Podział układu hormonalnego
Układ hormonalny można sklasyfikować według następujących trzech kryteriów. Po pierwsze, stosując kryterium gruczołów hormonalnych, wyróżnia się podwzgórze, nadwzgórze, przysadkę, tarczycę, grasicę, trzustkę, nadnercza i gonady (jajniki, jądra).
Drugim kryterium mogą być różne klasy hormonów (hormony peptydowe, pochodne aminokwasów i hormony steroidowe) (ryc. 1).
Po trzecie, istnieją również osie hormonalne, które opisują relacje funkcjonalne gruczołów hormonalnych względem ośrodków centralnych i obwodowych.
Funkcje tarczycy, nadnerczy i gonad podlegają kontroli centralnej. Oznacza to, że z podwzgórza i przysadki mózgowej musi zostać wysłany sygnał do produkcji lub wydzielania hormonów.
W ten sposób wyróżnia się trzy główne osie, czyli: oś podwzgórze–przysadka–tarczyca, oś podwzgórze–przysadka–nadnercza oraz oś podwzgórze–przysadka–gonady.
Trzustka i grasica nie podlegają bezpośredniej kontroli centralnej. Synteza i wydzielanie hormonów są regulowane z jednej strony przez mechanizm sprzężenia zwrotnego, który powoduje zahamowanie syntezy przy wystarczającym stężeniu hormonu lub odpowiedni jej wzrost przy niedoborze konkretnego hormonu.
Z drugiej strony istnieje regulacja w dół, w której dochodzi do zmniejszenia czułości receptora lub populacji receptorów w tkance docelowej. Mechanizmy te funkcjonują zarówno w stanie fizjologicznym, jak i mogą ulegać zaburzeniom w stanach patologicznych.
Często trudno jest wcześnie wytropić zaburzenia, ponieważ mierzalne stężenia hormonów są zwykle bardzo niskie.
Ryc. 1. Klasyfikacja grup hormonów. Źródło: Thieme Gruppe