Boczne skręcenie stawu skokowego wiąże się z przetoczeniem tego stawu do wewnątrz z dużą szybkością, co skutkuje uszkodzeniem zespołu więzadeł bocznych1-4. Aż 85% bocznych skręceń stawu skokowego jest wynikiem nadmiernej inwersji2,5. Boczne skręcenie stawu skokowego odpowiada za około 30% wszystkich urazów6-8 i często zdarza się wśród osób uprawiających sport9-11. Boczne skręcenie stawu skokowego uszkadza mechanoreceptory w tkankach otaczających ten staw12-15 i może prowadzić do utrzymywania się bólu, niestabilności i upośledzenia funkcjonowania16. Ryzyko ponownego urazu szacowane jest na nawet 73%17, a w około 31-40% przypadków dochodzi do przewlekłej niestabilności stawu skokowego16,17. Boczne skręcenia stawu skokowego wiążą się z wysokim kosztem ekonomicznym i zmniejszoną produktywnością w pracy18, co oznacza, że urazy tego typu powodują duże obciążenie ekonomiczne.
Przewlekła niestabilność stawu skokowego zwykle polega na nawracaniu skręcenia stawu, utrzymywaniu się objawów szczątkowych oraz epizodach „ustępowania” (bezwiednej rotacji stopy) i obejmuje niestabilność funkcjonalną i mechaniczną tego stawu19. Na niestabilność funkcjonalną składają się deficyty siły mięśni oraz zaburzenia systemu proprioceptywnego12,20, skutkujące zmienioną kontrolą sensomotoryczną i posturalną21. Kontrola sensomotoryczna stawu skokowego to m.in. aktywność mięśni wpływająca na stabilność stawu22. Po skręceniu często występują deficyty funkcji mięśni strzałkowych23. Mięśnie te zapobiegają ewentualnemu urazowi poprzez stawianie oporu siłom, które mogą spowodować nadmierną inwersję24. Zaburzona posturalna kontrola dynamiczna wynika ze zmniejszenia siły, zakresu ruchu, kontroli neuromięśniowej i propriocepcji17.
Test gwiazdy (SEBT – Star Excursion Balance Test) stanowi szeroko stosowaną, wiarygodną i zasadną miarę dynamicznej kontroli posturalnej25,26. Jest to pomiar prosty i niedrogi, który został szeroko przebadany wśród osób z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego17,28-34. Często stosowana jest także jego zmodyfikowana wersja, znana jako test równowagi Y (Y Balance Test)35-40. Przebadano programy rehabilitacyjne obejmujące trening równowagi, siłowy, wibracyjny i trening mieszany. Jednakże dowody sugerujące, która z interwencji jest najskuteczniejsza, są sprzeczne.
Trening równowagi poprawia zdolność danej osoby do utrzymywania środka ciężkości i postawy poprzez stawianie wyzwań układowi przedsionkowemu i układowi mięśniowo-szkieletowemu48. Donoszono, że trening równowagi może poprawiać dynamiczną kontrolę posturalną wśród osób z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego43,49,50. McKeon i wsp. przeprowadzili badanie wysokiej jakości sprawdzające efekty 4-tygodniowego programu treningu równowagi wśród osób dorosłych z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego i odnotowali znaczącą poprawę w grupie interwencyjnej, jeśli chodzi o zgłaszaną przez pacjenta niepełnosprawność i kontrolę posturalną43.
Trening siłowy polega na wywieraniu siły podczas prób przezwyciężania oporu, co prowadzi do większej rekrutacji i lepszej synchronizacji włókien mięśniowych48, co z kolei poprawia kontrolę neuromięśniową i rozwój mięśni51-56. Smith i wsp. przeprowadzili badanie wysokiej jakości sprawdzające efekty 6-tygodniowego programu siłowego wśród osób z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego. Donosili o znaczącej poprawie siły ewersyjnej w grupie interwencyjnej i doszli do wniosku, że skuteczny program siłowy, by poprawiać siłę i przygotować staw skokowy do powrotu do normalnej aktywności, powinien stanowić wyzwanie i być prowadzony na wielu płaszczyznach57.
Trening wibracyjny całego ciała (WBVT – whole-body vibration traning) polega na mechanicznych oscylacjach przenoszonych z platformy wibracyjnej, które wpływają na mechanoreceptory stawu, jego wrzecionka mięśniowe, wyniki siły i mocy58, natomiast badania na temat WBVT przy przewlekłej niestabilności stawu skokowego są ograniczone. Ray59 przeprowadziła metaanalizę umiarkowanej jakości (n=4) porównującą skuteczność WBVT i rehabilitacji na desce do balansowania. Autorka doszła do wniosku, że w poprawianiu dynamicznej kontroli posturalnej u sportowców rekreacyjnych z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego skuteczniejszy jest trening na desce do balansowania.
W roku 2010 Webster i Gribble60 przeprowadzili przegląd systematyczny literatury na temat rehabilitacji funkcjonalnej przy przewlekłej niestabilności stawu skokowego (n=6 randomizowanych badań kontrolowanych). Ich ustalenia sugerowały, że wszystkie interwencje rehabilitacji funkcjonalnej znacząco poprawiły kontrolę posturalną. Autorzy ci nie porównywali jednak względnej skuteczności interwencji ani nie badali okresów katamnezy w celu ustalenia efektów długoterminowych. Niniejszy przegląd zapewnia uaktualniony wgląd w najnowszą literaturę (z ostatnich 10 lat) badającą optymalne parametry rehabilitacji, według pomiarów przeprowadzonych przy użyciu testu gwiazdy (SEBT), pomagający klinicystom w postępowaniu zachowawczym z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego.
Celem niniejszego przeglądu jest ustalenie skuteczności rehabilitacji funkcjonalnej odnośnie do poprawiania dynamicznej kontroli posturalnej, według pomiarów przy pomocy SEBT, wśród sportowców rekreacyjnych z przewlekłą niestabilnością stawu skokowego, ze szczególnym uwzględnieniem skuteczności względnej i długoterminowych efektów interwencji.
Metody
Niniejszy przegląd został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analysis61. Przeprowadzono przeszukanie 10 baz danych zawierających literaturę z lat 2009-2019, w celu uaktualnienia wcześniejszego przeglądu systematycznego na ten temat60. Dla celów niniejszego artykułu przyjęliśmy, że sportowcy rekreacyjni to osoby, które same się tak określają lub wykonują aktywność fizyczną o intensywności