Czy wiek ma wpływ na przebieg rehabilitacji kardiologicznej?

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Dijon (Francja) opublikował w Canadian Journal of Cardiology wyniki badania wpływu ćwiczeń fizycznych na przebieg rehabilitacji kardiologicznej u pacjentów w różnych grupach wiekowych.
Article Image

Łącznie przebadano 733 pacjentów, podzielonych na 3 grupy wiekowe:

  • MŁODZI (<65 lat),
  • STARZY (od 65 do 80 lat)
  • oraz BARDZO STARZY (>80 lat).

Określono stan początkowy każdego pacjenta – pułap tlenowy VO2, szczytową wydolność wysiłkową i formę psychiczną.

Te same parametry określono po zrealizowaniu programu rehabilitacji kardiologicznej opartej na ćwiczeniach fizycznych. Program ćwiczeń wykonywanych w klinice Le Rosiers w Dijon składał się z 25 sesji i był realizowany w okresie 3 lat.

Istotną poprawę zaobserwowano u wszystkich grup wiekowych, przy czym największa poprawa nastąpiła u pacjentów z najsłabszymi wynikami testów wykonanych przed rehabilitacją (niezależnie od wieku). Poprawę stanu psychicznego zaobserwowano najwyraźniej dla grup MŁODZI i STARZY. 

Bibliografia
  • www.onlinecjc.ca
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl