnikami konstytucjonalnymi między płciami. Nie stwierdziliśmy istotnych różnic w wynikach w odniesieniu do liczby wstrzyknięć steroidu, podobnie jak w innym badaniu. W naszym badaniu określiliśmy średni czas trwania 39 miesięcy od wstrzyknięcia steroidu do wystąpienia RCT.
Głównym czynnikiem ryzyka powstania RCT w naszym badaniu było palenie tytoniu. Związek przyczynowy między paleniem tytoniu a powstawaniem RCT został potwierdzony w przeglądzie systemowym23 w sposób zależny od dawki i czasu18. Co ciekawe, przewlekła choroba wątroby była również głównym czynnikiem ryzyka rozwoju RCT w naszym badaniu, ze skorygowanym HR wynoszącym 3,25. Obecnie w żadnym badaniu nie stwierdzono bezpośredniej korelacji między rozerwaniem ścięgna mankietowego a chorobami wątroby. Ma i wsp.40 potwierdzili, że przewlekła choroba wątroby związana z wyższym stężeniem gamma-globulin w surowicy i niższym stężeniem kompleksów immunologicznych dobrze korelowała z zaburzeniami czynności stawów i zapaleniem stawów, a jednym z prawdopodobnych wyjaśnień było to, że związana z przewlekłą chorobą wątroby niedokrwistość nasilała niedostateczne zaopatrzenie ścięgien w tlen i substancje odżywcze. Przegląd Yang41 wyjaśnił, dlaczego zaburzenia mięśniowo-szkieletowe przeważają w następstwie chorób wątroby. Osteoporoza jest spowodowana głównie przez upregulation of the receptor activator of the nuclear factor kappa (RANK)-RANK marskość wątroby. Na podstawie obecnej wiedzy można stwierdzić, że wzajemne oddziaływanie osteopenii19,31,42 i sarkopenii35 zasadniczo wpływa na zdrowie ścięgna mankietowego. Przegląd Dougherty’ego43 dalej ilustruje znaczenie witaminy D w utrzymaniu zdrowia ścięgna mankietowego i gojeniu się ścięgna w przypadku rozerwania. Ponieważ produkcja 25-hydroksy (25-OH) witaminy D odbywa się w wątrobie, choroby wątroby mogą wywołać stan niedoboru witaminy D i dodatkowo pogorszyć zdrowie ścięgna mankietowego. Jako pierwsi zidentyfikowaliśmy przewlekłą chorobę wątroby jako czynnik ryzyka RCT, ale konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić mechanizm leżący u jej podstaw.
W odniesieniu do innych zmiennych, podagra i nadciśnienie tętnicze były istotnie skorelowane z powstawaniem RCT w analizie jednoczynnikowej, ale nie w wieloczynnikowej, regresji Coxa. Nadciśnienie tętnicze było istotnym czynnikiem ryzyka RCT w badaniu Guminy20, który twierdził, że niedoczynność wynikająca z nadciśnienia tętniczego predysponowała ścięgna do rozerwania już od bardzo wczesnego etapu. W porównaniu z ich liczbą przypadków 408 z RCT, liczba przypadków w naszym badaniu była znacznie mniejsza. Oprócz rozbieżności w liczbie przypadków, różne projekty badawcze i metodologie stosowane w ich badaniu i naszym również wyjaśniają różne wyniki. Huang i wsp. wykazali, że podagra jest silnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia RP21. Przeprowadzili oni badanie kohortowe dotyczące podagry i kontroli obejmujące 98 169 pacjentów, wykorzystując narodową bazę danych z Tajwanu w ciągu 7- letniego okresu obserwacji. Duża wielkość próby i różne projekty badań sprawiły, że nasze wyniki nie są porównywalne. Sugerujemy, że podagra i nadciśnienie przyczyniają się do patologii w ścięgnach mankietowych, ale są mniej widoczne niż palenie tytoniu i przewlekła choroba wątroby w naszym badaniu.
Mocną stroną tego badania jest wykorzystanie klinicznej bazy danych z centrum medycznego, które obejmuje dużą liczbę mieszkańców południowego Tajwanu. Mamy dużą wielkość próby, dopasowaną grupę kontrolną 1:4 i dłuższy czas trwania w porównaniu z poprzednim badaniem36. Nasze badanie ma również pewne ograniczenia. Po pierwsze, nie mamy dostępu do historii osobistej i czynników środowiskowych, rodzaju i ciężkości choroby barku, dawki steroidów i metod wstrzykiwania z klinicznej bazy danych. Po drugie, nie znamy możliwości uogólnienia naszych wyników z ośrodka medycznego na szerszą populację lub region. Konieczne są dalsze badania na dużą skalę, aby uzyskać więcej informacji dotyczących niekorzystnych skutków wstrzyknięć steroidów w chorobach barku.
Wnioski
Wstrzyknięcia sterydów w ramię wiązały się z 7,44-krotnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia RCT, a średni czas do wystąpienia choroby wynosił 39 miesięcy w porównaniu z sytuacją, w której nie wykonywano wstrzyknięć. Częstość występowania RCT była również zwiększona 3,25 razy w przypadku współistniejącej przewlekłej choroby wątroby i 2,4 razy w przypadku palenia tytoniu. Sugerujemy, że staranne ważenie korzyści i działań niepożądanych steroidów jest konieczne przed podawaniem zastrzyków w chorobach barku.
Żródło: (np.) Gait & Posture 100 (2023) 96-102
(C) 2023 The Authors
Adaptacja: Klaudia Gregorczyk
Na podstawie licencji CC BY
(http://creativecommons.org/ licenses/by/4.0/)
-
Buchbinder, R.; Green, S.; Youd, J.M. Corticosteroid injections for shoulder pain. Cochrane Database Syst. Rev. 2003, 2003, CD004016.
-
Buchbinder, R.; Green, S.; Youd, J.M.; Johnston, R.V.; Cumpston, M. Arthrographic distension for adhesive capsulitis (frozen shoulder). Cochrane Database Syst. Rev. 2008, 2008, CD007005.
-
Singh, J.A.; Fitzgerald, P.M. Botulinum toxin for shoulder pain. Cochrane Database Syst. Rev. 2010, 2010, CD008271.
-
Page, M.; Green, S.E.; Kramer, S.; Johnston, R.V.; McBain, B.; Buchbinder, R. Electrotherapy modalities for adhesive capsulitis (frozen shoulder). Cochrane Database Syst. Rev. 2014, 2014, CD011324. [CrossRef] [PubMed]
-
Page, M.; Green, S.E.; Kramer, S.; Johnston, R.V.; McBain, B.; Chau, M.; Buchbinder, R. Manual therapy and exercise for adhesive capsulitis (frozen shoulder). Cochrane Database Syst. Rev. 2014, 2014, CD011275. [CrossRef]
-
Green, S.; Buchbinder, R.; Hetrick, S. Physiotherapy interventions for shoulder pain. Cochrane Database Syst. Rev. 2003, 2, Cd004258.
-
Arroll, B.; Goodyear-Smith, F. Corticosteroid injections for painful shoulder: A metaanalysis. Br. J. Gen. Pract. 2005, 55, 224–228.
-
Gialanella, B.; Prometti, P. Effects of Corticosteroids Injection in Rotator Cuff Tears. Pain Med. 2011, 12, 1559–1565. [CrossRef]
-
Liu, C.-T.; Yang, T.-F. Intra-substance steroid injection for full-thickness supraspinatus tendon rupture. BMC Musculoskelet. Disord. 2019, 20, 569. [CrossRef]
-
Kim, I.B.; Jung, D.W. An Intra-articular Steroid Injection at 6 Weeks Postoperatively for Shoulder Stiffness after Arthro-scopic Rotator Cuff Repair Does Not Affect Repair Integrity. Am. J. Sports Med. 2018, 46, 2192–2202. [CrossRef]
-
Kim, Y.-S.; Jin, H.-K.; Lee, H.-J.; Cho, H.-L.; Lee, W.-S.; Jang, H.-J. Is It Safe to Inject Corticosteroids into the Glenohumeral Joint after Arthroscopic Rotator Cuff Repair? Am. J. Sports Med. 2019, 47, 1694–1700. [CrossRef] [PubMed]
-
Unverferth, L.J.; Olix, M.L. The effect of local steroid injections on tendon. J. Sports Med. 1973, 1, 31–37. [CrossRef] [PubMed]
-
Hugate, R.; Pennypacker, J.; Saunders, M.; Juliano, P. The effects of intratendinous and retrocalcaneal intrabursal injections of corticosteroid on the biomechanical properties of rabbit achilles tendons. J. Bone Jt. Surg. 2004, 86, 794–801. [CrossRef] [PubMed]
-
Maman, E.; Yehuda, C.; Pritsch, T.; Morag, G.; Brosh, T.; Sharfman, Z.; Dolkart, O. Detrimental Effect of Repeated and Single Sub-acromial Corticosteroid Injections on the Intact and Injured Rotator Cuff: A Biomechanical and Imaging Study in Rats. Am. J. Sports Med. 2016, 44, 177–182. [CrossRef] [PubMed]
-
Lee, S.K.; Ling, C.M. The response of human tendon to hydrocortisone injection. Singap. Med. J. 1975, 16, 259–262.
-
Poulsen, R.C.; Watts, A.C.; Murphy, R.J.; Snelling, S.J.; Carr, A.J.; Hulley, P.A. Glucocorticoids induce senescence in primary human tenocytes by inhibition of sirtuin 1 and activation of the p53/p21 pathway: In vivo and in vitro evidence. Ann. Rheum. Dis. 2014, 73, 1405–1413. [CrossRef] [PubMed]
-
Dean, B.J.; Franklin, S.L.; Murphy, R.J.; Javaid, M.K.; Carr, A.J. Glucocorticoids induce specific ion-channel-mediated toxicity in human rotator cuff tendon: A mechanism underpinning the ultimately deleterious effect of steroid injection in tendinopathy? Br.J. Sports Med. 2014, 48, 1620–1626. [CrossRef]
-
Baumgarten, K.M.; Gerlach, D.; Galatz, L.M.; Teefey, S.A.; Middleton, W.D.; Ditsios, K.; Yamaguchi, K. Cigarette Smoking Increases the Risk for Rotator Cuff Tears. Clin. Orthop. Relat. Res. 2010, 468, 1534–1541. [CrossRef]
-
Waldorff, E.I.; Lindner, J.; Kijek, T.G.; Downie, B.K.; Hughes, R.E.; Carpenter, J.E.; Miller, B.S. Bone density of the greater tuberosity is decreased in rotator cuff disease with and without full-thickness tears. J. Shoulder Elb. Surg. 2011, 20, 904–908. [CrossRef]
-
Gumina, S.; Arceri, V.; Carbone, S.; Albino, P.; Passaretti, D.; Campagna, V.; Fagnani, C.; Postacchini, F. The association between arterial hypertension and rotator cuff tear: The influence on rotator cuff tear sizes. J. Shoulder Elb. Surg. 2013, 22, 229–232. [CrossRef]
-
Huang, S.W.; Wu, C.W.; Lin, L.F.; Liou, T.H.; Lin, H.W. Gout Can Increase the Risk of Receiving Rotator Cuff Tear Repair Surgery. Am. J. Sports Med. 2017, 45, 2355–2363. [CrossRef] [PubMed]
-
Sayampanathan, A.A.; Andrew, T.H.C. Systematic review on risk factors of rotator cuff tears. J. Orthop. Surg. 2017, 25, 2309499016684318. [CrossRef] [PubMed] Int. J. Environ. Res. Public Health 2022, 19, 4520 10 of 10
-
Jancuska, J.; Matthews, J.; Miller, T.; Kluczynski, M.A.; Bisson, L.J. A Systematic Summary of Systematic Reviews on the Topic of the Rotator Cuff. Orthop. J. Sports Med. 2018, 6, 2325967118797891. [CrossRef]
-
Bursac, Z.; Gauss, C.H.; Williams, D.K.; Hosmer, D.W. Purposeful selection of variables in logistic regression. Source Code Biol. Med. 2008, 3, 17. [CrossRef] [PubMed]
-
Tillander, B.E.; Franzén, L.; Karlsson, M.H.; Norlin, R. Effect of steroid injections on the rotator cuff: An experimental study in rats. J. Shoulder Elb. Surg. 1999, 8, 271–274. [CrossRef]
-
Akpinar, S.; Hersekli, M.A.; Demirors, H.; Tandogan, R.N.; Kayaselcuk, F. Effects of methylprednisolone and betamethasone in-jections on the rotator cuff: An experimental study in rats. Adv. Ther. 2002, 19, 194–201. [CrossRef]
-
Dean, B.J.; Lostis, E.; Oakley, T.; Rombach, I.; Morrey, M.E.; Carr, A.J. The risks and benefits of glucocorticoid treatment for ten-dinopathy: A systematic review of the effects of local glucocorticoid on tendon. Semin. Arthritis Rheum. 2014, 43, 570–576.[CrossRef]
-
Barnes, P.J. Corticosteroid effects on cell signalling. Eur. Respir. J. 2006, 27, 413–426. [CrossRef]
-
Dinhane, K.G.I.; Godoy-Santos, A.; Fabro, A.T.; Moretto, M.R.; Deprá, I.; Yoshida, W.B. Short-term Changes after Corticosteroid Injections into the Normal Tendons of Rabbits: A Controlled Randomized Study. Am. J. Sports Med. 2019, 47, 721–728. [CrossRef]
-
Lee, H.-J.; Kim, Y.-S.; Ok, J.-H.; Lee, Y.-K.; Ha, M.Y. Effect of a single subacromial prednisolone injection in acute rotator cuff tears in a rat model. Knee Surg. Sports Traumatol. Arthrosc. 2013, 23, 555–561. [CrossRef]
-
Jiang, Y.; Zhao, J.; van Holsbeeck, M.T.; Flynn, M.J.; Ouyang, X.; Genant, H.K. Trabecular microstructure and surface changes in the greater tuberosity in rotator cuff tears. Skelet. Radiol. 2002, 31, 522–528. [CrossRef] [PubMed]
-
Bhatia, M.; Singh, B.; Nicolaou, N.; Ravikumar, K. Correlation between Rotator Cuff Tears and Repeated Subacromial Steroid Injections: A Case-Controlled Study. Ann. R. Coll. Surg. Engl. 2009, 91, 414–416. [CrossRef] [PubMed]
-
Traven, S.A.; Brinton, D.; Simpson, K.N.; Adkins, Z.; Althoff, A.; Palsis, J.; Slone, H.S. Preoperative Shoulder Injections Are Associated with Increased Risk of Revision Rotator Cuff Repair. Arthrosc. J. Arthrosc. Relat. Surg. 2019, 35, 706–713. [CrossRef] [PubMed]
-
Desai, V.S.; Camp, C.L.; Boddapati, V.; Dines, J.S.; Brockmeier, S.F.; Werner, B.C. Increasing Numbers of Shoulder Corticosteroid Injections within a Year Preoperatively May Be Associated with a Higher Rate of Subsequent Revision Rotator Cuff Surgery. Arthroscopy 2019, 35, 45–50. [CrossRef]
-
Watson, M. Major ruptures of the rotator cuff. The results of surgical repair in 89 patients. J. Bone Jt. Surg. Br. 1985, 67, 618–624.[CrossRef]
-
Ramírez, J.; Pomés, I.; Cabrera, S.; Pomés, J.; Sanmartí, R.; Cañete, J.D. Incidence of full-thickness rotator cuff tear after subacromial corticosteroid injection: A 12-week prospective study. Mod. Rheumatol. 2014, 24, 667–670. [CrossRef]
-
Neer, C.S. Impingement lesions. Clin. Orthop. Relat. Res. 1983, 1983, 70–77. [CrossRef]
-
Yamanaka, K. Pathological study of the supraspinatus tendon. Nihon Seikeigeka Gakkai Zasshi 1988, 62, 1121–1138.
-
Lehman, C.; Cuomo, F.; Kummer, F.J.; Zuckerman, J.D. The incidence of full thickness rotator cuff tears in a large cadaveric population. Bull. Hosp. Jt. Dis. 1995, 54, 30–31.
-
Ma, C.M.; Lin, L.H.; Chen, Y.H.; Chen, H.Y.; Chiang, J.H.; Chen, W.C. Liver Governs Tendon: A Theory from Traditional Chinese Medicine-Evidence from a Population-Based Matched Cohort Study in Taiwan for the Association of Chronic Liver Disease and Common Diseases in the Chiropractic Office. Evid.-Based Complement. Altern. Med. 2016, 2016, 7210705. [CrossRef]
-
Yang, Y.; Kim, D. An Overview of the Molecular Mechanisms Contributing to Musculoskeletal Disorders in Chronic Liver Disease: Osteoporosis, Sarcopenia, and Osteoporotic Sarcopenia. Int. J. Mol. Sci. 2021, 22, 2604. [CrossRef] [PubMed]
-
Cadet, E.R.; Hsu, J.W.; Levine, W.N.; Bigliani, L.U.; Ahmad, C.S. The relationship between greater tuberosity osteopenia and the chronicity of rotator cuff tears. J. Shoulder Elb. Surg. 2008, 17, 73–77. [CrossRef] [PubMed]
-
Dougherty, K.A.; Dilisio, M.F.; Agrawal, D.K. Vitamin D and the immunomodulation of rotator cuff injury. J. Inflamm. Res. 2016, 9, 123–131. [CrossRef] [PubMed]