To zaburzenie mechanizmu wyprostnego kolana uznano za jedno z najczęstszych schorzeń stawu kolanowego, które dotyka 5–15% wszystkich pacjentów zgłaszających się na terapię.
Pacjenci ci często odczuwają ból związany z czynnościami takimi jak chodzenie, bieganie oraz wchodzenie i schodzenie po schodach. Ból, który pojawia się w stanie ostrym, ma tendencję do nawracania, często staje się przewlekłym problemem, zmuszającym pacjenta do zaprzestania uprawiania różnych aktywności sportowych i wykonywania innych codziennych czynności.
Dwiema częstymi przyczynami bólu przedniego aspektu kolana występującymi zarówno u ogólnej populacji, jak i u sportowców, są zespół rzepkowo-udowy i tendinopatia rzepki.
Z kolei uderzenie w poduszeczkę tłuszczową (ciało tłuszczowe Hoffy stawu kolanowego: corpus adiposum) jest niedodiagnozowaną przyczyną bólu przedniego aspektu kolana, która może naśladować objawy zarówno zespołu rzepkowo-udowego, jak i tendinopatii rzepki.
Liczne struktury mogą ulegać uszkodzeniu i powodować zespół bólowy przedniego aspektu kolana. Niezależnie od konkretnej struktury, która zostaje uszkodzona, istnieje jedna cecha wspólna dla wszystkich tych urazów: samo uszkodzenie jest spowodowane przeciążeniem danej tkanki.
Jest ono albo ostre i zwykle traumatyczne, albo jego przyczyną są przewlekłe (długotrwałe) niewielkie obciążenia, które ostatecznie akumulują się, powodując uszkodzenie tkanki, zgodnie z mechanizmem patofizjologicznym, który obrazowo można nazwać kroplą drążącą skałę.