Utrata wagi nie musi być korzystna przed endoprotezoplastyką stawu kolanowego

Przegląd systematyczny opublikowany na łamach Joint Bone Spine wskazuje, że redukcja masy ciała u osób z nadwagą może nie być korzystna u osób z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi wymagającymi przeprowadzenia endoprotezoplastyki stawu kolanowego.
Article Image

Zespół pod kierownictwem Kristine Godziuk dokonał przeglądu literatury i wytycznych pod kątem zasadności redukcji masy ciała u pacjentów przygotowywanych do zabiegu. Doniesienia naukowe zdają się nie dostarczać danych popierających użyteczność tego rodzaju postępowania. Chociaż nadmierna masa ciała (BMI powyżej 30) wiąże się z większym ryzykiem powikłań śródoperacyjnych, redukcja masy ciała u pacjentów przygotowywanych do wstawienia endoprotezy stawu kolanowego może nie równoważyć negatywnych skutków związanych z czasem, jaki pacjenci muszą poświęcić na obniżenie masy ciała. Odwlekanie zabiegu wiąże się z potencjalnie bardziej szkodliwymi skutkami ubocznymi.

Problem otyłości jest złożony i nie zostaje rozwiązany z chwilą, gdy pacjent przed operacją obniży indeks masy ciała o punkt lub dwa. Spełnienie wymogu redukcji masy ciała powoduje, że pacjenci dłużej pozostają na liście oczekujących na zabieg, przez co w momencie dopuszczenia do operacji są w gorszym stanie niż uprzednio.

Ponadto duży problem stanowi ponowny wzrost masy ciała po operacji. Zdaniem zespołu badaczy dużo istotniejsza jest pomoc pacjentowi w utrzymaniu wagi i niedopuszczeniu do jej wzrostu oraz utrzymaniu zdrowego stylu życia niż dążenie do utraty paru kilogramów skutkujące odsunięciem w czasie operacji.

Bibliografia
  • Joint Bone Spine, Volume 88, Issue 2, March 2021
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl