Już starożytni Grecy i Egipcjanie podejrzewali, że istnieje zależność pomiędzy patologicznymi zmianami w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i bólem nogi. Prawdopodobnie to Hipokrates jako pierwszy użył terminu "sciatica", czyli rwa kulszowa, który wywodzi się od greckiego słowa "ischios", oznaczającego biodro1.
Chociaż rwa kulszowa jest pojęciem powszechnie stosowanym, może ono czasem być mylące, bowiem używa się go również do określania wszelkiego rodzaju bólów w okolicy kręgosłupa lub nogi2. Jednak w większości przypadków, także w tym opracowaniu, pojęcie rwa kulszowa odnosi się do bólu promieniującego od pośladka w dół, wzdłuż korzeni nerwów lędźwiowo-krzyżowych3. Innym często używanym określeniem odnoszącym się do rwy kulszowej jest radikulopatia lędźwiowa4,5. Występowanie i zachorowalność na rwę kulszową, jak donosi literatura przedmiotu, są bardzo zróżnicowane. Najczęstszą, pośród wielu innych, przyczyną tych różnic są rozbieżności w definiowaniu choroby i zbieraniu danych. Cherkin ocenia zapadalność w krajach Zachodu na 5 przypadków na 10006. W Holandii odnotowano w 2017 roku 117 200 nowych przypadków rwy kulszowej7.
W opublikowanych ostatnio duńskich badaniach występowanie rwy kulszowej u pacjentów cierpiących na ból dolnej części pleców, objętych podstawową opieką zdrowotną przez kliniki zajmujące się chiropraktyką lub lekarzy ogólnych, ocenia się odpowiednio na 2 do 11%8. Jakkolwiek obciążenie finansowe związane z leczeniem bólu dolnego odcinka pleców ocenia się jako olbrzymie, nie zbadano szczegółowo ciężaru finansowego związanego z leczeniem rwy kulszowej9. W Holandii szacuje się, że bezpośrednie i pośrednie koszty leczenia pacjentów cierpiących na rwę kulszową wynoszą w przybliżeniu 1,2 mld euro rocznie10. W Wielkiej Brytanii koszty opieki medycznej wynoszą w tym przypadku 500 mln funtów rocznie, a koszty pośrednie – 3,8 mld funtów11.
Czym jest rwa kulszowa?
W większości przypadków przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w przebiegu której korzeń nerwu uciskany jest przez jądro miażdżyste, które przerwało otaczający je pierścień12.
W rzadkich przypadkach mamy jednocześnie do czynienia z kręgozmykiem, zwężeniem przestrzeni międzykręgowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, zwężeniem światła otworu międzykręgowego i guzami nowotworowymi. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich przyczyn jest ucisk na korzeń nerwu lędźwiowego, który może prowadzić do stanu zapalnego12,13. Dowody wskazują, że przyczyną rwy kulszowej jest nie tyle sam ucisk na korzeń nerwu, ale będące jego następstwem jednoczesne występowanie stanu zapalnego i procesów immunologicznych14.