Wprowadzenie
Udar jest globalnym problemem zdrowotnym. W 2016 r. na całym świecie doszło do około 13,7 mln przypadków udaru. Szacuje się, że światowa populacja osób po udarze liczy 80,1 mln1. W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się wzrost liczby osób, które przeżyły udar2. Dla każdego, kto doznał udaru, ważnym aspektem powrotu do zdrowia jest rehabilitacja3. Pośród wszystkich możliwych celów rehabilitacji po udarze odzyskanie możliwości chodzenia znajduje się wysoko w hierarchii ważności większości pacjentów poudarowych4.
Pacjenci poudarowi wykazują znaczące różnice we wzorcach chodu, w zależności od zachowanej funkcji i ciężkości upośledzenia sensomotorycznego5. Jedną ze zmian, jaka może być obecna w chodzie poudarowym, jest przeprost stawu kolanowego w porażonej kończynie podczas fazy podparcia6. Przeprost kolana znany jest również pod nazwą „genu recurvatum” i charakteryzuje się przechodzeniem wektora siły reakcji podłoża przed kolanem, co skutkuje pełną (0º) lub jeszcze większą ekstensją stawu kolanowego7. Przeprost kolana stanowi progresywną deformację powodującą niepełnosprawność, która upośledza prędkość chodu, zmniejsza jego skuteczność, zwiększa zużycie energii podczas chodzenia i może wywoływać lub wiązać się z bólem stawu kolanowego8-10. Ponadto przeprost kolana może powodować asymetrię chodu, a przez to dawać niekorzystny efekt estetyczny. Asymetryczny wzorzec chodu ogólnie skutkuje zwiększonym czasem trwania fazy przenoszenia porażonej kończyny11. Przeprost kolana występuje u 20-68% chodzącej populacji osób po udarze7,8,12,13.
W literaturze naukowej donoszono o szeregu interwencji stosowanych w leczeniu przeprostu stawu kolanowego w chodzie poudarowym. W roku 2010 Bleyenheuft i wsp.7 przeprowadzili przegląd systematyczny badający interwencje leczące przeprost kolana u osób dorosłych z porażeniem połowiczym. Donosili oni o skuteczności metod reedukacji (elektrostymulacja funkcjonalna [FES] i feedback elektrogoniometryczny), leczenia chirurgicznego i leczenia ortotycznego. Od roku 2010 opublikowane zostały także badania donoszące o innych metodach leczenia, takich jak trening proprioceptywny i interwencje wpływające na spastyczność mięśni kończyny dolnej12,15,16. Jednakże specjaliści ochrony zdrowia nie mieli jak dotąd jasności w kwestii preferowanych metod leczenia. Dlatego też celem niniejszego badania było przeprowadzenie systematycznego przeglądu literatury naukowej, aby umożliwić wyklarowanie się preferowanego sposobu leczenia przeprostu kolana w chodzie poudarowym.