Obrzęk limfatyczny - wywiad chorobowy
Pacjentem jest mężczyzna w wieku 62 lat. W roku 2012 przebył operację angiologiczną ze względu na zaawansowaną stenozę odgałęzienia tętnicy udowej oraz stenozę tętnicy podkolanowej średniego stopnia. Zabieg operacyjny pozostawił po sobie duże zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych z towarzyszącym prawostronnym chromaniem naczyniowym w łydce, pojawiającym się po przebyciu krótkiego odcinka drogi. Po zabiegu angioplastycznym pojawiły się obrzęki obydwu kończyn dolnych, które do chwili obecnej utrzymywały się z tendencją do pogarszania się.
Dotychczas pacjent poddawany był terapii za pomocą manualnego drenażu limfatycznego (jeden raz w tygodniu przez 60 minut) bez zastosowania kompresoterapii. Według relacji pacjenta pomimo prowadzonego leczenia skłonności do obrzęków miały tendencję do powiększania się z biegiem lat. Mimo to pomiary obwodów nie zostały przeprowadzone ani przez terapeutę, ani przez lekarza. Dzięki własnym staraniom pacjent został przyjęty na leczenie stacjonarne do kliniki doktora Asdonka w Feldbergu.
Obrzęk limfatyczny - diagnoza
Choroby współwystępujące
» przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – badanie pneumologiczne wykonane w roku 2014 wykazało ograniczenie funkcji oddechowych (płuc) niewielkiego stopnia, – wysokie ustawienie przepony.
» nieleczony zespół bezdechu sennego – leczenie za pomocą aparatury nie było tolerowane przez pacjenta, – zła jakość snu z problemami z zasypianiem i przesypianiem nocy.
» nykturia 2–3 razy w ciągu nocy,
» łagodny przerost gruczołu krokowego,
» otyłość drugiego stopnia według WHO,
» BMI 47,7 kg/m2,
» dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości w prawym stawie biodrowym i kolanowym,
» róża na prawym podudziu w roku 2013. Aktualne dolegliwości
» Pacjent uskarża się na narastające obrzęki obydwu kończyn dolnych oraz uczucie ciężkości i bóle napięciowe obydwu podudzi, nasilające się szczególnie w ciągu dnia, głównie po dłuższym siedzeniu, staniu lub ekspozycji na działanie ciepła.
» Dodatkowo występują bóle i ograniczenie ruchomości w prawym biodrze i stawie kolanowym. – ból w stawie biodrowym VAS 6/7 – ból w stawie kolanowym VAS 5
» Pokonywanie pieszo dłuższych odcinków drogi jest niemożliwe. Ze względu na bóle pojawiające się w prawej łydce pacjent jest zmuszony do zatrzymywania się.
» Przy niewielkim obciążeniu pojawia się duszność, przede wszystkim podczas schylania się.
Cele terapeutyczne przy obrzęku limfatycznym
Przed rozpoczęciem usprawniania ustalono z pacjentem, lekarzem, personelem pielęgnacyjnym i terapeutą następujące cele:
» zmniejszenie obrzęku określonego za pomocą pomiaru obwodów oraz zminimalizowanie ostrych dolegliwości związanych z zastojem płynów ustrojowych, w tym bólu,
» poprawa funkcjonowania i możliwości obciążania kończyny objętej skłonnością do obrzęków,
» zmniejszenie powikłań wynikających z obrzęków (zastoinowego zapalenia skóry, róży itd.),
» poprawa prognozy długoterminowej,
» dostarczenie informacji odnośnie przyczyny schorzeń obrzękowych i ich powikłań oraz właściwych zachowań służących unikaniu zaostrzenia choroby,
» zapoczątkowanie redukcji wagi o charakterze prozdrowotnym,
» kompetentny dobór i dostosowanie rajstop uciskowych jako warunek utrzymania długotrwałego efektu terapeutycznego,
» zwiększanie wydolności i kondycji fizycznej,
» terapia ortopedycznych chorób towarzyszących celem poprawy funkcjonowania i możliwości obciążania kończyn dolnych.