Jedną z istotniejszych różnic pomiędzy nowymi mutacjami a pierwotnym wirusem jest białko spike: podczas gdy u pierwotnej postaci wirusa występowało białko spike D614G, wszystkie nowe warianty posiadają mutację N501Y. Wirus południowoafrykański wykazuje dodatkowo mutację K417N i E484K.
To właśnie za pomocą białka spike SARS-CoV-2 łączy się z receptorami komórkowymi, aby przeniknąć do ich wnętrza. Z tego powodu blokada białka spike mogłaby stać się sposobem na zmniejszenie zjadliwości wirusa.
Zgodnie z badaniami opublikowanymi 19 marca 2021 roku przez zespół Hoai Thi Thu Tran taki potencjał może wykazywać wyciąg z mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale). Mniszek lekarski jest pospolitą rośliną leczniczą i jadalną. Jest często stosowany w łagodnych schorzeniach wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelit.
Badania in vitro sugerują powinowactwo wyciągu z mniszka lekarskiego do białka spike. Wiązanie wirusa z komórką gospodarza może ulec zmniejszeniu o 50–80%, w zależności od mutacji. Przytoczone badania znajdują się jeszcze na wczesnym etapie i zostały wykonane jedynie in vitro, tym niemniej pokazują potencjał naturalnych środków leczniczych, które być może przyczynią się do opanowania pandemii.