Utrata wagi nie musi być korzystna przed endoprotezoplastyką stawu kolanowego

Przegląd systematyczny opublikowany na łamach Joint Bone Spine wskazuje, że redukcja masy ciała u osób z nadwagą może nie być korzystna u osób z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi wymagającymi przeprowadzenia endoprotezoplastyki stawu kolanowego.
Article Image

Zespół pod kierownictwem Kristine Godziuk dokonał przeglądu literatury i wytycznych pod kątem zasadności redukcji masy ciała u pacjentów przygotowywanych do zabiegu. Doniesienia naukowe zdają się nie dostarczać danych popierających użyteczność tego rodzaju postępowania. Chociaż nadmierna masa ciała (BMI powyżej 30) wiąże się z większym ryzykiem powikłań śródoperacyjnych, redukcja masy ciała u pacjentów przygotowywanych do wstawienia endoprotezy stawu kolanowego może nie równoważyć negatywnych skutków związanych z czasem, jaki pacjenci muszą poświęcić na obniżenie masy ciała. Odwlekanie zabiegu wiąże się z potencjalnie bardziej szkodliwymi skutkami ubocznymi.

Problem otyłości jest złożony i nie zostaje rozwiązany z chwilą, gdy pacjent przed operacją obniży indeks masy ciała o punkt lub dwa. Spełnienie wymogu redukcji masy ciała powoduje, że pacjenci dłużej pozostają na liście oczekujących na zabieg, przez co w momencie dopuszczenia do operacji są w gorszym stanie niż uprzednio.

Ponadto duży problem stanowi ponowny wzrost masy ciała po operacji. Zdaniem zespołu badaczy dużo istotniejsza jest pomoc pacjentowi w utrzymaniu wagi i niedopuszczeniu do jej wzrostu oraz utrzymaniu zdrowego stylu życia niż dążenie do utraty paru kilogramów skutkujące odsunięciem w czasie operacji.

Bibliografia
  • Joint Bone Spine, Volume 88, Issue 2, March 2021
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo