Płodność to zdolność do poczęcia i urodzenia potomstwa. Niepłodnością nazywana jest sytuacja niemożności zajścia w ciążę, jeśli para odbywa regularne stosunki płciowe przez okres 12 miesięcy, bez środków antykoncepcyjnych, a kobieta ma mniej niż 35 lat. U kobiet powyżej 35. roku życia do rozpoznania niepłodności wystarcza okres 6 miesięcy. Należy jednak zauważyć, że terminologia dotycząca płodności oraz przedziały czasowe nie są zdefiniowane w sposób jednolity, czyli spójny dla różnych krajów. Korzystanie z różnego piśmiennictwa może w związku z tym prowadzić do nieporozumień. Zawsze należy odnosić się do standardów obowiązujących w danym państwie, aby ułatwić komunikację z innymi specjalistami oraz z samymi pacjentkami.
W badaniu z 2012 roku zapytano 867 kobiet odbywających przez okres co najmniej 6 miesięcy stosunki płciowe bez zabezpieczeń, czy udało im się zajść w ciążę1. Odsetek kobiet, które zaszły w ciążę po 6 miesiącach, wynosił 54%, po 12 miesiącach – 76%, a po 24 miesiącach – 89%. Potwierdzono również, że płodność spada wraz z wiekiem kobiet. Ponieważ w krajach wysoko rozwiniętych odsetek kobiet późno decydujących się na dziecko rośnie, zjawisko spadku płodności wraz z wiekiem prowadzi również do spadku dzietności2. Według ogólnokrajowych badań przeprowadzonych w latach 1982–2002 w Stanach Zjednoczonych na 15 303 zamężnych kobietach, częstość występowania niepłodności wynosiła od 7,4% do 8,5%3. Ponad 6 milionów Niemców chciałoby mieć potomstwo. Tyle samo chciałoby mieć drugie dziecko, jednak doświadczają problemów w zrealizowaniu tego życzenia.
Zaburzenia płodności są bardzo częste. W badaniu WHO z udziałem 8500 niepłodnych par z krajów rozwiniętych odsetek niepłodności, której przyczyny leżały po stronie kobiety, wynosił 37%, natomiast niepłodność męska występuje w 8%4. U 35% par stwierdzono zarówno czynnik niepłodności męskiej, jak i kobiecej. Jedna trzecia kobiet z takimi problemami cierpi na zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowości w obrębie jajowodów. U co piątej kobiety sygnalizującej trudności z zajściem w ciążę występują zrosty w obrębie macicy lub szyjki macicy. Bardzo niewiele przyczyn problemów z zajściem w ciążę ma charakter wrodzony. W większości przypadków są one następstwem przebytej choroby, zabiegu chirurgicznego lub niezdrowego stylu życia. Po ukończeniu 30. roku życia ryzyko zaburzeń hormonalnych i powikłań organicznych stale wzrasta.