Definicje i epidemiologia bólów głowy u dzieci
Bóle głowy są najczęstszym typem bólu występującym u dzieci w wieku szkolnym, po których, zaraz na drugim miejscu, znajdują się bóle brzucha. Najprostszy sposób klasyfikacji rozróżnia pierwotne i wtórne bóle głowy.
- W przypadku pierwotnych bólów głowy to sam ból, niezależny od innych czynników, jest główną przyczyną dolegliwości. Oznacza to, że nie odnajduje się innej patologii, której można by przypisać znaczenie etiologiczne. Do tego rodzaju dolegliwości należą bóle związane z napięciem, migreny, bóle clusterowe, bóle przypominające neuralgię nerwu trójdzielnego, przy czym te dwa ostatnie raczej rzadko występują w dzieciństwie. W medycynie osteopatycznej dodatkowo opisywane są zastoinowe bóle głowy.
- Wtórne bóle głowy występują jako jeden z objawów, których pojawienie się wynika z innej choroby podstawowej o znaczeniu etiologicznym (np. zapalenie, infekcja, wady wzroku, procesy rozrostowe – nowotwory, obrzęki, a także zaburzenia strukturalne w okolicy kręgosłupa szyjnego).
Epizody bólu głowy dotykają 20% przedszkolaków i ponad 50% uczniów kończących szkołę podstawową. Około 60% dzieci odczuwa bóle głowy związane z napięciem, a 12% cierpi na migreny. Mieszane formy wydają się dominującą postacią bólów głowy w dzieciństwie2.