Redaktor naczelny poleca

Jest już pierwszy tegoroczny numer „Fizjoterapeuty"! Raport poświęcamy w nim patologiom ścięgna Achillesa – opisujemy tendinopatię i zerwanie ścięgna piętowego oraz zalecane metody ich leczenia.

W dziale Ortopedia zamieszczamy tekst o tym, które pytania z wywiadu z pacjentem są najistotniejsze w diagnozowaniu radikulopatii szyjnej. A także artykuł o manipulacjach krótkodźwigniowych: jak można nauczyć się ich wykonywania w sposób skuteczny i bezpieczny dla pacjenta.

W Pediatrii publikujemy tekst szwajcarskich specjalistów o korzyściach, jakie daje wczesne rozpoczynanie interwencji u dzieci z porażeniem mózgowym. Towarzyszy mu artykuł na temat udarów w okresie noworodkowym – o tym, dlaczego tak ważne jest ich wczesne rozpoznanie i podjęcie działań terapeutycznych.

Skutkiem udaru może być zespół pomijania stronnego i związana z nim ekstynkcja, czyli wygaszanie bodźców (wizualnych, dźwiękowych lub haptycznych) pojawiających się po stronie przeciwnej do strony uszkodzenia mózgu. Ekstynkcja bardzo obniża jakość życia pacjentów. W dziale Neurologia znajdziecie opis nowatorskiej metody leczenia tego problemu, opracowanej w Niemczech.

Sport w tym numerze to artykuł na temat zastosowania cetylowanych kwasów tłuszczowych w leczeniu pubalgii sportowej u zawodników hokeja na rolkach. Z kolei w dziale Interna mamy tekst opisujący test stromej rampy i jego przydatność w określaniu wydolności oddechowej u osób po chorobie nowotworowej. Na koniec zamieszczamy artykuł o jednej z metod leczenia dyspareunii. Wszystkie te treści są dostępne na Ulubionykiosk.pl

Zapraszam do lektury!

Spis treści
Raport
Interna
Sport
Neurologia
Pediatria
Ortopedia
Inne aspekty fizjoterapii
1/2022 Kup
Arrow left icon
Poprzedni numer
Następny numer
Arrow left icon
Spis treści
Raport
Interna
Sport
Neurologia
Pediatria
Ortopedia
Inne aspekty fizjoterapii
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo