Plagiocefalia charakteryzuje się asymetrycznym zniekształceniem czaszki i jest deformacją, z którą rodzice często zgłaszają się z dziećmi do gabinetu osteopatycznego1.
Wśród typów plagiocefalii można wyróżnić kościozrostowe (synostotyczne) i niekościozrostowe (niesynostotyczne). Przypadki kościozrostowe spowodowane są brakiem wykształcenia lub przedwczesnym zarośnięciem jednego lub kilku szwów czaszkowych. Często są one jednym z objawów ogólnego, szerszego zespołu wad2. W takich przypadkach osteopatia nie jest uważana za podstawową możliwość leczenia.
Występowanie plagiocefalii niekościozrostowej jest częstsze niż synostotycznej, a terapia osteopatyczna może przynieść pożądane efekty.
Plagiocefalia niekościozrostowa nazywana jest także plagiocefalią deformacyjną lub posturalną deformacją czaszki. Charakteryzuje się brakiem zmian w procesach kostnienia, jednak wiąże się z zaburzeniami równowagi funkcjonalnej w organizmie3. Odnosi się do zmienionego kształtu czaszki u niemowląt powyżej 6. tygodnia życia, kiedy poporodowy proces odkształcania się czaszki jest już zakończony1.
Plagiocefalia deformacyjna wiąże się ze znacznym ryzykiem niekorzystnych zmian w późniejszym okresie, ma konsekwencje kosmetyczne i może wiązać się z problemami w funkcjonowaniu poznawczym w późniejszym życiu3,4.