Aktywność fizyczna redukuje ryzyko wczesnego zgonu

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników zapobiegających chorobom współczesnego świata i związanej z nimi przedwczesnej śmierci.
Article Image

Tym niemniej ogólnikowe zalecenie przeznaczania 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu na wysiłek fizyczny – umiarkowany do znacznego – jest nazbyt nieprecyzyjne. Oznacza bowiem, że około 2% czasu miałoby determinować ogólny stan zdrowia i kondycji. Rekomendacja ta nie uwzględnia jednak czynników i nawyków związanych ze spędzaniem reszty czasu.

Naukowcy przeanalizowali 6 badań, w których uczestniczyło ponad 130 tys. osób dorosłych pod kątem różnych kombinacji stopnia i rodzaju aktywności w odniesieniu do wczesnej umieralności.

Okazuje się, że 30 minut dziennie poświęcone na wysiłek fizyczny o średniej i dużej intensywności redukuje ryzyko wczesnego zgonu nawet o kilkadziesiąt procent jedynie u osób, które siedzą przez mniej niż 7 godzin w ciągu dnia. Zmniejszenie ryzyka nie występuje u tych, którzy przesiadują dłużej, przez 11–12 godzin dziennie. Lekka aktywność fizyczna jest istotniejsza, niż może się nam wydawać. Stwierdzono, że osoby angażujące się jedynie przez kilka minut dziennie w aktywność fizyczną o znacznym natężeniu mogą zredukować ryzyko przedwczesnego zgonu o 30%, jeżeli przez 6 godzin dziennie będą przejawiać lekką, codzienną aktywność fizyczną.

Naukowcy doszli do wniosku, że optymalna proporcja aktywności i okresu siedzenia, konieczna do obniżenia ryzyka nagłej śmierci, to 3 minuty intensywnej aktywności na godzinę siedzenia lub 12 minut lekkich aktywności na godzinę siedzenia.

Przykładowo, aby obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 30%, możliwe są następujące rozwiązania:

  • 55 minut ćwiczeń, 4 godziny lekkiej aktywności i 11 godzin siedzenia,
  • 13 minut ćwiczeń, 5,5 godziny lekkiej aktywności i 10,3 godzin siedzenia,
  • 3 minuty ćwiczeń, 6 godzin lekkiej aktywności i 9,7 godzin siedzenia.

Uwzględnienie przytoczonych zależności pozwoli terapeutom w sposób bardziej zindywidualizowany dobierać zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla poszczególnych pacjentów, co może przełożyć się na ich większe zaangażowanie w dbałość o własne zdrowie

Bibliografia
  • British Journal of Sports Medicine, May 2021; http://dx.doi.org/10.1136/bjsports-2020-102345
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo