Wprowadzenie
Ból szyi jest powszechnie występującą przyczyną bólu i niesprawności ruchowej na całym świecie.1 Jest to poważne wyzwanie dla sektora opieki zdrowotnej,2 z częstością występowania 223 milionów ludzi na całym świecie, z czego 22 milionów ludzi doświadcza w związku z tą dolegliwością ograniczeń możliwości ruchowych.3 W najnowszym badaniu Global Burden of Disease mającym na celu sprecyzowanie rozmiaru utraty zdrowia z powodu chorób, urazów lub innych czynników zagrażających, ból szyi zajął 19 miejsce mierzone poprzez wskaźnik DALY wyrażającym łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby, w tym przypadku dla osób w wieku od 25 do 49 lat.
Ból szyi ma wieloczynnikową etiologię -może być związany z ergonomicznymi czynnikami ryzyka lub czynnikami indywidualnymi związanymi z wiekiem, podejściem behawioralnym lub narażeniem na stres psychospołeczny, taki jak niepokój lub satysfakcja z pracy. 4 Ponieważ większość epizodów bólu szyi jest nieznanego pochodzenia, jest on zwykle określany jako ból niespecyficzny.5,6 W Stanach Zjednoczonych, wraz z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa, jest to główna przyczyna wydatków ponoszonych na opiekę zdrowotną.7 W zależności od czasu trwania objawów, CNSNP jest zwykle klasyfikowany jako ból trwały lub nawracający przez okres dłuższy niż 3 miesiące.8 Jakość życia, nastrój, zdolność do radzenia sobie z problemami, uczestnictwo w życiu społecznym, wskaźniki zatrudnienia i wynagrodzenie są zaniżone, zarówno dla pacjentów z CNSNP, ale także dla ich małżonków.9 Niemniej jednak dolegliwości tej nie poświęcono jak dotąd dużej uwagi pod względem badawczym: 0,12 badań na milion DALY.10 Niewielka ilość randomizowanych badań klinicznych skoncentrowała się tylko i wyłącznie na bólu szyi 11,12, a zalecenia dotyczące jego leczenia są czasami ekstrapolowane na podstawie wyników uzyskanych dla ogólnego bólu mięśniowo-szkieletowego. 13
Kilka interwencji zachowawczych jest powszechnie stosowanych u pacjentów z CNSNP w praktyce klinicznej: edukacja, terapia manualna, ćwiczenia terapeutyczne, elektroterapia, akupunktura, leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i kombinacja tych elementów.14–20 Jednak heterogeniczność obecnie dostępnych zaleceń 21,22 nie ułatwia lekarzowi podejmowania decyzji, ponieważ pozostawia niepewność co do tego, które opcje leczenia mogą być najbardziej skuteczne. Co więcej, opublikowane przeglądy systematyczne koncentrowały się jedynie na metodzie porównywania parami różnych metod leczenia CNSNP14-20, natomiast żadne z nich nie oceniało poziomu bólu, niesprawności i występowania zdarzeń niepożądanych, włącznie z oceną interwencji zachowawczych stosowanych w przypadku CNSNP.
Celem tego badania było porównanie dostępnych opcji leczenia dla pacjentów z CNSNP pod względem korzyści i ograniczeń poprzez systematyczny przegląd z metaanalizą sieciową (NMA). W związku z tym pytanie badawcze do tego przeglądu systematycznego i metaanalizy sieciowej brzmiało: Jaka jest najskuteczniejsza interwencja zachowawcza u pacjentów z przewlekłym niespecyficznym bólem szyi?
Metody
Źródła danych i wyszukiwanie
Bazy danych, które zostały przeszukane przy użyciu odpowiednich słów kluczowych to PubMed, Cochrane Controlled Trials Register (CENTRAL), CINAHL, Scopus, ISI Web of Science i PEDro. Brano pod uwagę RCTs opublikowane do 8 lutego 2019 r., a następnie zaktualizowano liczbę artykułów w dniu 3 maja 2021 r. Nie zastosowano żadnych ograniczeń dotyczących roku wydania i języka publikacji. Sprawdzono również listy referencyjne wszystkich kwalifikujących się badań oraz wszelkie przeglądy systematyczne. W przypadku badań nieanglojęzycznych, dla których tłumaczenie nie mogło zostać zachowane, badania zostały sklasyfikowane jako oczekujące na ocenę i jako potencjalnie kwalifikujące się, ale nie zostały uwzględnione w pełnych analizach. Ich wkład uznano za nieistotny, gdy ilość uczestników badania liczyła mniej niż 5% całej wyłączonej próby, w przeciwnym razie ich wyniki zostały poddane dyskusji.
Kryteria kwalifikowalności
Uczestnicy
Przegląd ten obejmował wyłącznie badania kliniczne randomizowane oceniające osoby dorosłe z niespecyficznym CNSNP, 26 który został zdefiniowany jako ból trwający dłużej niż 3 miesiące w momencie trwania niniejszego badania. 27 Wykluczono natomiast badania z udziałem pacjentów z rozpoznaniem specyficznym (np. ból korzeniowy, złamanie, guz, choroba o podłożu zapalnym) lub z zespołem dolegliwości zwanym „smagnięcie biczem” lub fibromialgią, a także badania z udziałem populacji mieszanych, w których dane dotyczące pacjentów z CNSNP nie były prezentowane oddzielnie.
Interwencje i porównania
Włączono badania, w których uczestnicy zostali poddani dowolnej terapii (niefarmakologicznej i/lub farmakologicznej) wymienionej w ramce 1, niezależnie od procedury, częstotliwości, intensywności i długości leczenia. Jednakże, leczenie chirurgiczne zostało wykluczone. Badania, w których porównywano tę samą metodę leczenia (np. ćwiczenia o niskiej intensywności w porównaniu do ćwiczeń o wysokiej intensywności) uznano za mniej informatywne biorąc pod uwagę zadane pytanie badawcze i zostały wykluczone. Badania obejmujące porównania z wieloma ramionami (np. badania trójramienne) lub dwuramienne badającymi tę samą interwencję w różnych dawkach/przy różnej intensywności w porównaniu z grupą kontrolną zostały włączone zgodnie z wytycznymi Cochrane dotyczącymi analiz, dzieląc ilość badanych uczestników na dwie lub więcej grup o tej samej liczebności próby. 28
Ramka 1. Kryteria kwalifikowalności
Populacja badana
1 Osoby dorosłe
2 Przewlekły niespecyficzny ból szyi (trwający dłużej niż 3 miesiące)
Interwencja terapeutyczna
- Wszelkie leczenie zachowawcze (niefarmakologiczne i farmakologiczne), niezależnie od procedury, częstości lub intensywności oraz czasu trwania leczenia, stosowane samodzielnie lub łącznie (maksymalnie dwa zabiegi):
- Akupunktura/suche igłowanie: akupunktura; elektroakupunktura; igłowanie punktów spustowych bez leków
- Poznawcze: terapia poznawczo-behawioralna
- Edukacja: doradztwo; program edukacyjny dotyczący bólu szyi; edukacja w zakresie bólu; grupa samokontrolująca objawy
- Ćwiczenie: aktywne ćwiczenia terapeutyczne (np. głęboki trening mięśni czaszkowo-szyjnych; ćwiczenia z urządzeniami do kontroli równowagi; swobodne ćwiczenia; kontrola motoryczna; kontrola postawy; trening proprioceptywny; nadzorowane ćwiczenia); rozciąganie mięśni; trening siłowy i wytrzymałościowy
- Praktyki umysł-ciało: Pilates; Qi Gong; Tai-Chi; Joga; inne rodzaje zwykłej gimnastyki, technika Alexandra
- Terapia manualna: manipulacja z impulsem (stosowana na dowolnym poziomie szyi, klatki piersiowej lub kręgosłupa); mobilizacja (np. mobilizacja bierna, mobilizacja z ruchem); techniki tkanek miękkich (masaż; techniki mięśniowo-powięziowe; leczenie ręczne punktu spustowego; masaż tuina); trakcja ręczna
- Zwykła opieka: każdy rodzaj powszechnie dostępnego leczenia stosowanego w podstawowej opiece zdrowotnej przez lekarza rodzinnego jako minimalna interwencja (zalecenie, aby pozostać aktywnym i / lub przyjmować leki w razie potrzeby)
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): wszelkiego rodzaju leki NLPZ, w tym inhibitory COX-2 (np. Ibuprofen, naproksen, sulindac, ketoprofen, tolmetyna, etodolac, fenoprofen, diklofenak, flurbiprofen, piroksykam, ketorolak, indometacyna, meloksykam, nabumeton, oksap-rozyna, kwas mefenamowy, diflunisal)
- Paracetamol: dowolna dawka paracetamolu
- Czynniki fizyczne: krioterapia; elektroterapia; terapia elektromagnetyczna; elektro-neuro-adaptacyjne urządzenie do terapii regulacyjnej (ENAR); terapia ciepłem; promieniowanie podczerwone; laseroterapia; fonoforeza; przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS); ultradźwięki
- Relaks: wizualizacja kierowana; trening relaksacyjny; zarządzanie stresem
- Taping: każdy rodzaj tapingu, zarówno elastyczny (kinesiotaping), jak i nieelastyczny
- Trakcja: każdy rodzaj trakcji szyi lub kręgosłupa (np. Grawitacyjny; mechaniczny; trakcja podwodna) wykonywana samodzielnie, bez żadnej innej interwencji.
Układ porównujący
1 Leczenie obojętne: każdy rodzaj badania z brakiem interwencji terapeutycznej; placebo; udawany; lista oczekujących.
2 Wszystkie interwencje porównane do wszystkich
Wyniki
1 Natężenie bólu (np. Numeryczna skala oceny lub wizualna skala analogowa)
2 Niepełnosprawność (np. Wskaźnik niesprawności szyi lub skala bólu szyi i niepełnosprawności)
3 Działania niepożądane
Punkty czasowe
1 Krótkoterminowe (czas obserwacji wynoszący około 1 miesiąca)
2 Średnioterminowe (czas obserwacji od 3 do 6 miesięcy)
3 Długoterminowe (czas obserwacji trwający 12 miesięcy)
Projekt badania
1 Badania randomizowane
Wyniki i punkty czasowe
Pierwszorzędowym punktem końcowym (główne wyniki badane po zakończeniu badania) była intensywność bólu (np. mierzona za pomocą numerycznej skali oceny lub wizualnej skali analogowej) i niesprawność ruchowa (np. mierzona za pomocą wskaźnika niesprawności szyjnej lub skali bólu szyi i niesprawności). Drugorzędowym punktem końcowym było rejestrowanie występowania każdego zdarzenia niepożądanego. Zgodnie z standardami metodologicznymi Cochrane do przygotowywania i raportowania przeglądu systematycznego, dane do niniejszej analizy zebrano z badań: krótkoterminowych (czas obserwacji trwał mniej więcej 1 miesiąc), średnioterminowych (czas obserwacji trwał od 3 do 6 miesięcy) i długoterminowych (czas obserwacji trwał mniej więcej 12 miesięcy). 29 Porównania z natychmiastowymi obserwacjami (np. 60 sekund po interwencji) zostały wykluczone.
Synteza i analiza danych
Metaanaliza parami (dowody bezpośrednie)
Przeprowadzono klasyczną metaanalizę parami, stosując model z efektami losowymi dla każdej metody leczenia w porównaniu z co najmniej dwoma badaniami. 35 Zespół badawczy ocenił heterogeniczność wyników za pomocą testu statystycznego I2. Gdy wartość I2 wynosiła 90% (tj. wysoki stopień heterogeniczności) nie wykonano metaanalizy. 36,37
Metaanaliza sieciowa (dowody mieszane i pośrednie)
Oszacowanie poziomu bólu i niepełnosprawności obliczono przy użyciu standaryzowanych różnic średnich (Standardised mean differences -SMD) wraz z 95% przedziałem ufności (Confidence intervals -CI). SMD zostały przekonwertowane na typową skalę (tj. 0 do 10 dla bólu i 0 do 100 dla niepełnosprawności) poprzez pomnożenie wartości SMD przez średnie odchylenie standardowe próbki. 49,50
Wyniki zostały najpierw dokładnie sprawdzone, aby wykryć niezwykle duże rozmiary efektu. Uzyskano “duży rozmiar efektu” gdy SMD był większy niż 1.5.
Oceniono bezpośrednie (tj. porównania parami) i pośrednie dowody na podstawie wykresów leśnych (mieszane dowody) dla każdego pierwotnego wyniku przy użyciu modelu efektów losowych. 35,52,53 Przedstawiono rozmiary efektów wszystkich interwencji w stosunku do standardu odniesienia (tj. leczenia obojętnego, w tym terapii pozorowanej, stosowania leków placebo, kontroli listy oczekujących, braku interwencji) w każdej sieci wyników we wszystkich obserwacjach zgodnie z pewnością dowodów (tj. od wysokiej do niskiej) i znaczeniem klinicznym w tabelach ad hoc. Znaczenie kliniczne zarówno dla poziomu bólu, jak i niepełnosprawności osiągnięto przy 25% poprawce w oparciu o wartości wyjściowe zbioru danych, co oznaczało 1,3 punktu dla bólu (skala od 0 do 10) i 7,4 punktu dla niepełnosprawności (skala od 0 do 100). 54-56 Następnie zinterpretowano znaczenie kliniczne z uwzględnieniem kategorii zaproponowanych przez Man-Son-Hing i in.57 (tj. pewne, prawdopodobne, możliwe, bez znaczenia klinicznego).
Wyniki
Wybór badania
W wyniku przeszukiwania baz danych znaleziono 6 468 artykułów, z czego 6170 nie wzięto pod uwagę w dalszych etapach analizy. Oceniono pozostałe 337 artykułów, z czego 119 badań spełniało kryteria włączenia. Spośród nich 18 nie zostało uwzględnionych w syntezie ilościowej (16 miało błąd systematyczny w raportowaniu wyników /dane nieużyteczne, a 2 opisywały interwencje o niejasnej kwalifikowalności). Jedno z badań dostarczyło dane dotyczące poziomu bólu, które nie nadawały się do wykorzystania w niniejszej analizie, ale zostało uwzględnione w analizie ilościowej poziomu niesprawności ruchowej.
Ogólna charakterystyka
Łącznie 12 496 uczestników włączono do 119 badań (277 ramion, 32 różne interwencje) opublikowanych w latach 1986-2021. Większość badań przeprowadzono w Europie (42,0%) i Azji (37,8%). Wielkość próby badanej na ramię badania klinicznego wahała się od 5 do 1 886 uczestników. Ogółem 108 (90,8%) badań było wykonanych w jednym instytucie badawczym. Mediana średniego wieku pacjentów wynosiła 44,3 lat, podczas gdy mediana odsetka mężczyzn wynosiła 26,5. Mediana czasu trwania bólu wynosiła 73,7 miesiąca, a mediana czasu trwania leczenia wynosiła 4 tygodnie. Początkowy średni ból wynosił 53,8 w skali od 0 do 100. Z kolei początkowa średnia poziomu niesprawności ruchowej wynosiła 29,6 w skali NDI od 0 do 100. Najczęściej badanymi interwencjami terapeutycznymi były ćwiczenia fizyczne (n = 60 ramion) i terapia manualna (n = 38 ramion).
Ocena ryzyka błędu systematycznego
Jeśli chodzi o ogólne ryzyko błędu systematycznego we wszystkich badaniach (n = 119), 50,4% badań miało niskie ryzyko błędu systematycznego (n = 60), 22,7% badań -niejasne ryzyko błędu systematycznego (n = 27) i 26,9% -wysokie ryzyko błędu systematycznego (n = 32).
Synteza ilościowa
Założenie przechodniości
Założenie przechodniości (grupowanie w sieciach) zostało zagwarantowane pod względem cech klinicznych i metodologicznych, z wyjątkiem ośmiu badań, które różniły się pod względem długości leczenia (tj. interwencje terapeutyczne trwały 1 tydzień). W związku z tym badania te zostały wyłączone z analiz ilościowych.
Wynik: Intensywność bólu
Natężenie bólu oceniano w 73 badaniach trwających 1 miesiąc, 43 badaniach trwających od 3 do 6 miesięcy i 7 badaniach trwających 12 miesięcy. Tabela 1 przedstawia ogólne podsumowanie wyników przekonwertowanych na typową skalę (tj. skalę od 0 do 10) wraz z interpretacją znaczenia klinicznego.
Interpretacja
Badania krótkoterminowe: Po przeprowadzeniu metaanalizy sieciowej wyników pochodzących z terapii bólu trwających 1 miesiąc (55 badań; 4 206 uczestników) dostarczono danych na temat 40 bezpośrednich i 236 pośrednich porównań między 24 różnymi metodami leczenia. Dodatkowo wykazano z niską pewnością dowodów naukowych, że terapia manualna była skuteczna w porównaniu do leczenia obojętnego, a także z bardzo niską pewnością dowodów naukowych, że terapia manualna może być skuteczna w porównaniu do 6 innych metod leczenia zachowawczego. Najbardziej skuteczną metodą leczenia bólu po 1 miesiącu okazały się ćwiczenia z kinesiotapingiem (93,2%), a następnie akupunktura / suche igłowanie z terapią manualną (92,6%).
Badania średnioterminowe: Po przeprowadzeniu metaanalizy sieciowej wyników dotyczących terapii bólu trwających od 3 do 6 miesięcy (38 badań, 3 782 uczestników) dostarczono danych na temat 28 bezpośrednich i 125 pośrednich porównań między 18 różnymi metodami leczenia. Wykazano, że 3 metody leczenia zachowawczego (edukacja wraz z ćwiczeniami, treningi uważności i czynniki fizyczne) są skuteczne w porównaniu z leczeniem obojętnym.
Badania długoterminowe: Po przeprowadzeniu metaanalizy sieciowej wyników dotyczących terapii bólu trwających 12 miesięcy (7 badań, 1 417 uczestników) dostarczono danych na temat 11 bezpośrednich i 25 pośrednich porównań między 9 różnymi metodami leczenia. Pewność dowodów naukowych wahała się od bardzo niskiej do niskiej. Jeśli chodzi o skuteczność leczenia, najskuteczniejszymi metodami leczenia bólu po 12 miesiącach były akupunktura/suche igłowanie (79,7%) i ćwiczenia fizyczne (73,1 %).
Wynik: Niesprawność ruchowa
Niesprawność ruchową oceniano w 61 badaniach trwających 1 miesiąc, 33 badaniach trwających od 3 do 6 miesięcy i 8 badaniach trwających 12 miesięcy. Tabela 1 przedstawia ogólne podsumowanie wyników przekonwertowanych na typową skalę (tj. skalę od 0 do 100) wraz z interpretacją znaczenia klinicznego.
Interpretacja
Badania krótkoterminowe: Po przeprowadzeniu metaanalizy sieciowej wyników pochodzących z badań trwających 1 miesiąc (54 badania, 3 979 uczestników) dostarczono danych na temat 40 bezpośrednich porównań między 24 różnymi metodami leczenia. Wykazano, że 2 metody leczenia zachowawczego (czynniki fizyczne, relaksacja) są skuteczne w porównaniu z leczeniem obojętnym.
Badanie średnioterminowe: Po przeprowadzeniu metaanalizy sieciowej wyników pochodzących z badań trwających od 3 do 6 miesięcy (27 badań, 6 636 uczestników) dostarczono danych na temat 23 bezpośrednich i 82 pośrednich porównań między 15 różnymi metodami leczenia Wykazano, że 5 metod leczenia zachowawczego było skuteczniejszych w porównaniu z leczeniem obojętnym, przy czym pewność dowodów wahała się od bardzo niskiej do niskiej. Jeśli chodzi o skuteczność leczenia, najskuteczniejszą metodą doprowadzającą do zmniejszenia niesprawności ruchowej, trwającą od 3 do 6 miesięcy była akupunktura/ suche igłowanie z ćwiczeniami (88,2%), a następnie leczenie poznawczo-behawioralne z ćwiczeniami (77,3%).
Badania długoterminowe: Po przeprowadzeniu metaanalizy sieciowej wyników badań trwających 12 miesięcy (8 badań, 1 934 uczestników) dostarczono danych na temat 14 bezpośrednich i 41 pośrednich porównań między 11 metodami leczenia. Wykazano z niską pewnością dowodów, że leczenie obojętne było skuteczne w porównaniu z 4 metodami leczenia zachowawczego. Jeśli chodzi o skuteczność leczenia, najskuteczniejszymi metodami doprowadzającymi do zmniejszenia niesprawności ruchowej, trwającymi 12 miesięcy były akupunktura/suche igłowanie (94,1%) i leczenie poznawczo-behawioralne (86,6 %).
Wynik: Zdarzenia niepożądane
Ogółem w 54 z 119 badań odnotowano wystąpienie zdarzeń niepożądanych. Ponieważ zgłaszanie zdarzeń niepożądanych było niejednorodne pod względem liczby osób i liczby zdarzeń, dane te nie mogły być ujęte ilościowo. Większość zgłoszonych łagodnych zdarzeń wystąpiła w grupie akupunktury/suchego igłowania (1 288 zdarzeń w 10 badaniach z udziałem 2 353 randomizowanych uczestników). Nie zgłoszono żadnego poważnego zdarzenia.
Analiza wrażliwości
Wykluczenie brakujących informacji (np. przypisywane SD) i badań z wysokim ryzykiem błędu systematycznego nie wpłynęły na solidność uzyskanych dowodów.
Pewność dowodów naukowych
Jakość dowodów naukowych uzyskanych z badań ukierunkowanych na zmniejszenie bólu w ciągu 1 miesiąca (n = 276 porównań) została głównie obniżona z powodu poważnych zastrzeżeń dotyczących niespójności (brak zgody co do zakresu znaczenia klinicznego) (n = 250), niedokładności (szerokie przedziały ufności) (n = 122), błędów w raportowaniu (błąd selekcji, wykrywania i interpretowania wyników) (n = 185) i niejednoznaczności (większość dowodów pochodziła z porównań pośrednich) (n = 218).
Jakość dowodów naukowych uzyskanych z badań ukierunkowanych na zmniejszenie bólu w ciągu 12 miesięcy (n = 36 porównań) została głównie obniżona z powodu zastrzeżeń dotyczących niejednoznaczności (n = 25).
Jakość dowodów naukowych uzyskanych z badań ukierunkowanych na zmniejszenie bólu w czasie od 3 do 6 miesięcy (n = 105) została głównie obniżona z powodu zastrzeżeń dotyczących niedokładności (n = 72) i błędów w raportowaniu (n = 74).
Jakość dowodów naukowych uzyskanych z badań ukierunkowanych na zmniejszenie niesprawności ruchowej w ciągu 12 miesięcy (n = 55) została obniżona z powodu zastrzeżeń dotyczących stronniczości wewnątrzbadawczej (n = 23) i niejednoznaczności (n = 41).
Dyskusja
Wydaje się, że niniejsze badanie jest największym przeglądem systematycznym wykonanym wraz z metaanalizą sieciową dotyczącym skuteczności porównawczej 32 różnych interwencji zachowawczych u 12 496 pacjentów z CNSNP. Ogólnie stwierdzono, że niefarmakologiczne metody leczenia były bardziej skuteczne niż leczenie obojętne w zmniejszaniu zarówno bólu, jak i niesprawności ruchowej u pacjentów z CNSNP, z możliwym do pewnego znaczenia klinicznego. Po 1 miesiącu obserwacji ćwiczenia fizyczne z kinesiotapingiem, ćwiczenia z terapią manualną, ćwiczenia z zastosowaniem czynników fizycznych, terapia manualna, terapia manualna z akupunkturą / suchym igłowaniem, terapia manualna z zastosowaniem czynników fizycznych, a także same czynniki fizyczne mogą zmniejszyć ból (dowody mieszane i pośrednie), podczas gdy czynniki fizyczne i relaksacja mogą zmniejszyć niesprawność ruchową (dowody bezpośrednie). Wykazano również, że interwencja trwająca od 3 do 6 miesięcy tj. edukacja wraz z ćwiczeniami, czynniki fizyczne i trening uważności może zmniejszyć ból (bezpośrednie dowody), podczas gdy akupunktura/suche igłowanie, akupunktura/suche igłowanie z ćwiczeniami, ćwiczenia z terapią manualną, czynniki fizyczne i trening uważności mogą zmniejszyć niesprawność ruchową (dowody mieszane i pośrednie). Po 12 miesiącach nie stwierdzono większej skuteczności między interwencjami a obojętnym leczeniem bólu (dowody mieszane i pośrednie), natomiast kilka interwencji zachowawczych mogło mieć mniej korzystny wpływ na niesprawność ruchową niż leczenie obojętne (dowody pośrednie).
Większość opisanych w niniejszym badaniu interwencji terapeutycznych może być bezpiecznie wykonywane przez specjalistów, natomiast udokumentowano, że akupunktura/suche igłowanie może wywołać pewne łagodne działania niepożądane.
Dodatkowo, podczas przeprowadzania metaanalizy sieciowej (dowody mieszane i pośrednie) brano pod uwagę również prawdopodobieństwo, z jakim można określić, czy dana interwencja to skuteczne leczenie. Jednakże, powinno się zachować ostrożność w interpretacji tych wyników, ze względu na to, że były to dane naukowe o niskiej i bardzo niskiej pewności (jakości), co było związane z tym, że były to dowody pośrednie, z niedokładnością w obliczeniach (tj. małe grupy badanych i duże przedziały ufności), stronniczością w analizie wyników i niejasnymi informacjami na temat rozkładu modyfikatorów efektu.
Krótkoterminowa obserwacja może być uważana za najbardziej wiarygodną obserwację ze względu na uzyskane efekty leczenia i jest to też czas trwania największej ilości dostępnych zabiegów (mediana 4 tygodni). W związku z tym obserwacja średnioterminowa jest pierwszą obserwacją, która ocenia trwałość efektów leczenia, podczas gdy długoterminowa obserwacja jest ostatnią. Może to być powodem, dla którego efekty leczenia w czasie długoterminowej obserwacji wydają się być równe. Poprzednie przeglądy systematyczne Cochrane wykazały podobne wyniki dla długoterminowych wyników. 16,18
Znaczenie kliniczne
Główne wnioski z tego badania potwierdzają obecne wytyczne mówiące o zastosowaniu interwencji multimodalnych (tj. programy rehabilitacyjne obejmujące dwie metody terapeutyczne) u pacjentów z CNSNP. 21,66
Niniejszy przegląd dostarcza również pewnych wskazówek odnośnie najbardziej korzystnych kombinacji metod terapeutycznych. Podczas gdy wytyczne koncentrują się bardziej na aktywnych interwencjach (np. edukacji i ćwiczeniach), niniejszy przegląd pokazuje, że połączenie aktywnego i pasywnego leczenia (np. ćwiczenia i terapia manualna) lub połączenie dwóch pasywnych terapii ( np. akupunktura i terapia manualna) może być również jedną ze skutecznych opcji terapeutycznych. Wytyczne dotyczące skuteczności leczenia bólu szyi zalecają również, na podstawie słabych dowodów naukowych, stosowanie niektórych środków przeciwbólowych. 66 Jednakże w tej metaanalizie sieciowej podkreślono nieistotne różnice między zastosowaniem NLPZ a innym leczeniem zachowawczym lub bez niego a obojętnym leczeniem bólu po 1 miesiącu. Należy natomiast podkreślić, że tylko niewielka część interwencji farmakologicznych została uwzględniona w tym przeglądzie systematycznym (sześć ramion) i nie można wykluczyć współdziałania różnych metod leczenia (np. lek w razie potrzeby).
Zarejestrowano również pewne rozbieżności z zalecanymi interwencjami, ponieważ przegląd ten opierał się na najnowszych dowodach, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, podczas gdy dane naukowe na podstawie których sporządzono wytyczne kliniczne nie wzięły pod uwagę tych dowodów, jak na przykład 18 badań (19,4%) opublikowanych w latach 2019-2021, które zostały włączone do syntezy ilościowej w tym przeglądzie. Dodatkowe badania mogą poprawić precyzję szacowanej wielkości efektu. 67
Niedawno opublikowano inną metaanalizę sieciową dla CNSNP, ale to badanie miało inny cel, mianowicie badano tylko skuteczność interwencji wysiłkowych 68 potwierdzając wyniki z tego badania, a tym samym skuteczność niektórych rodzajów ćwiczeń (np. kontrola motoryczna, ćwiczenia wzmacniające) w porównaniu z brakiem leczenia, nawet jeśli żaden rodzaj ćwiczeń nie był lepszy od innych.
Mocne strony i ograniczenia
Niektóre mocne strony tego poglądu obejmują kompleksową metodologię przeglądu systematycznego, która była zgodna z Podręcznikiem Cochrane i wytycznymi PRISMA-NMA dotyczącymi raportowania wyników przeglądów systematycznych. 24,33
Badanie to miało również kilka ograniczeń. Po pierwsze, poprawa niesprawności ruchowej po 1 miesiącu i bólu po 3 do 6 miesiącach wykazały niespójność, co uniemożliwiło przeprowadzenie metaanalizy sieciowej. Po drugie, niektóre badania (21,9%) nie zostały włączone do metaanalizy sieciowej z powodu nieprzechodniej obserwacji (w ciągu 1 tygodnia), brakujących danych lub nieużytecznych pomiarów (np. zniekształcony rozkład danych, wartość p, niezgłoszone punkty czasowe). 69 Powyższe dwa ograniczenia wskazują na możliwość wystąpienia selektywnego błędu systematycznego nie związanego z raportowaniem, co mogło mieć negatywny wpływ na wyniki analiz ilościowych. 70 Po trzecie, nie porównano grup bez leczenia z leczeniem placebo, ponieważ zbyt mało badań zgłosiło brak zastosowanej interwencji, aby umożliwić analizy. Niedawno opublikowana metaanaliza wykazała, że interwencje placebo są bardziej skuteczne niż brak interwencji w przewlekłym bólu w dolnej części pleców w krótkim okresie czasie. 74 Aby uznać to ograniczenie, w tym badaniu pewność dowodów naukowych została obniżona w przypadku porównań z grupą pacjentów, u których zastosowano leczenie obojętne.
Po czwarte, ocena założenia przechodniości była trudna w przypadku tej analizy, ponieważ większość włączonych badań nie zgłaszała występowania rozległego bólu, somatyzacji objawów i katastrofizacji bólu, mimo że mogły to być efekty leczenia. 75 Większość włączonych badań opisywała zastosowanie interwencji łączonych (np. ćwiczenia z terapią manualną), zwiększając szansę na większą heterogeniczność wyników i zwiększenia przedziałów ufności w całej analizie. Dalsze trudności w kategoryzacji leczenia wynikały ze słabej sprawozdawczości w opisie interwencji. Ponadto nie wzięto pod uwagę porównań metod o różnej intensywności (np. ćwiczenia o niskiej intensywności i o wysokiej intensywności, różne dawki leków), ponieważ były one mniej informatywne w przypadku zadanego pytania badawczego. Po piąte, bardzo niewiele badań oceniało długoterminową obserwację analizującą trwałość skutków. Nie wybierano badań na podstawie czasu trwania efektu leczenia. Tylko w jednym przeglądzie systematycznym opartym na danych z pojedynczych pacjentów oceniano trwałość efektów. 76
Znaczenie badawcze
Jest to pierwsza próba ilościowego porównania interwencji terapeutycznych wskazująca na lepszą skuteczność określonych metod leczenia CNSNP. Ogólnie rzecz biorąc, chociaż metaanaliza sieciowa jest atrakcyjnym narzędziem statystycznym, w niniejszym przeglądzie podkreślono, że ograniczenia dowodów naukowych (np. badania z małymi grupami, wysokie ryzyko błędu systematycznego, słaba sprawozdawczość, ryzyko błędu systematycznego z powodu brakujących dowodów) może utrudniać jej stosowanie. Aby ułatwić wykonanie przyszłych metaanaliz sieciowych w zakresie CNSNP, konieczna jest wyższa jakość dobrze zaplanowanych badań z większą liczbą badanych. Na przykład w przypadku niniejszej analizy jedna trzecia badań była obarczona wysokim ryzykiem błędu systematycznego i większość z nich była przeprowadzona w jednym ośrodku naukowym (90,8%), dodatkowo mediana liczby badanych uczestników wynosiła 24. Badania z randomizacją powinny być odpowiednio zaprojektowane z wykorzystaniem obliczeń wielkości próby, dobrze przeprowadzone, odpowiednio zgłoszone przy użyciu list kontrolnych, takich jak TIDieR 77 i dobrze opisujące wszystkie osiągnięte efekty. Wreszcie, przyszłe przeglądy systematyczne powinny określać czas trwania leczenia w pytaniu badawczym, ponieważ element ten może mieć wpływ na czas trwania efektów terapii po leczeniu. Wszystkie te rozważania mogą przyczynić się do polepszenia jakości dowodów, a w konsekwencji przyszłych metaanaliz sieciowych w zakresie CNSNP.
Konkluzja
Niniejsza metaanaliza sieciowa wykazała, że multimodalne interwencje niefarmakologiczne mogą być bezpieczne i skuteczne w przypadku leczenia bólu i niesprawności ruchowej w czasie krótko-i średnioterminowej obserwacji w porównaniu z obojętnym leczeniem u pacjentów z CNSNP. Natomiast ze względu na niejasną pewność (jakość) dowodów naukowych, wszystkie wyniki uzyskane w tym badaniu należy interpretować z pewną dozą ostrożności. Źródło: Journal of Physiotherapy, 2022, October, vol 68, pp. 244-254
©2021 The Authors
Adaptacja: Dorota Kacprzak
Na podstawie licencji CCBY
(http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)