Chociaż aspekty neurologiczne często uznaje się za wtórne w stosunku do dysfunkcji płuc czy problemów kardiologicznych – to zdrowie psychiczne ma niebagatelne znaczenie dla procesu leczenia. Wydaje się to najbardziej krytyczne w fazie zdrowienia, ale utrzymywanie większej aktywności mózgu w ostrej fazie choroby może również przyspieszyć późniejszy pełny powrót do zdrowia.
Bezruch i brak aktywnego wysiłku może nasilać atrofię mięśni oraz bezpośrednie zapalenie włókien mięśniowych, apoptozę i degradację neuronów, w których pośredniczy hipoperfuzja (zmniejszony przepływ krwi). Również cytokiny prozapalne są podwyższone – tak u pacjentów z zapaleniem płuc, jak również u pacjentów z depresją, a przedłużone zapalenie układu nerwowego, jak się przypuszcza, prowadzi do neurodegeneracji w późniejszym wieku. Biorąc pod uwagę, że wibroterapia stymuluje funkcje poznawcze, może być korzystna dla pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz z COVID-19.
20% większa koncentracja po wibroterapii!
Badania przedkliniczne wykazały, że wibroterapia indukuje wzmocnioną neurotransmisję, generuje specyficzną dla regionu aktywność neuronalną i stymuluje neurogenezę hipokampu krytyczną dla funkcji poznawczych. Ponadto pobudza układ cholinergiczny, a także dopaminergiczny i serotonergiczny, poprawiając nastrój (szczególnie w przypadku łagodnej depresji).
Podsumowując, wibroterapia medyczna wydaje się wpływać pozytywnie na psychikę. Być może nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że wibroterapia jest formą ćwiczeń biernych i odzwierciedla to, co wiadomo o pozytywnym wpływie aktywnych ćwiczeń na mózg. Dlatego stosowana u osób poważnie dotkniętych chorobami przewlekłymi, jak również u tych, u których utrzymują się objawy po COVID-19, jest często rozważana jako skuteczna terapia w zakresie funkcji poznawczych i zdrowia psychicznego.
W rezultacie, łącząc terapię wibracyjną z ułożeniową (pozycje relaksacyjne, leżące, półleżące), uzyskuje się działanie przeciwbólowe, wzmocnienie układu mięśniowego, ochronę przed skutkami unieruchomienia oraz zmniejszenie dolegliwości związanych z obniżoną koncentracją i zaburzeniami neuropoznawczymi.
Dowiedz się, jakie możliwości daje wibroteraia lecznicza VITBERG na vitberg.com
- Sañudo, Borja; Seixas, Adérito; Gloeckl, Rainer; Rittweger, Jörn; Rawer, Rainer; Taiar, Redha i wsp. (2020): Potential Application of Whole Body Vibration Exercise For Improving The Clinical Conditions of COVID-19 Infected Individuals: A Narrative Review From the World Association of Vibration Exercise Experts (WAVex) Panel. w: International journal of environmental research and public health 17 (10). DOI: 10.3390/ijerph17103650.