Ponad 80% osób z fibromialgią doświadcza ciężkiej męczliwości1 lub słabej jakości snu2 i oba te problemy wskazywane są przez pacjentów i pracowników ochrony zdrowia jako główne cele leczenia. Zwiększona męczliwość i słaba jakość snu są uznawane za główne objawy w uaktualnionych kryteriach diagnostycznych fibromialgii3. Mimo znaczenia męczliwości i jakości snu większość dotychczasowych badań tradycyjnie skupiała się na wynikach związanych z bólem. Na przykład Europejska Liga Antyreumatyczna podkreśla, że jedyną terapią postępowania z fibromialgią opartą na silnych dowodach naukowych stanowią ćwiczenia4. Jednakże rekomendacje te oparte były na wcześniejszych przeglądach, które dostarczały dowodów na korzystny wpływ ćwiczeń na ból w fibromialgii, ale nie dawały jasności odnośnie do innych objawów5-9.
W swoich najwcześniejszych pracach Busch i wsp. przeprowadzili wszechstronne przeglądy obejmujące wszystkie typy ćwiczeń (np. aerobowe, oporowe i trening giętkości)5,9. Wnioskiem z tych przeglądów było stwierdzenie, że wpływ ćwiczeń na męczliwość czy sen jest nieznany ze względu na niedostateczną liczbę badań wówczas dostępnych.
Od tego czasu opublikowano szereg przeglądów systematycznych na temat konkretnych typów ćwiczeń (tzn. na giętkość10, aerobowych6, oporowych8 i treningu wibracyjnego7), które badały wpływ ćwiczeń między innymi na męczliwość i jakość snu. Choć uznany jest wkład tych przeglądów w zbiór danych naukowych, decyzja o zawężeniu zakresu każdego z nich skutkowała objęciem nimi ograniczonej liczby badań. Na przykład odnośnie do męczliwości w przeglądach autorstwa Bidonde i wsp.6 oraz Busch i wsp.8 ujęto odpowiednio jedynie 4 i 2 badania. W konsekwencji trudno jest wyciągać stanowcze wnioski na temat wpływu interwencji ćwiczeniowych na męczliwość i sen w fibromialgii.
Niedawny przegląd systematyczny skupiał się na mieszanym treningu ćwiczeniowym (tzn. łączącym dwa lub więcej typów ćwiczeń)11. Przegląd ten objął większą liczbę prac (11 badań przeprowadzonych na łącznej próbie 493 osób dorosłych z fibromialgią) i jego ustalenia wskazywały, że mieszany trening ćwiczeniowy skutkuje poprawą męczliwości, natomiast pominięto w nim kwestię jakości snu11.
Do dziś żaden przegląd nie podsumował całej odnośnej literatury na temat skuteczności interwencji ćwiczeniowych (dowolnego typu), jeśli chodzi o męczliwość i jakość snu w fibromialgii. Czyni to dopiero niniejszy przegląd, obejmujący większą próbę badawczą i obliczający – po raz pierwszy – dokładne szacunki wpływu ćwiczeń fizycznych na te dwa parametry.
Celem niniejszego przeglądu systematycznego było określenie skuteczności ćwiczeń w zmniejszaniu męczliwości i poprawianiu jakości snu u osób z fibromialgią (cel główny) oraz identyfikacja typów interwencji ćwiczeniowych, które byłyby najskuteczniejsze pod tym względem (cel drugorzędny).
Metody
Do przeprowadzenia niniejszego przeglądu utworzono interdyscyplinarną międzynarodową grupę zadaniową, która w swoich pracach posłużyła się wytycznymi PRISMA12.
Przeszukano artykuły w bazach danych PubMed i Web of Science opublikowane do 18 października 2018 r. z użyciem następujących haseł: fibromialgia, ćwiczenia, trening, joga, tai chi, qigong, hydroterapia, świadomość ciała, taniec i aktywność fizyczna.
W przeglądzie ujęto te badania, których uczestnikami były osoby dorosłe z fibromialgią stwierdzoną na podstawie jednego z kryteriów uznawanych przez American College of Rheumatology. Badane interwencje oparte były na ćwiczeniach. Uwzględniano również interwencje łączące ćwiczenia z innymi interwencjami (kointerwencjami), o ile ćwiczenia stanowiły co najmniej 50% interwencji. Wybierane do przeglądu badania porównywały grupę ćwiczącą z grupą kontrolną lub dwie grupy ćwiczeniowe. Dlatego znalazły się w nim randomizowane badania kontrolowane (główny cel przeglądu) i badania randomizowane (drugorzędny cel przeglądu). Mierzonymi rezultatami były męczliwość i jakość snu.
Wyniki
Dobór i charakterystyka badań
Niniejszym przeglądem objęto trzydzieści siedem oryginalnych badań13-49. Spośród nich cztery miały trzy ramiona (grupę kontrolną i dwie grupy interwencyjne, każda z innym treningiem ćwiczeniowym, np. aerobowym w jednej grupie i giętkości w innej), dlatego ujęto je w analizach realizujących oba cele niniejszego przeglądu40-43. W rezultacie przeglądem objęto 20 randomizowanych badań kontrolowanych13-20,25,36,40-49 i 21 badań randomizowanych21-24,26-35,37-43.
Spośród 20 randomizowanych badań kontrolowanych porównujących skuteczność ćwiczeń z typową opieką 9 sprawdzało obie miary wyniku14,16,17,19,20,41,43,44,46, 8 zajmowało się tylko męczliwością13,15,18,25,36,40,42,50, a trzy poświęcone były tylko jakości snu45,47,49. Spośród 21 badań randomizowanych, które porównywały skuteczność różnych interwencji ćwiczeniowych, 12 uwzględniało obie miary wyniku21-23,27,28,30,31,33,37,39,41,43, 7 obejmowało tylko męczliwość24,26,29,32,35,40,42, a dwa zajmowały się wyłącznie jakością snu34,38. Dla większości badań obu typów stwierdzono umiarkowane ryzyko stronniczości. Żadne z badań nie donosiło o istnieniu konfliktu interesów.
Synteza danych
Pierwsza metaanaliza objęła 1003 osoby z fibromialgią, z czego 61% przydzielono losowo do grup z interwencją ćwiczeniową. W porównaniu z typową opieką interwencje ćwiczeniowe skutecznie zmniejszały męczliwość w fibromialgii (łączna standaryzowana średnia różnica wyniosła -0,47). Ustalenie to jest mocno umocowane i potwierdzone dwiema analizami wrażliwości. Nie stwierdzono złudzenia publikacyjnego odnośnie do analizowanych prac. Ze względu na dużą heterogeniczność randomizowanych badań kontrolowanych sprawdzających wpływ ćwiczeń na męczliwość przeprowadzono kilka analiz typu post hoc. Większość z nich nie była znacząca, jako że wpływ na męczliwość był podobny niezależnie od innych parametrów.
Co ciekawe, te badania, w których męczliwość stanowiła główną miarę rezultatu i stosowano krótszą nieaerobową interwencję ćwiczeniową (mniej niż 24 tygodnie), skutkowały większym wpływem na męczliwość (większa wielkość efektu) niż badania komparatywne. Druga metaanaliza obejmowała 731 osób z fibromialgią, z których 59% przydzielono losowo do grup z interwencją ćwiczeniową. W porównaniu z typową opieką interwencje ćwiczeniowe miały niewielki wpływ na poprawę jakości snu w fibromialgii (łączna standaryzowana średnia różnica wyniosła -0,17). Ustalenie to było mocno umocowane i potwierdzone dwiema analizami wrażliwości. Ze względu na niewielką heterogeniczność badań analiza post hoc nie była konieczna. Nie stwierdzono także występowania złudzenia publikacyjnego odnośnie do tych prac.
Badania porównujące ćwiczenia z typową opieką dostarczają dowodów jakości niskiej do umiarkowanej na korzystny wpływ ćwiczeń na męczliwość oraz dowodów umiarkowanej jakości na ich korzystny wpływ na jakość snu. W 21 badaniach randomizowanych ujętych w niniejszym przeglądzie zastosowano i porównano szeroki wachlarz interwencji ćwiczeniowych u 1254 osób z fibromialgią, które losowo przydzielono do różnych interwencji. Trudno więc było przeprowadzić porównania. Jednakże autorom udało się wyliczyć jedno porównanie odnośnie do jakości snu i trzy porównania odnośnie do męczliwości. Po pierwsze, w analizie różnych typów ćwiczeń programy ćwiczeń medytacyjnych okazały się skuteczniejsze w poprawianiu jakości snu, ale nie w zmniejszaniu męczliwości. Po drugie, trening oporowy i trening giętkości miały podobny wpływ na męczliwość. Po trzecie, skuteczność ćwiczeń w wodzie w porównaniu z ćwiczeniami na lądzie w zmniejszaniu męczliwości była podobna.
Omówienie
Niniejszy przegląd systematyczny miał na celu ustalenie skuteczności ćwiczeń odnośnie do męczliwości i jakości snu u osób z fibromialgią oraz ustalenie, jakie typy interwencji ćwiczeniowych mogą być najskuteczniejsze w tym zakresie.
W przeglądzie tym stwierdzono, że w porównaniu z typową opieką ćwiczenia wywarły umiarkowany korzystny wpływ na męczliwość i niewielki korzystny wpływ na jakość snu. Zaobserwowano również, że w porównaniu z innymi typami ćwiczeń programy ćwiczeń medytacyjnych skuteczniej poprawiały jakość snu, ale nie miały większego od innych wpływu na męczliwość.
Podczas interpretowania ustaleń niniejszego przeglądu należy pamiętać o kilku czynnikach. Po pierwsze, większość badań oparta była o ćwiczenia aerobowe. Dlatego wielkości efektu z niniejszej metaanalizy mogą dokładniej odzwierciedlać skuteczność treningu aerobowego odnośnie do męczliwości i jakości snu niż wpływ innych typów ćwiczeń. W rzeczy samej autorzy przeglądu zauważyli, że te interwencje ćwiczeniowe, które nie obejmowały elementów aerobowych, wydawały się skuteczniej zmniejszać męczliwość. Po drugie, wpływ ćwiczeń na męczliwość był bardzo różny w poszczególnych badaniach i zdecydowanie większy, gdy męczliwość była główną miarą rezultatu. Po trzecie, brak jest badań wysokiej jakości w tym zakresie, a co za tym idzie, jakość dowodów ujętych w przeglądzie jest niska do umiarkowanej względem skuteczności ćwiczeń w zmniejszaniu męczliwości (dowody przemawiają na korzyść ćwiczeń, ale wielkość efektu jest niejasna i prawdopodobnie umiarkowana) oraz umiarkowana odnośnie do niewielkiego wpływu ćwiczeń (dowolnego typu) na poprawianie jakości snu.
Skuteczność ćwiczeń w zmniejszaniu męczliwości w fibromialgii
Ze względu na ograniczoną liczbę badań ujętych we wcześniejszych metaanalizach ich ustalenia były nierozstrzygające i sprzeczne. Na przykład Busch i wsp. dokonali metaanalizy 2 badań nad treningiem oporowym (n=81), wykazując znaczące zmniejszenie męczliwości (P<0,001)8, jednakże Bidonde i wsp. niedawno przeprowadzili metaanalizę 4 badań nad ćwiczeniami aerobowymi (n=286)6, w której wartość P łącznego efektu w grupie ćwiczeniowej wyniosła 0,06. Niedawno Bidonde i wsp. dokonali metaanalizy próby wielkości 493 osób z fibromialgią szacującej, że wpływ mieszanego treningu ćwiczeniowego (czyli połączenia co najmniej dwóch typów ćwiczeń) na męczliwość był znaczący (P<0,001)11. Przy zastosowaniu podobnych metod statystycznych jak we wcześniejszych metaanalizach, ale na próbie większej wielkości (n=1003), łączne szacunki w niniejszym przeglądzie wykazały, że ćwiczenia przynoszą znaczące i prawdopodobnie istotne (umiarkowana wielkość efektu) zmniejszenie męczliwości w fibromialgii. Dlatego też kompleksowe podejście zastosowane w niniejszej metaanalizie pozwoliło na ustalenie, po raz pierwszy z dużą pewnością, ogólnego wpływu ćwiczeń na męczliwość na dużej próbie osób z fibromialgią.
Skuteczność ćwiczeń w poprawianiu jakości snu w fibromialgii
Wcześniejsze metaanalizy nie były w stanie określić skuteczności ćwiczeń odnośnie do jakości snu w fibromialgii ze względu na znikomą ilość badań – większości ich autorów nie udało się odnaleźć żadnych randomizowanych badań kontrolowanych na ten temat. Biorąc pod uwagę zakres występowania dysfunkcji snu u osób z fibromialgią, ważne jest ustalenie skuteczności ćwiczeń w poprawianiu jakości snu w tej populacji. Najbardziej wszechstronny dotychczas przegląd objął jedynie 2 badania nad snem i donosił o umiarkowanym wpływie ćwiczeń na poprawianie jego jakości (n=104)51. Liczba badań ujętych w niniejszej pracy była znacząco wyższa (13 randomizowanych badań kontrolowanych, n=806), co pozwoliło na lepsze oszacowanie skuteczności ćwiczeń w poprawianiu jakości snu w fibromialgii. Skuteczność ćwiczeń (dowolnego typu) w poprawianiu jakości snu w fibromialgii była ograniczona (efekt niewielkiego rozmiaru). Jednakże obiecujące mogą być programy ćwiczeń medytacyjnych (tzn. tai chi, joga, qigong). Choć istnieją potencjalne mechanizmy mogące uzasadnić skuteczność ćwiczeń medytacyjnych w poprawianiu jakości snu, ustalenie niniejszej metaanalizy oparte jest na nieprecyzyjnym szacunku (standaryzowana średnia zmiana -0,8) danych pochodzących ze stosunkowo niewielkiej próby (141 uczestników ćwiczeń medytacyjnych vs 177 uczestników innych typów ćwiczeń). Dlatego też do potwierdzenia lub obalenia niniejszych ustaleń niezbędne są dalsze badania eksperymentalne wysokiej jakości.
Mechanizmy wpływu ćwiczeń na męczliwość i jakość snu w fibromialgii
Dobrze znanym zjawiskiem w fibromialgii są nieprawidłowości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego52-54. Na przykład w hipokampie osób z fibromialgią zaobserwowano nieprawidłowe poziomy metabolitów (w tym obniżony współczynnik kwasu N-acetyloasparginowego do kreatyny) w porównaniu z osobami bez fibromialgii52 oraz nieprawidłowości strukturalne (takie jak mniejsza objętość)53 i zmiany funkcjonalne (w tym zwiększoną aktywację)54. Innym układem, jaki w fibromialgii może być zmieniony, jest oś podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz nadaktywność współczulna wywoływana przez dysfunkcję w autonomicznym układzie nerwowym55. Zmiany te mogą wiązać się ze zwiększoną męczliwością52. Co ciekawe, ćwiczenia mogą odwracać te nieprawidłowości poprzez regulację poziomu metabolitów, sprzyjanie angiogenezie, neurogenezie oraz łączności hipokampa56,57. Niniejsza metaanaliza wykazała, żećwiczenia wywierają niewielki korzystny wpływ na jakość snu w fibromialgii.
W chorobie tej dobrze udokumentowana jest nadaktywność współczulnego układu nerwowego, co oznacza, że towarzyszy jej wysoki poziom stresu58,59. Odpowiedź fizjologiczna na ćwiczenia to często m.in. zmniejszenie tego napięcia współczulnego i przesunięcie ku aktywności przywspółczulnej, co może się wiązać z relaksacją mięśni i nerwów, prowadzącą do obniżenia poziomu stresu i, w konsekwencji, do poprawy jakości snu60-62. Pod tym względem niniejszy przegląd wykazał, że programy ćwiczeń medytacyjnych skuteczniej poprawiały jakość snu niż inne typy ćwiczeń. Choć ćwiczenia medytacyjne są bezpieczne dla pacjentów z fibromialgią, niewiele wiadomo o ich mechanizmie działania. Prawdopodobnie ten typ ćwiczeń może nasilać aktywność przywspółczulną i obniżać napięcie współczulne poprzez zmniejszanie aktywacji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Co więcej, ćwiczenia medytacyjne mogą ułatwiać wzmocniony sen podczas fazy paradoksalnej poprzez zwiększanie poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i serotoniny, które działają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy63.
Zastosowania kliniczne
Niedawne zalecenia Europejskiej Ligi Antyreumatycznej na temat postępowania przy fibromialgii podkreślają znaczenie ćwiczeń jako jedynej terapii wspartej silnymi dowodami4. Zalecenia te oparte były na ustalaniach wcześniejszych przeglądów systematycznych. Jak wspomniano wyżej, choć wcześniejsze przeglądy systematyczne przyniosły wiarygodne ustalenia na temat leczenia bólu, dostarczyły one ograniczonych dowodów na skuteczność ćwiczeń w zmniejszaniu męczliwości i poprawianiu jakości snu w fibromialgii6,8. Niniejsza metaanaliza sugeruje, że skuteczność ćwiczeń może być różna dla różnych miar rezultatu. Oznacza to, że nie można zakładać, iż korzyści płynące z ćwiczeń odnośnie do bólu automatycznie przekładają się na inne objawy tej choroby. Ciekawym ustaleniem niniejszego przeglądu dla pracowników ochrony zdrowia jest fakt, że redukcja męczliwości była większa, gdy głównym rezultatem mierzonym w badaniu była męczliwość.
Dlatego też, zamiast tworzyć protokoły ćwiczeń „leczące wszystko” w fibromialgii, należy tworzyć programy ćwiczeń ukierunkowane na konkretne rezultaty, uwzględniając konkretne przejawy fibromialgii u osoby, która ma ten program wykonywać. Na przykład dla osób z fibromialgią, które borykają się z problemami ze snem, wskazane mogą być programy ćwiczeń medytacyjnych (np. tai chi lub qigong). Badania objęte niniejszym przeglądem systematycznym sprawdzały szeroki zakres programów ćwiczeniowych, obejmujących różne typy ćwiczeń, ich intensywności, częstotliwości i czas trwania. Choć autorzy zastosowali szereg analiz typu post hoc, nie byli w stanie określić interwencji ćwiczeniowej najskuteczniej zmniejszającej męczliwość. Stosując podział na podgrupy różnych interwencji ćwiczeniowych w porównaniu z typową opieką, zaobserwowali oni, że idealną interwencją zmniejszającą męczliwość w fibromialgii wydaje się być interwencja specjalnie zaprojektowana w tym celu, trwająca nie dłużej niż 24 tygodnie i nie obejmująca ćwiczeń aerobowych. Ogólnie rzecz biorąc, wysoka heterogeniczność wpływu ćwiczeń na męczliwość ogranicza możliwość ustalenia wytycznych opartych o dowody naukowe. Choć American College of Sports Medicine wydał konkretne zalecenia odnoszące się do interwencji ćwiczeniowych w fibromialgii64, niedawny przegląd donosił o niskiej terapeutycznej zasadności badań, w których stosowano się do tych zaleceń ćwiczeniowych65.
(…) zamiast tworzyć protokoły ćwiczeń „leczące wszystko” w fibromialgii, należy tworzyć programy ćwiczeń ukierunkowane na określone rezultaty, uwzględniając konkretne przejawy fibromialgii u osoby, która ma ten program wykonywać.
Standardowe interwencje ćwiczeniowe dla przeciętnej osoby z fibromialgią wydają się być nietrafione, ponieważ osoby z fibromialgią są bardzo różne66. Dlatego też niezbędne są spersonalizowane programy ćwiczeniowe. W tym kontekście niektórzy pacjenci z fibromialgią mogą odczuwać obawy przed włączaniem się w ćwiczenia67 lub niezgodę na zaangażowanie w ćwiczenia większe od postrzeganej przez nich zdolności do ich wykonywania68. Osoby takie mogą częściej odczuwać ćwiczenia jako stresujące. Dlatego też interwencje ćwiczeniowe powinny być dostosowane nie tylko do objawów fibromialgii u danego pacjenta, ale także do bardziej ogólnej jego charakterystyki.
Implikacje dla planów badawczych
Ustalenia niniejszego przeglądu dostarczają dowodów, że ćwiczenia skutecznie zmniejszają męczliwość w fibromialgii. Potrzebne są jednak dalsze badania w celu ustalenia, jaki typ ćwiczeń przynosi największą korzyść osobom z fibromialgią, jaka jest najlepsza intensywność ćwiczeń, optymalna długość treningu i najkorzystniejsza metoda ich dostarczania.
Ustalenia z tego przeglądu wskazują, że ćwiczenia wydają się przynosić jedynie niewielką korzyść odnośnie do jakości snu w fibromialgii. Choć relaksacja stanowi potencjalny mechanizm, za pomocą którego ćwiczenia mogą poprawiać jakość snu, nie wszystkie typy ćwiczeń sprzyjają relaksacji. Dlatego też programy ćwiczeń medytacyjnych, które stosują niższe obciążenie fizyczne niż inne typy ćwiczeń, mogą być skuteczniejsze w poprawianiu jakości snu w fibromialgii. W przyszłości niezbędne będą duże eksperymentalne badania wysokiej jakości sprawdzające skuteczność bardzo łagodnych ćwiczeń zaprojektowanych specjalnie w celu poprawiania jakości snu w fibromialgii. Potrzebne są również dalsze badania sprawdzające skuteczność ćwiczeń odnośnie do obiektywnie mierzonej męczliwości lub jakości snu.
Ograniczenia
Najpowszechniej występujące w analizowanych badaniach ograniczenia były następujące: 1) nie podawano długoterminowych efektów interwencji, 2) wyniki nie były podzielone według płci, a większość uczestników badań stanowiły kobiety. Ponadto przegląd nie obejmował protokołów z konferencji ani innych typów szarej literatury ze względu na często niską jakość raportowania w abstraktach konferencyjnych.
Wnioski
Niniejszy przegląd dostarcza dowodów jakości od niskiej do umiarkowanej, że ćwiczenia są umiarkowanie skuteczne w zmniejszaniu męczliwości oraz dowody umiarkowanej jakości na niewielki korzystny wpływ ćwiczeń na jakość snu w fibromialgii. Można spekulować, że programy ćwiczeń medytacyjnych mogą stanowić obiecujące podejście do poprawiania jakości snu w fibromialgii. Jako że w większości interwencji stosowano m.in. ćwiczenia aerobowe, niezbędne są badania nad innymi typami ćwiczeń. Zamiast tworzenia protokołów „leczących wszystko” i „dla wszystkich”, należy pracować nad programami ćwiczeń ukierunkowanymi konkretnie na dany rezultat i dopasowanymi do cech osoby, która ma je wykonywać, co zapewni maksymalizację ich skuteczności.
Źródło: Archives of Physical Medicine and Rehabilitation 2021; 102: 752-61 ©2020 by the American Congress of Rehabilitation Medicine Adaptacja: Katarzyna Bogiel Na podstawie licencji CC BY (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
- Overman CL, Kool MB, Da Silva JaP, Geenen R. The prevalence of severe fatigue in rheumatic diseases: an
international study. Clin Rheumatol 2016;35:409-15. - Bigatti SM, Hernandez AM, Cronan TA, Rand KL. Sleep disturbances in fibromyalgia syndrome: relationship
to pain and depression. Arthritis Rheum 2008;59:961-7. - Wolfe F, Clauw DJ, Fitzcharles M-A, et al. The American College of Rheumatology preliminary diagnostic
criteria for fibromyalgia and measurement of symptom severity. Arthritis Care Res (Hoboken)
2010;62:600-10. - Macfarlane GJ, Kronisch C, Dean LE, et al. EULAR revised recommendations for the management of
fibromyalgia. Ann Rheum Dis 2017;76:318-28. - Busch AJ, Schachter CL, Overend TJ, Peloso PM, Barber KAR. Exercise for fibromyalgia: a systematic
review. J Rheumatol 2008;35: 1130-44. - Bidonde J, Busch AJ, Schachter CL, et al. Aerobic exercise training for adults with fibromyalgia. Cochrane
Database Syst Rev 2017;6(6): CD012700. - Bidonde J, Busch AJ, van der Spuy I, Tupper S, Kim SY, Boden C. Whole body vibration exercise training for
fibromyalgia. Cochrane Database Syst Rev 2017;9:CD011755. - Busch AJ, Webber SC, Richards RS, et al. Resistance exercise training for fibromyalgia. Cochrane Database
Syst Rev 2013;12:CD010884. - Busch A, Schachter CL, Peloso PM, Bombardier C. Exercise for treating fibromyalgia syndrome. Cochrane
Database Syst Rev 2002:CD003786. - Kim SY, BuschAJ,OverendTJ, et al. Flexibility exercise training for adults with fibromyalgia. Cochrane
Database Syst Rev 2019;9:CD013419. - Bidonde J, Busch AJ, Schachter CL, et al. Mixed exercise training for adults with fibromyalgia. Cochrane
Database Syst Rev 2019. - Moher D, Liberati A, Tetzlaff J, Altman DG; PRISMA Group. Preferred reporting items for systematic
reviews and meta-analyses: the PRISMA statement. BMJ 2009;339:b2535. - Alentorn-Geli E, Padilla J, Moras G, Lazaro Haro C, Fernandez-Sola J. Six weeks of whole-body
vibration exercise improves pain and fatigue in women with fibromyalgia. J Altern Complement Med
2008;14:975-81. - Carson JW, Carson KM, Jones KD, Bennett RM, Wright CL, Mist SD. A pilot randomized controlled trial of
the Yoga of Awareness program in the management of fibromyalgia. Pain 2010;151:530-9. - Tomas-Carus P, Gusi N, Hakkinen A, Hakkinen K, Leal A, Ortega-Alonso A. Eight months of physical
training in warm water improves physical and mental health in women with fibromyalgia: a randomized
controlled trial. J Rehabil Med 2008;40:248-52. - Tomas-Carus P, Hakkinen A, Gusi N, Leal A, Hakkinen K, Ortega-Alonso A. Aquatic training and detraining
on fitness and quality of life in fibromyalgia. Med Sci Sports Exerc 2007;39:1044-50. - Valkeinen H, Alen M, Hakkinen A, Hannonen P, Kukkonen-Harjula K, Hakkinen K. Effects of concurrent
strength and endurance training on physical fitness and symptoms in postmenopausal women with
fibromyalgia: a randomized controlled trial. Arch Phys Med Rehabil 2008;89:1660-6. - van Santen M, Bolwijn P, Verstappen F, et al. A randomized clinical trial comparing fitness and biofeedback
training versus basic treatment in patients with fibromyalgia. J Rheumatol 2002;29:575-81. - Wigers SH, Stiles TC, Vogel PA. Effects of aerobic exercise versus stress management treatment in
fibromyalgia. A 4.5 year prospective study. Scand J Rheumatol 1996;25:77-86. - Wong A, Figueroa A, Sanchez-Gonzalez MA, Son W-M, Chernykh O, Park S-Y. Effectiveness of tai chi on
cardiac autonomic function and symptomatology in women with fibromyalgia: a randomized controlled
trial. J Aging Phys Act 2018;26:214-21. - Bircan C, Karasel SA, Akgun B, El O, Alper S. Effects of muscle strengthening versus aerobic exercise
program in fibromyalgia. Rheumatol Int 2008;28:527-32. - Calandre EP, Rodriguez-Claro ML, Rico-Villademoros F, Vilchez JS, Hidalgo J, Delgado-Rodriguez A. Effects
of pool-based exercise in fibromyalgia symptomatology and sleep quality: a prospective randomised
comparison between stretching and Ai Chi. Clin Exp Rheumatol 2009;27:S21-8. - Demir-Gocmen D, Altan L, Korkmaz N, Arabaci R. Effect of supervised exercise program including
balance exercises on the balance status and clinical signs in patients with fibromyalgia. Rheumatol Int
2013;33:743-50. - Fernandes G, Jennings F, Nery Cabral MV, Pirozzi Buosi AL, Natour J. Swimming improves pain and
functional capacity of patients with fibromyalgia: a randomized controlled trial. Arch Phys Med Rehabil
2016;97:1269-75. - Collado-Mateo D, Dominguez-Munoz FJ, Adsuar JC, Garcia-Gordillo MA, Gusi N. Effects of exergames on
quality of life, pain, and disease effect in women with fibromyalgia: a randomized controlled trial. Arch
Phys Med Rehabil 2017;98:1725-31. - Gavi MBRO, Vassalo DV, Amaral FT, et al. Strengthening exercises improve symptoms and quality of
life but do not change autonomic modulation in fibromyalgia: a randomized clinical trial. PLoS One
2014;9:e90767. - Jentoft ES, Kvalvik AG, Mengshoel M. Effects of pool-based and land-based aerobic exercise on women
with fibromyalgia/chronic widespread muscle pain. Arthritis Rheum 2001;45:42-7. - Jones KD, Burckhardt CS, Clark SR, Bennett RM, Potempa KM. A randomized controlled trial of muscle
strengthening versus flexibility training in fibromyalgia. J Rheumatol 2002;29:1041-8. - Kendall SA, Brolin-Magnusson K, Soren B,Gerdle B,Henriksson KG. A pilot study of body awareness
programs in the treatment of fibromyalgia syndrome. Arthritis Care Res 2000;13:304-11. - Lo´pez-Pousa S, Bassets Page`s G, Monserrat-Vila S, de Gracia Blanco M, Hidalgo Colome´ J, Garre-Olmo
J. Sense of well-being in patients with fibromyalgia: aerobic exercise program in a mature forest-a pilot
study. Evid Based Complement Alternat Med 2015; 2015:614783. - Lopez-Rodriguez MM, Fernandez-Martinez M, Mataran-Penarrocha GA, Rodriguez-Ferrer ME, Granados
Gamez G, Aguilar Ferrandiz E. [Effectiveness of aquatic biodance on sleep quality, anxiety and other
symptoms in patients with fibromyalgia] [Spanish]. Med Clin (Barc) 2013;141:471-8. - Mannerkorpi K, Nordeman L, Cider A°, Jonsson G. Does moderate-tohigh intensity Nordic walking improve
functional capacity and pain in fibromyalgia? A prospective randomized controlled trial. Arthritis
Res Ther 2010;12:R189. - Norregaard J, Lykkegaard JJ, Mehlsen J, DanneskioldSamsoe B. Exercise training in treatment of
fibromyalgia. J Musculoskelet Pain 1997;5:71-9. - van Santen M, Bolwijn P, Landewe R, Verstappen F, Bakker C, Hidding A, et al. High or low intensity
aerobic fitness training in fibromyalgia: does it matter? J Rheumatol 2002;29:582-7. - Vitorino DFD, Carvalho LBC, do Prado GF. Hydrotherapy and conventional physiotherapy improve total
sleep time and quality of life of fibromyalgia patients: randomized clinical trial. Sleep Med 2006;7:
293-6. - Etnier JL, Karper WB, Gapin JI, Barella LA, Chang YK, Murphy KJ. Exercise, fibromyalgia, and fibrofog:
a pilot study. J Phys Act Health 2009;6:239-46. - Wang C, Schmid CH, Rones R, et al. A randomized trial of tai chi for fibromyalgia. N Engl J Med
2010;363:743-54. - Wang C, Schmid CH, Fielding RA, et al. Effect of tai chi versus aerobic exercise for fibromyalgia: comparative
effectiveness randomized controlled trial. BMJ 2018;360:k851. - Genc A, Tur BS, Aytur YK, Oztuna D, Erdogan MF. Does aerobic exercise affect the hypothalamic-pituitary-
-adrenal hormonal response in patients with fibromyalgia syndrome? J Phys Ther Sci 2015;27: 2225-31. - Assumpcao A, Matsutani LA, Yuan SL, Santo AS, Sauer J, Mango P, et al. Muscle stretching exercises and
resistance training in fibromyalgia: which is better? A three-arm randomized controlled trial. Eur J Phys
Rehabil Med 2018;54:663-70. - McBeth J, Prescott G, Scotland G, Lovell K, Keeley P, Hannaford P, et al. Cognitive behavior therapy,
exercise, or both for treating chronic widespread pain. Arch Intern Med 2012;172:48-57. - Schachter CL, Busch AJ, Peloso PM, Sheppard MS. Effects of short versus long bouts of aerobic exercise in
sedentary women with fibromyalgia: a randomized controlled trial. Phys Ther 2003; 83:340-58. - da Silva MM, Albertini R, de Tarso Camillo de Carvalho P, et al. Randomized, blinded, controlled trial on
effectiveness of photobiomodulation therapy and exercise training in the fibromyalgia treatment. Lasers
Med Sci 2018;33:343-51. - Giannotti E, Koutsikos K, Pigatto M, Rampudda ME, Doria A, Masiero S. Medium-/long-term effects of
a specific exercise protocol combined with patient education on spine mobility, chronic fatigue, pain,
aerobic fitness and level of disability in fibromyalgia. Biomed Res Int 2014;2014:474029. - Haak T, Scott B. The effect of Qigong on fibromyalgia (FMS): a controlled randomized study. Disabil
Rehabil 2008;30:625-33. - Hakkinen A, Hakkinen K, Hannonen P, Alen M. Strength training induced adaptations in neuromuscular
function of premenopausal women with fibromyalgia: comparison with healthy women. Ann Rheum
Dis 2001;60:21-6. - Lynch M, Sawynok J, Hiew C, Marcon D. A randomized controlled trial of qigong for fibromyalgia.
Arthritis Res Ther 2012;14:R178. - Mannerkorpi K, Nyberg B, Ahlmen M, Ekdahl C. Pool exercise combined with an education program for
patients with fibromyalgia syndrome. A prospective, randomized study. J Rheumatol 2000;27: 2473-81. - Sanudo B, Carrasco L, de Hoyo M, Figueroa A, Saxton JM. Vagal modulation and symptomatology
following a 6-month aerobic exercise program for women with fibromyalgia. Clin Exp Rheumatol
2015;33:S41-5. - Palstam A, Mannerkorpi K. Work ability in fibromyalgia: an update in the 21st century. Curr Rheumatol
Rev 2017;13:180-7. - Bidonde J, Busch AJ, Webber SC, et al. Aquatic exercise training for fibromyalgia. Cochrane Database Syst
Rev 2014;10:CD011336. - Wood PB, Ledbetter CR, Glabus MF, Broadwell LK, Patterson JC. Hippocampal metabolite abnormalities
in fibromyalgia: correlation with clinical features. J Pain 2009;10:47-52. - McCrae C, O’Shea A, Boissoneault J, et al. Fibromyalgia patients have reduced hippocampal volume
compared with healthy controls. J Pain Res 2015;8:47. - Gonza´lez-Rolda´n AM, Bomba IC, Diesch E, Montoya P, Flor H, Kamping S. Controllability and hippocampal
activation during pain expectation in fibromyalgia syndrome. Biol Psychol 2016;121:39-48. - Martinez-Lavin M. Biology and therapy of fibromyalgia. Stress, the stress response system, and fibromyalgia.
Arthritis Res Ther 2007;9:216. - Valim V, Natour J, Xiao Y, et al. Effects of physical exercise on serum levels of serotonin and its metabolite
in fibromyalgia: a randomized pilot study. Rev Bras Reumatol 2013;53:538-41. - Hillman CH, Erickson KI, Kramer AF. Be smart, exercise your heart: exercise effects on brain and cognition.
Nat Rev Neurosci 2008;9:58-65. - Petzke F, Clauw DJ. Sympathetic nervous system function in fibromyalgia. Curr Rheumatol Rep
2000;2:116-23. - Sarzi-Puttini P, Atzeni F, Diana A, Doria A, Furlan R. Increased neural sympathetic activation in fibromyalgia
syndrome. Ann N Y Acad Sci 2006;1069:109-17. - O’Connor PJ, Youngstedt SD. Influence of exercise on human sleep. Exerc Sport Sci Rev 1995;23:105-34.
- Kubitz KA, Landers DM, Petruzzello SJ, Han M. The effects of acute and chronic exercise on sleep. A meta-
-analytic review. Sports Med 1996;21:277-91. - Stults-Kolehmainen MA, Sinha R. The effects of stress on physical activity and exercise. Sports Med
2014;44:81-121. - Karimi M, Yazdani Noori A. Serotonin and mood state changes in response to a period of yoga training in
well-trained wrestlers. Int J Wrestl Sci 2015;5:89-92. - Pescatello LS; American College of Sports Medicine. ACSM’s guidelines for exercise testing and prescription.
9th ed. Philadelphia: Wolters Kluwer; 2014. - A ´ lvarez-Gallardo IC, Bidonde J, Busch A, et al. Therapeutic validity of exercise interventions in the
management of fibromyalgia. J Sports Med Phys Fitness 2018;59:828-38. - Este´vez-Lo´pez F, Segura-Jime´nez V, A ´ lvarez-Gallardo IC, et al. Adaptation profiles comprising objective
and subjective measures in fibromyalgia: the al-A´ ndalus project. Rheumatology 2017;56:2015-24. - Russell D, A ´ lvarez Gallardo IC, Wilson I, et al. “Exercise to me is a scary word”: perceptions of fatigue,
sleep dysfunction, and exercise in people with fibromyalgia syndrome-a focus group study. Rheumatol
Int 2018;38:507-15. - Este´vez-Lo´pez F, A ´ lvarez-Gallardo IC, Segura-Jime´nez V, et al. The discordance between subjectively
and objectively measured physical function in women with fibromyalgia: association with catastrophizing
and self-efficacy cognitions. The al-A´ ndalus project. Disabil Rehabil 2018;40:329-37.