Sen a nasze emocje

Związek między jakością snu a ludzką psychiką jest wzajemny – sen jest niezbędny dla zdrowia psychicznego, a regulowanie emocji zmniejsza szkodliwy wpływ stresu na jakość snu.
Article Image

Sen odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu naszych stresów i emocji przeżywanych w ciągu dnia. Wykazano już, że sen jest niezbędny dla naszej zdolności radzenia sobie ze stresem emocjonalnym oraz że bezsenność źle wpływa na nasze reakcje emocjonalne i relacje społeczne.

Wiadomo również, że sen ma znaczenie dla naszych funkcji psychomotorycznych, sensomotorycznych i poznawczych. Badania nad efektami pozbawienia snu wykazały, że stan taki prowadzi do częstszego odczuwania stresu, niepokoju i złości w reakcji na sytuacje charakteryzujące się niskim poziomem stresu oraz nasila skłonność do reagowania na bodźce negatywne.

Deficyt snu wiąże się również z tendencją do zachowań agresywnych. W innym badaniu 33 ochotników, którym nie pozwolono zasnąć przez 42 godziny, poddawano badaniom funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w celu ustalenia wpływu takiego pozbawienia snu na ich mózgi. Wyniki wykazały, że odczucie wyczerpania emocjonalnego pozostawało u nich stosunkowo stabilne w dniu pierwszym, a później, po pierwszym i drugim wzroście poziomu melatoniny, sygnalizującym potrzebę snu zgodnie z ich rytmem dobowym, znacząco się pogorszyło. Zakłócenie lub pozbawienie snu jest zarówno objawem, jak i czynnikiem ryzyka szeregu zaburzeń psychiatrycznych.

Stan taki może zwiększać częstość incydentów gniewu, depresji, dezorientacji oraz prowadzić do uczuć rozdrażnienia i frustracji. Może on także zmniejszać zdolność do przyjęcia na siebie winy za własne błędy.

Nawet jedna nieprzespana noc może dawać takie negatywne efekty – wywołuje wzmocnienie reaktywności ciała migdałowatego na emocjonalnie negatywne obrazy aż o 60%. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenie snu przerywa połączenie między ciałem migdałowatym a kontrolującą je przyśrodkową korą przedczołową. Częściowo za ten niekorzystny wpływ odpowiada również interakcja między melatoniną, czyli hormonem snu, a kortyzolem – hormonem stresu.

Badania wykazują, że pozbawienie snu wywołuje odczucie niepokoju i lęku o przyszłość, zwłaszcza u osób bardziej podatnych. Zmniejsza również zdolność do empatii, co sprzyja nieporozumieniom i eskalacji konfliktów. Ogólnie rzecz biorąc, utrata snu zagraża dobremu i skutecznemu funkcjonowaniu, źle wpływa na emocje, na zdolność ich regulowania i wyrażania. Dbajmy więc o to, by wysypiać się co noc – zdrowy sen naprawia zdolność mózgu do adaptacji, poprawia nastrój i zdrowie ogólne. 

Bibliografia
  • www.news-medical.net
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl