Biomateriał regenerujący tkankę kostną

Naukowcy opracowali nowy biomateriał umożliwiający kościom szybsze gojenie się dzięki poprawie zdolności regeneracyjnych komórek macierzystych u dorosłych.
Article Image

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z RCSI University of Medicine and Health Sciences (Dublin) oraz szpital uniwersytecki CHI at Temple Street. Już wcześniej odkryto cząsteczkę o nazwie JNK3 – kluczowy czynnik zwiększający wrażliwość komórek macierzystych u dzieci i zapewniający lepszą regenerację kości niż u osób dorosłych.

Odkrycie to pozwala przynajmniej częściowo wyjaśnić, dlaczego kości dzieci goją się szybciej. Opierając się na uzyskanej wiedzy, badacze stworzyli biomateriał naśladujący strukturę tkanki kostnej i zawierający nanocząsteczki aktywujące JNK3. Testy przedkliniczne wykazały, że biomateriał ten przyczynia się do szybkiej regeneracji znacznych ubytków kostnych i ogranicza stan zapalny.

Niezbędne są dalsze badania przedkliniczne, zanim opracowany materiał trafi do fazy badań klinicznych i zostanie dopuszczony do użytku. Jednak wstępne wyniki są obiecujące i pokazują, jak bardzo zrozumienie biologii komórek macierzystych może być istotne dla rozwoju nowych technologii medycznych.

Bibliografia
  • https://www.news-medical.net
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl