Aktywność fizyczna redukuje ryzyko wczesnego zgonu

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników zapobiegających chorobom współczesnego świata i związanej z nimi przedwczesnej śmierci.
Article Image

Tym niemniej ogólnikowe zalecenie przeznaczania 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu na wysiłek fizyczny – umiarkowany do znacznego – jest nazbyt nieprecyzyjne. Oznacza bowiem, że około 2% czasu miałoby determinować ogólny stan zdrowia i kondycji. Rekomendacja ta nie uwzględnia jednak czynników i nawyków związanych ze spędzaniem reszty czasu.

Naukowcy przeanalizowali 6 badań, w których uczestniczyło ponad 130 tys. osób dorosłych pod kątem różnych kombinacji stopnia i rodzaju aktywności w odniesieniu do wczesnej umieralności.

Okazuje się, że 30 minut dziennie poświęcone na wysiłek fizyczny o średniej i dużej intensywności redukuje ryzyko wczesnego zgonu nawet o kilkadziesiąt procent jedynie u osób, które siedzą przez mniej niż 7 godzin w ciągu dnia. Zmniejszenie ryzyka nie występuje u tych, którzy przesiadują dłużej, przez 11–12 godzin dziennie. Lekka aktywność fizyczna jest istotniejsza, niż może się nam wydawać. Stwierdzono, że osoby angażujące się jedynie przez kilka minut dziennie w aktywność fizyczną o znacznym natężeniu mogą zredukować ryzyko przedwczesnego zgonu o 30%, jeżeli przez 6 godzin dziennie będą przejawiać lekką, codzienną aktywność fizyczną.

Naukowcy doszli do wniosku, że optymalna proporcja aktywności i okresu siedzenia, konieczna do obniżenia ryzyka nagłej śmierci, to 3 minuty intensywnej aktywności na godzinę siedzenia lub 12 minut lekkich aktywności na godzinę siedzenia.

Przykładowo, aby obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 30%, możliwe są następujące rozwiązania:

  • 55 minut ćwiczeń, 4 godziny lekkiej aktywności i 11 godzin siedzenia,
  • 13 minut ćwiczeń, 5,5 godziny lekkiej aktywności i 10,3 godzin siedzenia,
  • 3 minuty ćwiczeń, 6 godzin lekkiej aktywności i 9,7 godzin siedzenia.

Uwzględnienie przytoczonych zależności pozwoli terapeutom w sposób bardziej zindywidualizowany dobierać zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla poszczególnych pacjentów, co może przełożyć się na ich większe zaangażowanie w dbałość o własne zdrowie

Bibliografia
  • British Journal of Sports Medicine, May 2021; http://dx.doi.org/10.1136/bjsports-2020-102345
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl