Biomateriał do odbudowy naczyń i tkanki kostnej

Badacze z RCSI University of Medicine and Health Sciences oraz SFI AMBER Center w Dublinie opublikowali artykuł opisujący możliwości odbudowy naczyń krwionośnych i tkanki kostnej za pomocą biomateriału.
Article Image

Wcześniejsze badania wykazały, że aktywacja genu nazywanego łożyskowym czynnikiem wzrostu (PGF) sprzyja procesom regeneracyjnym kości i pozwala na rozwój nowych naczyń krwionośnych.

Opierając się na tym odkryciu, naukowcy opracowali biomateriał, który może dostarczać łożyskowego czynnika wzrostu w różnych stężeniach, koniecznych do uzyskania pożądanego efektu.

Biomateriał naśladuje naturalne procesy zachodzące podczas regeneracji ubytków kostnych. Początkowo PGF uwalniany jest w wyższym stężeniu, sprzyjającymrozwojowi naczyń krwionośnych, a następnie – w niższym, podtrzymującym, pozwalającym na regenerację tkanki kostnej.

Badacze mają nadzieję, że biomateriał pozwoli na skuteczną, jednoetapową regenerację nawet znacznych ubytków kostnych.

Bibliografia
  • Journal of Controlled Release, June 2021, https://doi.org/10.1016/j.jconrel.2021.03.031
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl