W pierwszym tegorocznym wydaniu „Fizjoterapeuty" szczególnie zachęcamy do przeczytania Raportu, w którym podjęliśmy trudną i często objętą tabu tematykę zespołów bólowych miednicy. Warto zdawać sobie sprawę z powszechności ich występowania oraz możliwości, jakie daje fizjoterapia w niesieniu pomocy pacjentom cierpiącym na proctalgię, dyspareunię czy przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.
W gabinetach fizjoterapeutycznych coraz częściej pojawiają się aparaty ultrasonograficzne – poświęciliśmy im dwa artykuły dotyczące ortopedii. Przedstawiamy wszystkie możliwości, jakie dają te urządzenia, a można je wykorzystać nie tylko w diagnostyce, lecz także do wspomagania terapii pacjenta i oceny jej postępu.
Polecamy też znakomity artykuł poświęcony pooperacyjnym zrostom otrzewnowym. Autorka przedstawia w nim rzetelne informacje teoretyczne na temat powstawania zrostów i ich niekorzystnego oddziaływania na cały organizm człowieka. Artykuł stanowi także wprowadzenie do osteopatycznej pracy ze zrostami i bliznami według autorskiej koncepcji Michaeli Liedler.
W numerze znajdziecie również artykuł o tym, jak różnicować zespoły korzeniowe, opisy ćwiczeń dla pacjentów, którzy cierpią z powodu przepukliny krążka międzykręgowego, a także teksty z takich działów, jak INTERNA, PEDIATRIA I SPORT (tu można je przejrzeć: ulubionykiosk.pl).
Miłej lektury!
Agnieszka Roszkowska