Głównym celem wykorzystania technologii radiofrekwencji (RF) w leczeniu urazów i kontuzji jest redukcja stanu zapalnego, zminimalizowanie dolegliwości bólowych oraz przyspieszenie regeneracji tkanek.
Kiedy dochodzi do kontuzji sportowej, w miejscu uszkodzenia tkanek obserwujemy wzrost przepływu krwi i napływ komórek odpornościowych, co w efekcie powoduje powstanie obrzęku w okolicy urazu. W pierwszej fazie stanu zapalnego, kiedy fibroblasty „zabezpieczają” uszkodzenie, powstaje wiele substancji ubocznych procesów naprawczych. W związku z tym, że fala radiowa wprawia w ruch jony, usprawnia mikrokrążenie krwi oraz limfy, szybciej eliminuje substancje gromadzące się na tym etapie gojenia. Odpowiednie ułożenie elektrod pozwala na skierowanie substancji odpadowych w kierunku węzłów chłonnych i szybszy ich metabolizm.
Nieodzownym elementem urazu jest również ból, który powoduje zaburzenia funkcjonalne, uniemożliwiając ruch bądź znacznie go ograniczając. Dzięki zastosowaniu radiofrekwencji emitowanej w zakresie około 1 Mhz pobudzane są cząsteczki uwodnionych białek, które uwalniają protony i neutrony. Cząsteczki te blokują działanie pompy sodowo-potasowej. Dzięki temu, jony dodatnie gromadzą się wewnątrz komórki, zapobiegając nadmiernemu przenikaniu innych ładunków dodatnich, w tym Na+, co w dużej mierze odpowiedzialne jest za odczuwanie bólu.
Efekt diatermii, czyli odczuwania ciepła, oprócz poprawy krążenia łagodzi skurcze mięśni oraz bóle przeciążeniowe tkanek miękkich. Dzięki temu terapia TECAR może być wykorzystywana w terapii okołotreningowej, jako przygotowanie do wysiłku bądź przyspieszenie regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku. Odpowiednia opieka okołotreningowa pozwala uniknąć przeciążeń, co zmniejsza ryzyko urazów oraz kontuzji sportowych.
Urządzenie do terapii TECAR Capenergy, to urządzenie drugiej generacji. W odróżnieniu od poprzednich, posiada opcję pracy automatycznej, która doskonale sprawdza się np. przy wykonywaniu drenażu limfatycznego. Dostępne są modele, które mają 2, 3 a nawet 4 kanały. Dzięki takiemu rozwiązaniu terapeuta może pracować trybem pojemnościowym i rezystywnym jednocześnie, co skraca zabieg, a jednocześnie podnosi jego efektywność. Daje to również możliwość objęcia zabiegiem większego obszaru w trakcie jednej sesji. Dodatkowo, elektrody automatyczne wyposażone są w czujniki temperatury, co podnosi bezpieczeństwo pacjenta oraz umożliwia przeprowadzenie zabiegu u osób z zaburzeniami czucia.
Rozwój urządzeń do terapii TECAR pozwala na coraz szersze zastosowanie radiofrekwencji w codziennej pracy gabinetów fizjoterapeutycznych. Chociaż terapia TECAR jest znana i uznawana w środowisku fizjoterapeutycznym, nowe rozwiązania jakie proponuje Capenergy pozwalają na jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie tej technologii w leczeniu i profilaktyce urazów i kontuzji sportowych.