prof. Julie A. Hides, dr M. Dilani Mendis, dr Melinda M. Franettovich Smith
Fizjoterapeuci używają ultrasonografii zarówno w praktyce klinicznej, jak i do celów badawczych. W poniższym artykule omówiono najważniejsze z możliwych zastosowań tej metody diagnostycznej i opisano trzy obszary kliniczne, w których ultrasonografia jest bardzo przydatnym uzupełnieniem codziennej praktyki fizjoterapeutycznej.
Od czasu, gdy około 40 lat temu ukazał się pierwszy artykuł o zastosowaniu ultrasonografii do celów fizjoterapeutycznych1, specjaliści wykorzystujący tę metodę mieli okazję spotkać się i dyskutować ze sobą nad jej użytecznością i płaszczyznami zastosowań podczas trzech konferencji o charakterze międzynarodowym.
Okazjami do wymiany doświadczeń były:
- 2006: Pierwsze międzynarodowe sympozjum na temat obrazowania ultrasonograficznego w rehabilitacji (First International Symposium on Rehabilitative Ultrasound Imaging – RUSI), zorganizowane przez uniwersytecki program doktorancki US Army-Balor w dziedzinie fizjoterapii (Fort Sam Houston, Teksas)2;
- 2012: Sesja networkingowa na konferencji International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists (Quebec City, Kanada)3;
- 2016: Międzynarodowe Sympozjum pod auspicjami Universidad Francisco de Vitoria i Hiszpańskiego Towarzystwa Ultrasonografii w Fizjoterapii (Madryt, Hiszpania)4.
Podczas pierwszej z wymienionych konferencji, która odbyła się w Teksasie, ultrasonografię postrzegano przede wszystkim jako narzędzie do oceny struktur mięśniowych (morfologii) i funkcji na potrzeby fizjoterapii lub jako biofeedback wspomagający rehabilitację kontroli nerwowo-mięśniowej. Zastosowanie to ograniczało się głównie do mięśni kręgosłupa i tułowia5,6,7.
Od tego czasu dodano jeszcze trzy inne obszary zastosowania ultrasonografii: diagnozowanie i ocenę stopnia patologii (ultrasonografia diagnostyczna), kontrolowanie przezskórnych zabiegów suchego igłowania (akupunktura) i wykonywania tzw. wkłuć mokrych (iniekcji) (ultrasonografia interwencyjna) oraz zastosowania w dziedzinie przeprowadzania badań naukowych8.
AUTORZY
Fizjoterapeutka specjalizująca się w układzie mięśniowo-szkieletowym. Członek Australian College of Physiotherapists. Jej obecne zainteresowania badawcze obejmują takie obszary jak trening kontroli motorycznej, ultrasonografia oraz zapobieganie kontuzjom sportowym. Prof. Hides była dwukrotnie członkiem European Space Agency Topical Teams, z których ostatni poświęcony był rehabilitacji astronautów po powrocie z lotów kosmicznych. Obecnie jest badaczem w projektach prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną, a finansowanych przez Brytyjską Agencję Kosmiczną. Prof. Hides ma na koncie 101 publikacji (Scopus) i indeks h wynoszący 37 (Scopus). Do tej pory otrzymała ponad 2,26 mln dolarów dofinansowania na realizowane projekty badawcze.
ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW AUTORA
Fizjoterapeutka i wykładowca na Griffith University w Brisbane. Ukończyła studia licencjackie na University of Queensland i pracowała w szpitalach i gabinetach fizjoterapii specjalizujących się w układzie mięśniowo-szkieletowym. Otrzymała stypendium podyplomowe NHMRC Biomedical Postgraduate Scholarship, które w 2012 roku pozwoliło jej ukończyć na Uniwersytecie Queensland studia doktoranckie poświęcone morfologii i funkcji mięśni biodra. Od tamtej pory pracuje jako wykładowca na Australian Catholic University oraz jako post-doc. Jest też pracownikiem naukowym w Mater Hospital Brisbane i Mary MacKillop Institute for Health Research, ACU. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują prewencję urazów sportowych, trening kontroli motorycznej oraz rehabilitację urazów biodra.
ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW AUTORA
dr Melinda M. Franettovich Smith
Fizjoterapeutka i post-doc. Research Fellow na Uniwersytecie Queensland. Jej obecne badania mają na celu udoskonalenie metod oceny i terapii wewnętrznych mięśni stopy w przebiegu bólów stopy. Zainteresowania badawcze i publikacje dr Franettovich Smith obejmują wiele dziedzin, w tym biomechanikę kontuzji sportowych, biomechanikę biegu, biomechaniczne skutki interwencji terapeutycznych, takich jak kinezjotejping i ortezy, a także zagadnienia takie jak pomiary posturalne i mobilności stopy, trening chodu i wstrząsy mózgu związane z uprawianiem sportu. Jej badania zostały opublikowane w 34 recenzowanych artykułach, w tym w prestiżowych czasopismach z zakresu wiedzy o sporcie. Ma bogate doświadczenie kliniczne i badawcze.
ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW AUTORA