Wprowadzenie
Terminem „zespół dolegliwości związanych z urazem biczowym” (WAD, Whiplash-Associated Disorders) określa się różnorodne objawy kliniczne, wiążące się z urazem (dystorsją) kręgosłupa szyjnego wskutek gwałtownych zmian przyspieszenia. Urazy takie powodowane są przede wszystkim przez wypadki samochodowe, ale niekiedy wywołują je także określone aktywności jak np. nurkowanie89. Najczęściej wymienianym nierzadkie są także inne, jak bóle i zawroty głowy, szumy uszne czy trudności z koncentracją68.
Społeczno-ekonomiczne koszty urazów biczowych i dolegliwości towarzyszących
Dane na temat częstotliwości urazów biczowych różnią się w zależności od kraju i przyjętych procedur sprawozdawczych, jednak według najnowszych statystyk w szpitalnych oddziałach ratunkowych w Europie i Ameryce Północnej co roku odnotowuje się ok. 300 przypadków na 100 000 mieszkańców6. Nawet do 50% poszkodowanych zgłasza występowanie rozmaitych przykrych objawów jak np. ból szyi nawet w 12. miesiącu po kontuzji6. W skali całego świata bóle szyi znajdują się na czele listy schorzeń powodujących wieloletnie ograniczenie aktywności dotkniętych nimi osób34. Następstwami urazu biczowego są także rozmaite problemy ze zdrowiem psychicznym. Około 20-30% poszkodowanych zgłasza objawy stresu pourazowego55,97, idące w parze z pogorszeniem fizycznej sprawności funkcjonalnej oraz nasileniem bólów i rozmaitych upośledzeń19,65. W USA generowane przez WAD koszty wynoszą w przybliżeniu 231 miliardów dolarów3, natomiast w Wielkiej Brytanii wydatki z tytułu wypłaty odszkodowań szacuje się na trzy miliardy funtów rocznie35. Koszty społeczne w USA obejmują koszty terapii i koszty dodatkowe, szkody materialne, utratę zarobków, przerwę w karierze zawodowej, koszty adwokackie lub sądowe, rehabilitację zawodową, koszty dyżurów w pogotowiu ratunkowym, opłaty administracyjne, zakłócenia w ruchu spowodowane wypadkami oraz utratę jakości życia3.
Patologia obwodowa a WAD
Różnorodność dolegliwości towarzyszących urazowi biczowemu oznacza, że zrozumienie przyczyn leżących u podłoża objawów pacjenta stanowi dla klinicystów wyjątkowe wyzwanie. Dostępne obecnie możliwości diagnostyczne są niedostatecznie czułe, jeśli chodzi o wiele patologii w rejonie szyi69,120, dlatego też lekarzom trudno jednoznacznie stwierdzić, czy u podłoża objawów leży uszkodzenie tkanki. Badania kliniczne, biomechaniczne, a także autoptyczne (podczas sekcji zwłok) wskazują, że w przypadku WAD dochvodzi do patologii obwodowej1,43,52,69,106,120,130. Mimo takiego stanu badań w praktyce z reguły nie jest możliwe zidentyfikowanie u pacjentów specyficznych uszkodzeń tkanki bądź też istnieje tylko słaba korelacja pomiędzy uszkodzeniami odkrytymi w badaniu rezonansem magnetycznym (np. wyraźna zmiana sygnału więzadła poprzecznego /Lig. transversum/ a bólami i ograniczeniami sprawności)124.
Z tego powodu aktualne wytyczne kliniczne dotyczące WAD zalecają obrazowanie tylko dla wykluczenia poważniejszych uszkodzeń jak złamania czy przemieszczenia (IV stopień WAD). Decyzja o tym, czy przeprowadzać badanie obrazowe, zapada w oparciu o zatwierdzone procedury (Canadian C-Spine Rule lub wytyczne NEXUS)100.
Aby lepiej zrozumieć, jakie mechanizmy mogą leżeć u podłoża przewlekłych bólów i ograniczeń sprawności, badacze próbowali dokonywać fenotypizacji patologii na podstawie rozmaitych czynników fizycznych i psychicznych. Badania, w których w zdrową tkankę wykonywano iniekcje soli fizjologicznej, a także stosowano stymulację elektroskórną13, termiczną i uciskową57,92, wykazały zarówno miejscową, jak i rozległą allodynię i hiperalgezję, co wskazuje na zwiększone przetwarzanie bólu w ośrodkowym układzie nerwowym94. Udowodniono także zmiany morfologiczne, zmienioną kontrolę neuromotoryczną mięśni