Dysfunkcje kontroli postawy, zwłaszcza na poziomie I–III w Systemie Klasyfikacji Funkcji Motoryki Dużej (GMFCS), są powszechne u dzieci z porażeniem mózgowym (pm)1–3. Pacjenci z dysfunkcją kontroli postawy nie są w stanie koordynować aktywacji mięśni posturalnych we właściwej kolejności4,5, a rozwinięta postawa antycypacyjna może być zmienna i nieskuteczna6. Obecnie nie rekomenduje się żadnej konkretnej standardowej terapii, nie jest bowiem jasne, jaki element powoduje tę dysfunkcję7.
Skupiliśmy się na wadzie postawy jako punkcie wyjściowym do badań, ponieważ orientacja postawy stanowi jeden z dwóch elementów związanych z kontrolą postawy8. Wady postawy związane z porażeniem mózgowym, takie jak wygięcie tylne kolan (genu recurvatum), brak pełnego wyprostu kolana, pochylenie miednicy, zmieniona krzywizna kręgosłupa oraz zwiększone przodopochylenie kości udowej9–11, rozpoznawane klinicznie jako złożone wielostawowe wielopłaszczyznowe zaburzenia orientacji postawy8, mogą skutkować słabością mięśni, bólem stawów i przykurczami stawów12,13.
W praktyce klinicznej stosowane są wielopoziomowe operacje mające na celu wyleczenie przykurczów stawów, ale ich wpływ na kontrolę postawy jest kontrowersyjny14,15. Wcześniejsze raporty nie wyjaśniły patogenezy wad postawy u pacjentów z pm ani ich związku z dysfunkcją kontroli postawy16,17. Do dzisiaj nie jest jasne, czy wadom postawy można zapobiegać lub je leczyć ani, czy i jak profilaktyka, lub korekcja poprawia kontrolę postawy7.
Nasz zespół pracuje nad systemem reedukacji prawidłowej postawy od 2013 roku, mając na celu zmianę wad postawy u pacjentów z dysfunkcją kontroli postawy. Dysponujemy obecnie złożonym z pięciu kroków protokołem o nazwie Trening Stania z Ograniczeniem (TSO) – trójwymiarowym systemem reedukacji prawidłowej postawy. Opublikowano wyniki wcześniejszego protokołu dotyczącego wpływu na przodopochylenie miednicy i szybkość chodu u dzieci z pm18. W niniejszym artykule przedstawiamy po raz pierwszy uaktualniony protokół i dzielimy się pierwszymi wynikami Treningu Stania z Ograniczeniem u sześcioletniej dziewczynki z pm z GMFCS poziomu I. Celem naszych badań jest ujawnienie elementów wad postawy i zrozumienie korelacji między korekcją wad postawy a kontrolą postawy u dzieci z pm.
Metody
Jest to badanie kliniczne pierwszej fazy trójwymiarowego systemu reedukacji prawidłowej postawy stosowanego u dzieci z pm. Raport niniejszy dotyczy tylko jednej uczestniczki – ze względu na ograniczenie wymagające, by pacjent nie korzystał podczas badania z żadnej innej formy terapii, a większość rodziców wolała wybrać fizjoterapię zintegrowaną.