Fizyka i biologia ESWT
Fala uderzeniowa (rys. 1, 2) to intensywna, ale bardzo krótka fala energii przemieszczająca się szybciej niż prędkość dźwięku. Słowo „pozaustrojowy” oznacza „poza ciałem” i odnosi się do faktu, że fale uderzeniowe są generowane poza ciałem.
Podobnie jak zwykła fala, niesie ze sobą energię i może rozchodzić się w ośrodku (ciele stałym, cieczy lub gazie). Fale uderzeniowe charakteryzują się nagłą, niemal nieciągłą zmianą charakterystyki ośrodka. W przypadku wstrząsu zawsze dochodzi do niezwykle szybkiego wzrostu ciśnienia, temperatury i gęstości przepływu1.
Fale uderzeniowe różnią się od fal dźwiękowych tym, że czoło fali, w którym zach odzi kompresja, jest obszarem nagłej i gwałtownej zmiany naprężenia, gęstości i temperatury. Z tego powodu fale uderzeniowe rozchodzą się w inny sposób niż zwykłe fale akustyczne. W szczególności fale uderzeniowe przemieszczają się szybciej niż dźwięk, a ich prędkość wzrasta wraz ze wzrostem amplitudy; ale intensywność fali uderzeniowej również maleje szybciej niż fali dźwiękowej, ponieważ część energii fali uderzeniowej jest zużywana na ogrzewanie ośrodka, w którym się przemieszcza2.
Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi (ESWT) wykorzystuje fale uderzeniowe do leczenia przewlekłych, bolesnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Technika wykorzystywania fal uderzeniowych do rozbijania kamieni nerkowych istnieje już od prawie ćwierć wieku. W procesie leczenia pacjentów stwierdzono, że u wielu osób poddanych zabiegowi nastąpiła poprawa w zakresie różnych przyczyn bólu mięśniowo-szkieletowego. W tym momencie naukowcy zaczęli badać, czy fale uderzeniowe mogą mieć wpływ na leczenie innych obszarów. Następnie opracowano specjalistyczne urządzenia, które były początkiem ESWT. Rodzaj terapii falą uderzeniową, z której obecnie korzystamy, jest wyspecjalizowany, aby pomóc w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Fizyka terapii falą uderzeniową / Mechanizm działania:
Fala uderzeniowa (rys. 1, 2) to impuls dźwiękowy o określonych właściwościach fizycznych. Charakteryzuje się wysokim ciśnieniem szczytowym (rys. 3), czasami przekraczającym 100 MPa (500 barów), ale częściej około 50 do 80 MPa, szybkim początkowym wzrostem ciśnienia w okresie krótszym niż 10 ns, niską amplitudą rozciągania (rys. 4) (do 10 MPa), krótkim cyklem życia wynoszącym około 10 μs i szerokim spektrum częstotliwości, zwykle w zakresie od 16 Hz do 20 MHz 5, 6.
Siły rozciągające wytwarzane przez fazę ujemną prowadzą do przemiany cząsteczek wody w pęcherzyki kawitacyjne (rys. 4), które podczas rozprężania są natychmiast ściskane. Prowadzi to do wzrostu temperatury gazu zawartego w pęcherzyku, aż do jego implozji, generując sferyczne fale uderzeniowe i mikrostrumienie pary zwane „strumieniami”7.
Energia ta indukuje modyfikację błony komórkowej i zmiany funkcjonalne w organellach cytoplazmy, które ostatecznie stymulują jądro. W konsekwencji produkcja białek, tlenku azotu i specyficznych czynników wzrostu przyczynia się do aktywacji procesów biologicznych8, 9.
Dr Ching-Jen Wang i wsp. w 2006 r. (rys. 5) w artykule opisali proponowane odpowiedzi biologiczne na terapię falą uderzeniową. Zaproponowali, że antygenowe wskaźniki wzrostu indukowane terapią falą uderzeniową obejmują: białko morfologiczne kości (BMP), śródbłonkową syntezę tlenku azotu (eNOS), czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) i antygen jądrowy komórek proliferujących (PCNA). Czynniki te poprawiają ukrwienie / neowaskularyzację i regenerację tkanek w obrębie ścięgien i kości12.
w tkankach układu mięśniowo-szkieletowego.
Oprócz właściwości leczniczych fale uderzeniowe łagodzą również ból. Podczas zabiegu występuje dyskomfort, ale zwykle ból zmniejsza się natychmiast po zabiegu, a następnie w ciągu kolejnych 24-72 godzin. Po każdym zabiegu okres łagodzenia bólu wydłuża się. Uważa się, że zaangażowane mechanizmy obejmują analgezję hiperstymulacyjną, uwalnianie substancji P z leczonego regionu, co prowadzi do natychmiastowej i późniejszej trwałej ulgi w bólu oraz zaprzestania neurogennych stanów zapalnych wywołanych substancją P13-17. Bioefekty fal uderzeniowych na tkankę nerwową wydają się wynikać z kawitacji. Sugeruje się, że kawitacja jest również podstawowym mechanizmem bólu związanego z falą uderzeniową podczas ESWT w medycynie klinicznej10.
Ogólnie uważa się, że metoda działania wiąże się z pobudzaniem przekrwienia, neowaskularyzacją i czynnikami wzrostu prowadzącymi do gojenia, a także hamowaniem percepcji bólu16.
Istnieje kilku producentów i rodzajów terapii falą uderzeniową dostępnych w sferze klinicznej. Typowym urządzeniem do terapii falą uderzeniową, za pomocą którego przeprowadzono wiele badań, jest szwajcarski system Dolorclast (rys. 6). W tym urządzeniu powietrze jest wykorzystywane do wystrzeliwania pocisku w rurze prowadzącej, który uderza w metalowy aplikator umieszczony na skórze. Pocisk generuje fale naprężeń w aplikatorze, które przenoszą fale ciśnienia do tkanki. Klinicysta posługuje się urządzeniem w postaci rękojeści podłączonej do systemu sprężania powietrza11.
Przeciwwskazania do ESWT
Dzieci (przed okresem dojrzewania), ciąża, infekcja, ogniskowe stany zapalne, wstrzyknięcie sterydów w ciągu ostatnich 6 tygodni, nowotwory, pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, rozrusznik serca i wypełnione powietrzem jamy/tkanki, takie jak płuca/jelito grube11.
Powikłania ESWT
Schmitz i wsp. w 2015 r.18 dokonali przeglądu bazy danych Pedro w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa ESWT. Stwierdzili oni, że bezpieczeństwo ESWT zostało wyraźnie potwierdzone przez skumulowane dane. W żadnym z badań uwzględnionych w tej analizie nie odnotowano poważnych zdarzeń niepożądanych. Problemy ogniskowe są rzadkie i dotyczą miejscowych siniaków i obrzęków. Nie stwierdzono żadnych skutków ogólnoustrojowych.
Terapeutyczne zastosowania pozaustrojowej terapii falą uderzeniową
Zapalenie powięzi podeszwy
Istnieją znaczne kontrowersje dotyczące jego skuteczności19, jednak artykuł przeglądowy Yin MC i wsp.20, w którym zidentyfikowano 108 potencjalnie istotnych artykułów, z których siedem badań z 550 uczestnikami spełniło kryteria włączenia, wykazał istotne dowody na to, że ESWT o niskiej intensywności przynosi korzyści. Na poparcie tej terapii Malliaropoulos N i wsp.21 leczyli 68 pacjentów z powięzią podeszwową, wykazując znaczną poprawę dyskomfortu, z 98% odsetkiem powodzeń i znacznym zmniejszeniem bólu po roku. Wskaźnik nawrotów po roku wynosił 8%.
Ibrahim M i wsp.22 przeprowadzili badanie, w którym łącznie 50 pacjentów z jednostronną, przewlekłą PF przydzielono losowo do leczenia ESWT lub placebo. Każda grupa liczyła 25 pacjentów. ESWT zastosowano w dwóch sesjach w odstępie 1 tygodnia. Punktami końcowymi były zmiany w wyniku Visual Analog Scale (VAS) i zmodyfikowanym wyniku Roles & Maudsley (RM) od wartości wyjściowej do 4 tygodni, 12 tygodni i 24 tygodni obserwacji. Analiza statystyczna w tym badaniu wykazała, że ESWT spowodowało znaczne zmniejszenie średnich wyników VAS i średnich wyników RM we wszystkich okresach obserwacji w porównaniu z leczeniem placebo.
Ścięgna pośladkowe
Istnieje bardzo niewiele badań dotyczących skuteczności ESWT w leczeniu ścięgna mięśnia pośladkowego średniego i ścięgna mięśnia pośladkowego małego.
Dwa badania przeprowadzone w 2009 roku przez Rompe i wsp.23 oraz Furia i wsp.24 sugerowały, że SWT było wartościowe, ponieważ odpowiednio 64% i 76% pacjentów było w stanie powrócić do normalnej aktywności fizycznej.
Rompe i wsp.23 podzielili pacjentów na oddzielne grupy obejmujące trening domowy, miejscową iniekcję kortykosteroidów lub terapię radialną falą uderzeniową w przypadku zespołu bólowego krętarza większego. Stwierdzili, że różnica w bólu i powrocie do zdrowia po 1 miesiącu i 15 miesiącach obserwacji nie była istotna statystycznie w porównaniu SWT z grupą treningu domowego.
Furia i wsp.24 wykazali, że SWT była lepsza od tradycyjnej terapii stosowanej w grupie kontrolnej. Tradycyjna terapia w grupie kontrolnej obejmowała tradycyjne terapie, w tym odpoczynek, leki przeciwzapalne, lód, rozciąganie i wzmacnianie mięśni pośladkowych i powięzi szerokiej, jonoforezę i zastrzyki z kortykosteroidów.
Zwapniające zapalenie ścięgna barku
Hsu i wsp.25 w 2008 r. w badaniu 46 pacjentów (33 pacjentów leczonych terapią falą uderzeniową i 13 otrzymujących leczenie pozorowane) wykazali znacznie lepsze wyniki mierzone w skali Constant- Murley (CMS), która obejmuje ból, zakres ruchu, aktywność i siłę. Redukcja złogów wapnia była znacznie lepsza u leczonych. Ocenę przeprowadzono według klasyfikacji Gartnera. Gartner typ 1: wyraźnie ograniczony i gęsty, formujący, typ 2: wyraźnie ograniczony, półprzezroczysty, mętny i gęsty, typ 3: mętny i półprzezroczysty, resorpcyjny26.Nie zaobserwowano znaczących działań niepożądanych związanych z leczeniem.
Gerdesmeyer i wsp.27 w 2003 roku opublikowali największe badanie. Łącznie 144 pacjentów przydzielono do terapii falą uderzeniową lub placebo w randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu. Wyniki pacjentów mierzono w CMS. Ponadto wykonano zdjęcia radiologiczne po 3, 6 i 12 miesiącach. 10 pacjentów nie zostało włączonych do badania. Znaczącą poprawę zaobserwowano w porównaniu z leczeniem pozorowanym 6 miesięcy po leczeniu. Poprawę wykazano we wszystkich punktach końcowych, a mianowicie po 3, 6, 12 i 24 miesiącach.
Wang i wsp.28 również w 2003 r. wykazali podobne wyniki w podobnym badaniu z udziałem 33 pacjentów otrzymujących SWT i 6 pacjentów włączonych do grupy kontrolnej. (Pozostali pacjenci z grupy pozorowanej zrezygnowali po stwierdzeniu, że nie są leczeni). CMS i ból w skali VAS (Visual analogue Score) rejestrowano po 2 i 4 tygodniach, 3, 6 i 12 miesiącach, a następnie co roku. Osoby leczone wykazywały poprawę we wszystkich punktach końcowych.
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej
Istnieje kilka artykułów analizujących skuteczność SWT w leczeniu zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty). Capan N i wsp.29 w 2016 r. przeprowadzili podwójnie ślepe, randomizowane badanie, kontrolowane placebo, w którym 56 pacjentów zostało losowo przydzielonych do ESWT lub leczenia pozorowanego. Każda grupa liczyła 28 pacjentów. Raz w tygodniu przez trzy tygodnie podawano 2000 impulsów o częstotliwości 10 Hz przy ciśnieniu powietrza 1,8 bara.
Pacjenci byli oceniani na początku badania oraz 1 i 3 miesiące po leczeniu pod kątem nasilenia bólu i stopnia funkcjonowania. Siła chwytu dotkniętej kończyny była również mierzona za pomocą dynamometru ręcznego. Stwierdzono, że obie grupy wykazały poprawę w określonym czasie, jednak nie było znaczącej różnicy między obiema grupami. Wniosek był taki, że ESWT nie wydaje się być bardziej skuteczna w zmniejszaniu bólu lub poprawie funkcji lub siły chwytu w porównaniu z leczeniem pozorowanym. Potencjalnym powodem nieskuteczności leczenia było stosunkowo niskie ciśnienie powietrza podawane podczas leczenia
Inne badania wykazały jednak, że terapia falami uderzeniowymi jest skuteczna.
Caruli C i wsp.30 w 2016 r. w badaniu obejmującym 80 osób wykazali pozytywne wyniki. U każdego pacjenta zastosowano 3 aplikacje w odstępach miesięcznych, a po 1, 6 i 12 miesiącach od zakończenia leczenia przeprowadzono obserwację. Wyniki oceniano za pomocą numerycznej skali oceny (NRS) i skali Oxford Elbow Score. Stwierdzono statystyczną poprawę symptomatologii w rok po leczeniu, z prawie całkowitym ustąpieniem objawów. Trentini R i wsp.31 w 2015 roku w swoich badaniach leczyli 36 pacjentów, a średni czas obserwacji wynosił 24,8 miesiąca. Ogniskowa ESWT była podawana co tydzień przez 3-4 tygodnie. Stwierdzono pozytywną odpowiedź u 75,7% pacjentów po leczeniu.
Ścięgno rzepki
Furia, J.P i wsp.32 w 2013 roku w swoim badaniu podzielili 66 pacjentów na dwie równe grupy. Pierwsza grupa była leczona ESWT, a druga innymi formami terapii nieoperacyjnej. Pacjenci byli obserwowani przez 12 miesięcy. Oceny dokonano na podstawie zmiany w wizualnej skali analogowej (VAS), skali oceny tendinopatii rzepki Victoria Institute of Sport (VISA-P) oraz skali Roles i Maudsley. Stwierdzono statystycznie istotny stopień poprawy u osób leczonych ESWT po 1 roku.
Van der Worp H, Zwerver J i wsp.33 w 2014 r. porównali skuteczność terapii zogniskowaną falą uderzeniową (FSWT) i radialną falą uderzeniową (RSWT) w leczeniu tendinopatii rzepki u 43 pacjentów. Chociaż w tym badaniu porównano dwie różne formy terapii, wyniki wykazały znaczną poprawę symptomatologii w przypadku obu form terapii falą uderzeniową. Wyniki są podobne w obu przypadkach.
Ścięgno Achillesa
Rompe JD, Nafe B i wsp.34 w 2007 r. porównali skuteczność 3 strategii leczenia – grupa 1, obciążenie ekscentryczne; grupa 2, powtarzalna terapia niskoenergetyczną falą uderzeniową (ESWT); oraz grupa 3, czekaj i obserwuj – u pacjentów z przewlekłą tendinopatią głównego trzonu ścięgna Achillesa.
Siedemdziesięciu pięciu pacjentów z przewlekłą, nawracającą (>6 miesięcy) tendinopatią Achillesa bez wstawki zostało włączonych do randomizowanego, kontrolowanego badania. W 4- miesięcznej obserwacji, ekscentryczne obciążanie i ESWT wykazały porównywalne wyniki. Strategia „poczekaj i zobacz” okazała się nieskuteczna.
Rompe JD, Fauria J i Manfully N35 w 2009 r. porównali skuteczność obciążania ekscentrycznego z obciążaniem ekscentrycznym i powtarzalną terapią niskoenergetyczną falą uderzeniową. Do randomizowanego, kontrolowanego badania włączono 68 pacjentów z przewlekłą, nawracającą (>6 miesięcy) tendinopatią Achillesa. W 4-miesięcznej obserwacji samo obciążenie ekscentryczne było mniej skuteczne w porównaniu z połączeniem obciążenia ekscentrycznego i powtarzalnej terapii niskoenergetyczną falą uderzeniową.
Rompe JD, Furia J, Maffulli N36 w 2008 r. porównali obciążenie ekscentryczne z terapią falą uderzeniową w przypadku przewlekłej tendinopatii Achillesa. Do randomizowanego, kontrolowanego badania włączono 50 pacjentów z przewlekłą (>6 miesięcy) nawracającą tendinopatią Achillesa.
Badanie to wykazało, że obciążenie ekscentryczne miało gorsze wyniki niż ESWT po czterech miesiącach obserwacji.
Notarnicola, A., Maccagnano, G., Tafuri, S. i wsp.37 w 2014 r. porównali terapię zimnym powietrzem i laserem wysokoenergetycznym (CHELT) z ESWT w leczeniu tendinopatii Achillesa. 60 osób dotkniętych tendinopatią Achillesa zostało losowo podzielonych na dwie równe grupy. Obie grupy uczestników wykonywały ćwiczenia rozciągające i ekscentryczne przez okres 2 miesięcy. Wizualna skala analogowa (VAS), skala kostka-przodostopie oraz skala Rolesa i Maudsleya były mierzone przed leczeniem, na koniec sesji terapeutycznej i po 6 miesiącach. W obu grupach stwierdzono statystycznie istotną poprawę po 6 miesiącach.
Brak zrostu kości
Leczenie przewlekłego braku zrostu złamania polega na jego wewnętrznym zespoleniu. W ciągu ostatnich kilku lat badania wykazały, że ESWT może być stosowana jako alternatywna opcja leczenia.
Cacchio A i wsp.38 w 2009 r. wykazali, że ESWT jest równie skuteczna jak zabieg chirurgiczny w stymulowaniu zrostu kości długich, dając lepsze krótkoterminowe wyniki kliniczne. Losowo przydzielono 126 pacjentów z brakiem zrostu kości długiej do leczenia pozaustrojową falą uderzeniową lub leczenia chirurgicznego.
Pacjenci w grupach fali uderzeniowej otrzymali cztery zabiegi. Pacjenci w grupach mieli podobną charakterystykę demograficzną, czas trwania braku zrostu i czas trwania obserwacji. Wyniki radiograficzne i kliniczne określono przed leczeniem oraz trzy, sześć, dwanaście i dwadzieścia cztery miesiące po leczeniu.
Po sześciu miesiącach wyleczeniu uległo 70% zwichnięć poddanych terapii falą uderzeniową i 73% zwichnięć poddanych zabiegowi chirurgicznemu. W trzy i sześć miesięcy po leczeniu wyniki kliniczne w dwóch grupach fal uderzeniowych były znacznie lepsze niż w grupie chirurgicznej. Po dwunastu i dwudziestu czterech miesiącach od leczenia nie było różnic między grupami.
Furia J, Juliano, P i wsp.39 w 2010 r. w podobnym badaniu również stwierdzili, że ESWT jest równie skuteczna jak operacja w leczeniu przewlekłego braku zrostu złamania w obszarze metafizalno-diafizalnym piątego śródstopia.Dwudziestu trzech pacjentów poddano ESWT, a dwudziestu pacjentów leczono za pomocą śrub śródszpikowych. Dwadzieścia z dwudziestu trzech nieurazów w grupie fali uderzeniowej i osiemnaście z dwudziestu nieurazów w grupie mocowania śrubami zostało wyleczonych po trzech miesiącach od leczenia. Jedno z trzech uszkodzeń, które nie zagoiło się przed upływem trzech miesięcy w grupie fali uderzeniowej, zostało wyleczone przed upływem sześciu miesięcy.
W 2010 roku Zelle B, Gollwitzer H i wsp.40 dokonali przeglądu literatury z lat 1966-2008. 924 pacjentów poddanych ESWT z powodu opóźnionego zrostu/braku zrostu pochodziło z 10 badań. Ogólny wskaźnik zrostu wynosił 76% (95% przedział ufności 73%-79%).
Tendinoza przed i w trakcie zawodów oraz w fazie ostrej
Zazwyczaj i historycznie ESWT była stosowana w przewlekłych tendinopatiach (> 6 miesięcy). Jednak wiele elitarnych drużyn sportowych i sportowców korzysta obecnie z ESWT przed i podczas zawodów ze względu na efekt redukcji bólu; przykłady obejmują Fiorentinę we włoskiej Serie A, wiele krajów / sportowców na ostatnich dwóch igrzyskach olimpijskich, AFL i drużyny piłkarskie ligi A.
Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat ESWT było testowane i stosowane wcześniej w leczeniu tendinopatii.
Niektóre badania zaczynają pojawiać się w bardziej ostrych warunkach. Na przykład Köksal i, Güler O i wsp.41 w 2015 r. ocenili i porównali wyniki ESWT w leczeniu ostrego (<3 miesiące) i przewlekłego (> 6 miesięcy) zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Łącznie pięćdziesięciu czterech pacjentów. Dwudziestu czterech pacjentów, u których objawy występowały przez <3 miesiące, zdefiniowano jako grupę ostrą, a 30 pacjentów, u których objawy występowały przez >6 miesięcy, zdefiniowano jako grupę przewlekłą. Wszystkie przypadki oceniano przed terapią oraz w tygodniach 2, 12 i 24 po terapii pod kątem bólu podczas odpoczynku, bólu podczas rozciągania, bólu podczas naciskania, bólu podczas podnoszenia krzesła, bólu podczas pracy i bólu nocnego. Okazało się, że obie grupy wykazały znaczną poprawę w zakresie prawie wszystkich wartości w każdym punkcie czasowym oceny w porównaniu z wartościami wyjściowymi. Pokazuje to, że ESWT może być równie skuteczna w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia nadkłykcia bocznego. Ponadto dane sugerują, że leczenie ESWT może zapobiegać progresji z fazy ostrej do fazy przewlekłej.
Źródła informacji i strategia wyszukiwania:
Bazy danych PubMed, baza danych PEDro, Google Scholar, Web of Science, Cochrane Library, biblioteka University of Queensland i biblioteka Monash Health zostały przeszukane bez żadnych ograniczeń dat. Pierwsze wyszukiwanie dotyczyło terminów fala uderzeniowa, fale uderzeniowe, fala uderzeniowa, fale uderzeniowe i leczenie. Drugie wyszukiwanie przeprowadzono dla kluczowych terminów: tendinosis, tendinitis, plantar fascia, plantar fasciitis, Achilles, patellar tendon, epicondylitis, calcification, bone, non-union, orthopaedic.
Wnioski:
Pozaustrojowa fala uderzeniowa (ESWT) jest przydatnym narzędziem wspomagającym w leczeniu pacjentów ze ścięgnami i zrostami kostnymi. Jest skuteczna, bezpieczna i może potencjalnie zastąpić zabieg chirurgiczny w kilku patologiach ortopedycznych.
Ta forma leczenia była zwykle stosowana u pacjentów z przewlekłymi urazami, którzy nie reagowali na tradycyjne metody leczenia. Stopniowo ESWT jest stosowany w bardziej ostrych warunkach i podczas/przed zawodami.
Ogólnie rzecz biorąc, ESWT wydaje się działać najlepiej, gdy uraz osiąga stan przewlekły, nie gojący się. ESWT zarówno w badaniach biologicznych, jak i klinicznych wydaje się być w stanie przyspieszyć proces gojenia w przewlekłych, nie gojących się urazach.
Podobnie jak w przypadku wszystkich form terapii, nie każdy reaguje na każdą konkretną formę leczenia, jednak ESWT wydaje się być cenną opcją leczenia, która może być stosowana w połączeniu z innymi formami terapii i która jest nieinwazyjna i łatwo dostępna.
Żródło: www.independentsportsimaging.com.au
© The Authors
Adaptacja: Wiesław Marciniak
Na podstawie licencji CC BY
(http://creativecommons.org/ licenses/by/4.0/)
- Wikipaedia
- Encyclopaedia Britannica online
- Ogden JA, Tóth-Kischkat A, Schultheiss R: Principles of Shock Wave Therapy. Clin Orthop Relat Res 2001; 387: 8-17
- Rompe JD, Furia J, Weil L, Maffulli N: Shock wave therapy for chronic plantar fasciopathy. Br Med Bull 2007;81-82:183-208
- Ogden et al., Clin Orthop Rel Res 2001;(387):8-17
- Shrivastava and Kailash, J Biosci 2005;30:269-275
- Gerdesmeyer L, Maier M, Haake M, at al: Physical, technical principles of extra corporeal shock-wave therapy (ESWT). Orthopade 2002; 31:610 – 617
- Wang FS, Yang KD, Chen RF, at al: Extracorporeal shock wave promotes growth and differentiation of bone marrow stromal cells towards osteoprogenitors associated with induction of TGF – B1. Journal bone joint surgery Br 2002; 84:457 – 461
- Mariotto S, Cavalieri E, Amelio E, et al: Extracorporeal shock waves: from lithotripsy to anti-inflammatory action by an NO production. Nitric oxide 2005; 12:89 – 96
- Schelling et al., Biophys J 1994;66:133-140
- Swiss Dolorclast Academy
- Ching-Jen Wang, MD , Feng-Sheng Wang, and Kuender D. Yang, ISMST Newsletter 2006.Volume 1, Issue 1 pg 4
- Hausdorf J, Schmitz C, Averbeck B, Maier M. Molecular basis for pain mediating properties of extracorporeal shock waves. Schmerz. 2004;18(6):492–497
- Maier M, Averbeck B, Milz S, Refior HJ, Schmitz C. Substance P and prostaglandin E2 release after shock wave application to the rabbit femur. Clin Orthop Relat Res. 2003;406:237–245.
- Aubdool AA, Brain SD. Neurovascular aspects of skin neurogenic inflammation. J Investig Dermatol Symp Proc. 2011;15(1):33–39
- Hausdorf J, Schmitz C, Averbeck B, Maier M. Molecular basis for pain mediating properties of extracorporeal shock waves. Schmerz. 2004;18(6):492–497
- Uchio Y, Ochi M etal. Expression of neuropeptides and cytokines at the extensor carpi radialis brevis muscle origin. J Elbow Shoulder Surg 2002;11: 570-575
- Schmitz C, Császár N etal. Efficacy and safety of extracorporeal shock wave therapy for orthopedic conditions: a systematic review on studies listed in the PEDro database Br Med Bull. 2015 Dec; 116(1): 115–138
- Ogden JA, Alvarez RG Marlow M. Shock-wave therapy for chronic proximal plantar fasciitis: a meta-analysis. Foot Ankle Int 2002; 23:301-308
- Yin MC, Ye J etal. Is extracorporeal shock-wave therapy clinical efficacy for relief of chronic, recalcitrant plantar fasciitis? A systematic review and meta-analysis of randomised placebo or active – treatment controlled trials. Archives of physical medicine and rehabilitation 2014; 95:1585 – 1593
- Malliaropoulos N, Crate G etal. Success and recurrence rate after radial extracorporeal shockwave therapy for plantar fasciopathy: a retrospective study. Biomed Res Int. Volume 2016 (2016), Article ID 9415827, 8 pages.
- Ibrahim M, Donatelli R et al. (16) Chronic Plantar Fasciitis Treated with Two Sessions of Radial Extracorporeal Shock Wave Therapy Foot Ankle Int May 2010 31: 391-397
- Rompe J, Segal N, Cacchio A, et al. Home training, local corticosteroid injection, or radial shock wave therapy for greater trochanteric pain syndrome. Am J Sports Med. 2009; 37:1981–1990
- Furia J, Rompe J, Maffulli N. Low-energy extracorporeal shock wave therapy as a treatment for greater trochanteric pain syndrome. Am J Sports Med. 2009; 37:1806– 1813
- Hsu CJ, Wang DY, Tseng KF, Fong YC, Hsu HC, Jim YF. Extracorporeal shock wave therapy for calcifying tendinitis of the shoulder. J Shoulder Elbow Surg. 2008;17:55-59
- Gartner J, Heyer A. Calcific tendinitis of the shoulder. Orthopade. 1995;24(3):284–302
- Gerdesmeyer L, Wagenpfeil S, Haake M, et al. Extracorporeal shock wave therapy for the treatment of chronic calcifying tendonitis of the rotator cuff: a randomized controlled trial. JAMA. 2003;290:2573-2580
- Wang C, Yang K, Wang F, Chen H, Wang J. Shock wave therapy for calcific tendinitis of the shoulder: a prospective clinical study with two-year follow-up. Am J Sports Med. 2003;31:425-430
- Capan N, Esmaeilzadeh S, et al. Radial Extracorporeal Shock Wave Therapy Is Not More Effective Than Placebo in the Management of Lateral Epicondylitis: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. Am J Phys Med Rehabil. 2016 Jul; 95 (7):495-506.
- Carulli, C., Tonelli, F., Innocenti, M. et al Effectiveness of extracorporeal shockwave therapy in three major tendon diseases. Journal of Orthopaedics and Traumatology March 2016, Volume 17, Issue 1, pg. 15–20
- Trentini R, Mangano T et al. Short- to mid-term follow-up effectiveness of US-guided focal extracorporeal shock wave therapy in the treatment of elbow lateral epicondylitis Musculoskeletal Surgery September 2015, Volume 99, Supplement 1, pg 91–97
- Furia, J.P., Rompe, J.D., Cacchio, A. et al. A single application of low-energy radial extracorporeal shock wave therapy is effective for the management of chronic patellar tendinopathy. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy February 2013, Volume 21, Issue 2, pg 346–350
- Van der Worp H, Zwerver J etal. No difference in effectiveness between focused and radial shockwave therapy for treating patellar tendinopathy: a randomized controlled trial. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2014 Sep;22(9):2026-32
- Rompe JD1 , Nafe B, Furia JP, Maffulli N Eccentric loading, shock-wave treatment, or a wait-and-see policy for tendinopathy of the main body of tendo Achillis: a randomized controlled trial. Am J Sports Med. 2007 Jul;35(7):1216.
- Rompe JD, Furia J, Maffulli N. Eccentric loading versus eccentric loading plus shock-wave treatment for midportion achilles tendinopathy: a randomized controlled trial. Am J Sports Med. 2009 Mar;37(3):463-70
- Rompe JD, Furia J, Maffulli N. in 2008 Eccentric loading compared with shock wave treatment for chronic insertional achilles tendinopathy. A randomized, controlled trial. J Bone Joint Surg Am. 2008 Jan; 90(1):52-61
- Notarnicola, A., Maccagnano, G., Tafuri, S. et al. CHELT therapy in the treatment of chronic insertional Achilles tendinopathy. Lasers in Medical Science May 2014, Volume 29, Issue 3, pp 1217–1225
- Cacchio A, L etal in 2009 Extracorporeal Shock-Wave Therapy Compared with Surgery for Hypertrophic Long-Bone Nonunions J Bone Joint Surg Am, 2009 Nov 01; 91 (11): 2589 -2597
- Furia J, Juliano, P etal. Shock Wave Therapy Compared with Intramedullary Screw Fixation for Non-union of Proximal Fifth Metatarsal Metaphyseal-Diaphyseal Fractures J Bone Joint Surg Am, 2010 Apr; 92 (4): 846 -854
- Zelle B, Gollwitzer H etal. Extracorporeal Shock Wave Therapy: Current Evidence Journal of Orthopaedic Trauma: March 2010 – Volume 24 – Issue – pp S66-S70
- Köksal İ, Güler O, Mahiroğulları M, Mutlu S, Çakmak S, Akşahin E. Comparison of extracorporeal shock wave therapy in acute and chronic lateral epicondylitis. Acta Orthop Traumatol Turc. 2015;49(5):465-70