Profilaktyka i cel
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (lateral elbow tendinopathy, LET) to jedno z najczęściej występujących uszkodzeń mięśniowo-szkieletowych, dotyczących tkanek łokcia, które mogą skutkować znaczącym ograniczeniem funkcji i zmniejszeniem aktywności1. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (LET) lub łokieć tenisisty definiuje się jako występowanie patologicznych zmian w samym nadkłykciu bocznym kości ramiennej, lub w jego okolicy, które powodują ból, tkliwość i prowadzą do ograniczenia ruchomości2. Mechanizm powstawania tych uszkodzeń jest złożony, jednak najczęściej są one wynikiem przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka.
Z praktyki klinicznej wiadomo, że LET może pojawić się nagle pod postacią zapalenia ścięgna, częściej jednak przybiera formę chroniczną, w której przebiegu dochodzi do zmian degeneracyjnych w ścięgnach, dezorganizacji włókien kolagenowych, powstawania tkanki bliznowatej i hiperwaskularyzacji (czyli nadmiernego rozrostu naczyń krwionośnych – przyp. tłum.)3. Czynniki ryzyka sprzyjające zapaleniu ścięgien są zarówno miejscowe, natury biomechanicznej, związane z przeciążeniem, jak i ogólne. Do czynników ogólnych należą m.in. hipercholesterolemia, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, wiek i choroby genetyczne4,5. Generalnie ogólne czynniki ryzyka zmniejszają zdolność wysiłkową ścięgien do wykonywania codziennych czynności i mogą zapoczątkować kaskadę powstawania patologicznych zmian4.
Jakkolwiek interwencje za pomocą rehabilitacji mogą być nieco niejasne, stosuje się je zazwyczaj jako leczenie pierwszego rzutu, zanim sięgniemy po leki, iniekcje kortyzonu czy skierujemy pacjenta na operację6,7.
Gdy przyjrzymy się krytycznie literaturze fachowej, dostrzeżemy, iż przykłady postępowania rehabilitacyjnego dostarczają dowodów na to, że wiele metod ćwiczeń i terapii manualnej daje natychmiastową lub krótkotrwałą ulgę w bólu i poprawia sprawność8. Nadal jednak nie opisano precyzyjnie, jakie praktyki terapeutyczne, o skuteczności popartej dowodami naukowymi, powinny składać się na wieloetapowy program leczenia LET9, zwłaszcza w odniesieniu do