Zastosowanie łagodnej komory hiperbarycznej w praktyce fizjoterapeutycznej i treningu sportowym

Komora hiperbaryczna stanowi zamknięte pomieszczenie, w którym doprowadzamy do wzrostu ciśnienia powyżej warunków atmosferycznych.
Article Image

W praktyce, ze względu na panujące ciśnienie, komory możemy podzielić na wysokociśnieniowe 2.0-3.0 ATA oraz nisko ciśnieniowej 1.3-1.8 ATA. Zarówno jedne, jak i drugie występują w formie jednoosobowej i wieloosobowej. Uruchomienie komory wysokociśnieniowej wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych, od nadzoru lekarskiego, po obecność wyspecjalizowanego personelu podczas zabiegu. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się jednoosobowe niskociśnieniowe komory hiperbaryczne, które nie wymagają tych formalności. Wykonywane w nich zabiegi łagodnej tlenoterapii mają spowodować zwiększone wysycenie tlenem krwi, a przez jego większą dostępność wpłynąć pozytywnie na procesy regeneracyjne. Tlenoterapię hiperbaryczną stosuje się zazwyczaj w terapiach zatrucia tlenkiem węgla lub innymi gazami trującymi, leczeniu trudno gojących się ran, chorobie wysokociśnieniowej, czy coraz częściej w niedosłuchu, ale takie działania wymagają ciśnienia na poziomie 2.0-3.0 ATA. Stąd też pytanie, jak można wykorzystać łagodną tlenoterapię w komorach o znacznie niższym ciśnieniu i czy taka terapia faktycznie przyniesie korzyści.

W 1996 roku Jain wskazywał, że zabieg tlenoterapii hiperbarycznej wpływa na zwiększony transport tlenu i poprawia procesy oksydacyjne w tkankach. Celem stosowania takich zabiegów było również zmniejszenie lokalnego niedotlenienia tkanek, redukcja stanu zapalnego i obrzęków (Staples i Clement, 1996). Kim, Yukishita i Lee (2011) stwierdzili, że zabieg w ciśnieniu 1.3 ATA wpływa na redukcję stresu oksydacyjnego i zmęczenia. Również Shimoda i wsp. (2015) doszli do wniosków, że zabiegi wpływają korzystnie na proces regeneracji powysiłkowej. Do ciekawego wniosku doszli Widiyanto i Soetanto (2018), którzy stwierdzili, że zabiegi w warunkach ciśnienia 1.3 ATA powodują szybszą regenerację i lepszą zdolność do wykonania kolejnego wysiłku niż aktywny wypoczynek lub zabieg w komorze o ciśnieniu 1.8 ATA. Stąd też zalecane jest ich stosowanie nie tylko po treningu czy zawodach, ale również w ich trakcie. Według Ishii (2005) podczas Igrzysk Olimpijskich w Nagano w 1998 roku, zawodnicy korzystali z takich zabiegów w celu redukcji zmęczenia.

Przeszukując różne artykuły, w Internecie można znaleźć zdjęcia wybitnych sportowców korzystających z zabiegów tlenoterapii, czy nawet posiadających komory w swoich domach. Wśród tych licznych gwiazd sportu są m.in. Robert Lewandowski, Nowak Djoković czy Lebron James. W gabinecie Fit Test Family sportowcy najczęściej wykonują zabiegi przed ważnymi zawodami lub w okresie ciężkich treningów. Po takim zabiegu na treningu odczuwalny jest dużo spokojniejszy oddech, równiejsza praca serca, czy nawet obniżona częstotliwość jego skurczów. Większość klientów zauważa wyraźną różnicę w swojej dyspozycji. W sytuacji, gdy w kalendarzu zawodnicy mają dużą liczbę startów w krótkim okresie, zabieg w łagodnej komorze stanowi świetny sposób na szybki powrót do dyspozycji po ciężkich zawodach.

W praktyce fizjoterapeutycznej bardzo często spotykamy sportowców z licznymi przeciążeniami, które bardzo często spowodowane są wykonywaniem nadmiernej pracy treningowej bez odpowiedniej regeneracji. Zabiegi tlenoterapii w tym przypadku są świetnym rozwiązaniem i będą stanowić przyjemny i skuteczny środek odnowy biologicznej. Warto dodać, że sam zabieg jest przyjemny i relaksujący. Szum powietrza i wytłumienie dźwięków z zewnątrz powodują, że spora część osób podczas zabiegu śpi.

Komora dla placówki jest sposobem na zwiększenie zakresu usług, a co bardzo istotne zabiegi w niskim ciśnieniu nie są obciążające dla personelu. Sam zabieg wymaga kontroli podczas wzrostu ciśnienia, doraźnego sprawdzania w czasie drugiej fazy zabiegu i obecności przy zmniejszaniu ciśnienia. Pozostały czas możemy wykorzystać na inne czynności w placówce.

Coraz większa dostępność łagodnych komór hiperbarycznych, jak również coraz liczniejsze publikacje naukowe, zachęcają do korzystania z zabiegów tlenoterapii. Obecnie obserwujemy znaczny wzrost placówek świadczących tego typu usługi na polskim rynku, a wraz z liczbą placówek powinna rosnąć świadomość odbiorców i chęć do korzystania z nich. Być może w niedługim czasie zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej będą tak popularne, jak zabiegi w saunie czy masaż.

AUTOR
Udostępnij
Oferty
Zobacz więcej
UK Logo
Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalistów
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk “Potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Nie potwierdzam
Potwierdzam
Przepraszamy, ale nasz serwis jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapraszamy na stronę Ktociewyleczy.pl