Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z RCSI University of Medicine and Health Sciences (Dublin) oraz szpital uniwersytecki CHI at Temple Street. Już wcześniej odkryto cząsteczkę o nazwie JNK3 – kluczowy czynnik zwiększający wrażliwość komórek macierzystych u dzieci i zapewniający lepszą regenerację kości niż u osób dorosłych.
Odkrycie to pozwala przynajmniej częściowo wyjaśnić, dlaczego kości dzieci goją się szybciej. Opierając się na uzyskanej wiedzy, badacze stworzyli biomateriał naśladujący strukturę tkanki kostnej i zawierający nanocząsteczki aktywujące JNK3. Testy przedkliniczne wykazały, że biomateriał ten przyczynia się do szybkiej regeneracji znacznych ubytków kostnych i ogranicza stan zapalny.
Niezbędne są dalsze badania przedkliniczne, zanim opracowany materiał trafi do fazy badań klinicznych i zostanie dopuszczony do użytku. Jednak wstępne wyniki są obiecujące i pokazują, jak bardzo zrozumienie biologii komórek macierzystych może być istotne dla rozwoju nowych technologii medycznych.
- https://www.news-medical.net