Wczesne uprawianie sportu, treningi w klubie powodują większe obciążenie struktur już w młodym wieku1,2. Chodzi tu nie tylko o wcześniejszą specjalizację w sporcie, ale też o to, że rosną również oczekiwania co do wyników w treningu, a także w zawodach. Zwiększa się liczba związanych z nimi ostrych urazów oraz urazów spowodowanych nadmiernym przeciążeniem – przetrenowaniem w dzieciństwie3,4.
Urazy stopy i stawu skokowego są drugim najczęstszym powodem specjalistycznych konsultacji lekarskich w tym okresie na poziomie 30%5. Od 46 do 50% wszystkich urazów stanowią uszkodzenia spowodowane przetrenowaniem (overuse)6,7,8.
W przypadku dzieci i młodzieży ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z poziomu ich rozwoju i procesów wzrostu, które jeszcze są przed nimi.
Z oczywistych względów wzorce urazów dzieci i młodzieży różnią się od występujących u dorosłych. Podczas wzrostu struktury mięśniowe i kostne rozwijają się w ogromnym stopniu. W szczególności strefa wzrostu i otaczająca ją tkanka miękka są podatne na uszkodzenia.