W praktyce, ze względu na panujące ciśnienie, komory możemy podzielić na wysokociśnieniowe 2.0-3.0 ATA oraz nisko ciśnieniowej 1.3-1.8 ATA. Zarówno jedne, jak i drugie występują w formie jednoosobowej i wieloosobowej. Uruchomienie komory wysokociśnieniowej wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych, od nadzoru lekarskiego, po obecność wyspecjalizowanego personelu podczas zabiegu. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się jednoosobowe niskociśnieniowe komory hiperbaryczne, które nie wymagają tych formalności. Wykonywane w nich zabiegi łagodnej tlenoterapii mają spowodować zwiększone wysycenie tlenem krwi, a przez jego większą dostępność wpłynąć pozytywnie na procesy regeneracyjne. Tlenoterapię hiperbaryczną stosuje się zazwyczaj w terapiach zatrucia tlenkiem węgla lub innymi gazami trującymi, leczeniu trudno gojących się ran, chorobie wysokociśnieniowej, czy coraz częściej w niedosłuchu, ale takie działania wymagają ciśnienia na poziomie 2.0-3.0 ATA. Stąd też pytanie, jak można wykorzystać łagodną tlenoterapię w komorach o znacznie niższym ciśnieniu i czy taka terapia faktycznie przyniesie korzyści.
W 1996 roku Jain wskazywał, że zabieg tlenoterapii hiperbarycznej wpływa na zwiększony transport tlenu i poprawia procesy oksydacyjne w tkankach. Celem stosowania takich zabiegów było również zmniejszenie lokalnego niedotlenienia tkanek, redukcja stanu zapalnego i obrzęków (Staples i Clement, 1996). Kim, Yukishita i Lee (2011) stwierdzili, że zabieg w ciśnieniu 1.3 ATA wpływa na redukcję stresu oksydacyjnego i zmęczenia. Również Shimoda i wsp. (2015) doszli do wniosków, że zabiegi wpływają korzystnie na proces regeneracji powysiłkowej. Do ciekawego wniosku doszli Widiyanto i Soetanto (2018), którzy stwierdzili, że zabiegi w warunkach ciśnienia 1.3 ATA powodują szybszą regenerację i lepszą zdolność do wykonania kolejnego wysiłku niż aktywny wypoczynek lub zabieg w komorze o ciśnieniu 1.8 ATA. Stąd też zalecane jest ich stosowanie nie tylko po treningu czy zawodach, ale również w ich trakcie. Według Ishii (2005) podczas Igrzysk Olimpijskich w Nagano w 1998 roku, zawodnicy korzystali z takich zabiegów w celu redukcji zmęczenia.
Przeszukując różne artykuły, w Internecie można znaleźć zdjęcia wybitnych sportowców korzystających z zabiegów tlenoterapii, czy nawet posiadających komory w swoich domach. Wśród tych licznych gwiazd sportu są m.in. Robert Lewandowski, Nowak Djoković czy Lebron James. W gabinecie Fit Test Family sportowcy najczęściej wykonują zabiegi przed ważnymi zawodami lub w okresie ciężkich treningów. Po takim zabiegu na treningu odczuwalny jest dużo spokojniejszy oddech, równiejsza praca serca, czy nawet obniżona częstotliwość jego skurczów. Większość klientów zauważa wyraźną różnicę w swojej dyspozycji. W sytuacji, gdy w kalendarzu zawodnicy mają dużą liczbę startów w krótkim okresie, zabieg w łagodnej komorze stanowi świetny sposób na szybki powrót do dyspozycji po ciężkich zawodach.
W praktyce fizjoterapeutycznej bardzo często spotykamy sportowców z licznymi przeciążeniami, które bardzo często spowodowane są wykonywaniem nadmiernej pracy treningowej bez odpowiedniej regeneracji. Zabiegi tlenoterapii w tym przypadku są świetnym rozwiązaniem i będą stanowić przyjemny i skuteczny środek odnowy biologicznej. Warto dodać, że sam zabieg jest przyjemny i relaksujący. Szum powietrza i wytłumienie dźwięków z zewnątrz powodują, że spora część osób podczas zabiegu śpi.
Komora dla placówki jest sposobem na zwiększenie zakresu usług, a co bardzo istotne zabiegi w niskim ciśnieniu nie są obciążające dla personelu. Sam zabieg wymaga kontroli podczas wzrostu ciśnienia, doraźnego sprawdzania w czasie drugiej fazy zabiegu i obecności przy zmniejszaniu ciśnienia. Pozostały czas możemy wykorzystać na inne czynności w placówce.
Coraz większa dostępność łagodnych komór hiperbarycznych, jak również coraz liczniejsze publikacje naukowe, zachęcają do korzystania z zabiegów tlenoterapii. Obecnie obserwujemy znaczny wzrost placówek świadczących tego typu usługi na polskim rynku, a wraz z liczbą placówek powinna rosnąć świadomość odbiorców i chęć do korzystania z nich. Być może w niedługim czasie zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej będą tak popularne, jak zabiegi w saunie czy masaż.